לדעת ארץ
המגמה הכללית - לימודי ארץ ישראל
מגמת לימודי בוקר - חגיגה של יום בשבוע
סניפים וחוגים
שישי במכון - לסגור את השבוע, לפתוח את הראש
שביל ישראל - מכון אבשלום
קורס מורי דרך
טיולי סביבתנו בחודשים הקרובים

 

מוזיאון יד ושם - מסע אל מחוזות הזיכרון

יום חמישי , 28.12.17 

( שעת יציאה - 14:00 ) 

בהדרכת: משה חרמץ

מסע וירטואלי אל מחוזות הזיכרון באתר "יד ושם" , אחד המוזיאונים הגדולים בעולם למורשת השואה. בתום עשר שנות עבודה התקבלה יצירה מדהימה שהמבנה המרכזי שבה, חוצה את הר הזכרון מצדו האחד, אל צידו האחר. במוזיאון , אוסף יוצא דופן של פריטים אישיים , המביאים את קולו של היחיד באמנות ובארכיטקטורה וניתוח הפרטים הסימבוליים הסמויים מן העין. נבקר גם באנדרטה המרגשת ביותר - " יד לילד".
קראו עוד באתר סביבתנו

בעקבות רכבת העמק

יום שישי , 5.1.18

בהדרכת: חנוך וייזר

נצא בעקבות המסלול המחודש של קו רכבת העמק המיתולוגי. נתחיל משער העמקים, נמשיך לתחנת הרכבת הישנה של כפר יהושע ונבקר במבנים ששוקמו (כולל סרט הסבר). מכפר יהושע נסע לעפולה ולבית שאן ונסיים בצמח.      

קראו עוד באתר סביבתנו

מעין תאופיק למבוא חמה ואחו נוב

יום שבת , 13.1.18

בהדרכת: אריאלה ארז

נצא בעיצומו של חורף אל "ארץ הבוקרים", דרום רמת הגולן. הרבה ירוק ושלל פריחה, הליכה תוך תצפיות מרהיבות, אל אגם הכנרת הכחול ואל הגליל הירוק.
נתחיל את הבוקר בהליכה בקטע הדרומי ביותר של שביל גולן, מעין - תאופיק למבוא חמה. ניסע לשמורת אחו נוב, מהמקומות היחידים בארץ שנותרה בהם צמחיית ביצה בתולית עשירה. בחודש זה נצפה לכיכובו של הנרקיס מלך הביצה.  
אורך מסלול ההליכה: 5 ק"מ  קושי: קל-בינוני   
קראו עוד באתר סביבתנו

שבט "הג'האלין" - הבדואים במדבר יהודה

יום שישי , 19.1.18

בהדרכת: ד"ר עובדיה ירון

הסיור מתמקד באחד משבטי מדבר יהודה – שבט הג'האלין, שמתגורר בחלקו לאורך הכביש היורד מירושלים לים המלח. 
נתחיל בביקור בנבי מוסא שהיה בעבר בית ספר לילדים בדואים והיום - אתר קדוש ובית קברות של הבדואים. נסע לתצפית על מרחב הבדואים באיזור, נבקר באחד המאהלים, בבית ספר מקומי ובבית משפחה בדואית. 
לסיום, תיתכן תצפית על שכונה בדואית חדשה באזור אלעיזריה.
הסיור מתבסס על מחקרו עבודת הדוקטורט של ד"ר ירון עובדיה ומתבצע בהדרכתו.
קראו עוד באתר סביבתנו

אתרים מספרים היסטוריה:
בין צור יצחק לכפר קאסם ועד המוזוליאום במזור


יום שלישי , 23.1.18

בהדרכת: איריס זרטל

כביש 6 טומן בחובו אתרים, סיפורים וסודות רבים. הפעם נסייר בקטע המרתק והפחות מוכר - הקטע המרכזי. את סיורנו נתחיל  בצור יצחק, נמשיך לכפר קאסם - כולל מפגש עם האימאם (מותנה בזמינותו) ונבקר במוזיאון המנציח את הטבח מאוקטובר 1956. נמשיך ליער שוהם - חורבת תנשמת, וממנו למפעל נשר. נסיים במאוזוליאום, הסמוך ליישוב אלעד.
קראו עוד באתר סביבתנו
 
 

סיפורים ואגדות על
התיישבות בנחל ציפורי

יום שבת, 27.1.18

בהדרכת: איה שיין

נפתח את טיולנו בישוב נופית, שכשמו כן הוא, בעל נוף מקסים. נצפה על גבעות שייח' אבריק (גבעות אלונים שפרעם). נשמע על ההתיישבות הבדואית בצפון, על השוני בינם לבין הבדואים בדרום ונשמע אגדה בדואית. משם, נרד לכיוון תחנת קמח עתיקה- תחנת הנזירים, נשמע את סיפורה ואת סיפורם של גרגרי החיטה. נמשיך בעקבות שבעת המינים לאורך נחל ציפורי, בין חקלאות ציורית של חלקות קטנות מעובדות, בשיטות עתיקות. נפגוש מעט אורנים, נחל זורם ונגיע למקורו, למעיין עין יבקע. נשמע על זיהום נחלים ועל נביעת מעיינות. נסיים את מסלולנו בכפר הבדואי כעביה.
קראו עוד באתר סביבתנו

אל הנחלים שרף חגור
 

יום שבת, 23.12.17

 

בהדרכת: בועז לנגפורד

מסלול מעגלי בשניים מהיפים שביובלי צין. ניסע דרומה אל מכרות הפוספטים של שדה צין , אותם נקיף עד לשפך נחל שרף. משפך הנחל נתקדם בתוך הבקעה עד לאפיק נחל חגור, בו נעלה בחורש שיטים מרשים. נתקדם במעלה השביל הנופי בגדת נחל שרף עם תצפיות על האפיק, כמו גם על הר צין הנגלה באופק הקרוב.בראש נחל שרף נחצה קו פרשת מים ונרד אל בקעת שרף, ממנה נתחיל את צעדנו צפונה, במורד אפיק נחל שרף. בנחל מצפים לנו מעוקים יפים, שבילים נופיים ובמידת המזל ומזג האוויר , גם גבי מים גדולים.
קראו עוד באתר סביבתנו

הר הנגב
 

יום שבת, 27.1.18
 

בהדרכת: בועז לנגפורד

נתחיל את המסלול במעוק התחתון של נחל צין, בסמוך לכביש הערבה, הממשיך במעלה לכיוון הסכין של נחל צנין ויורד שוב לכיוון החלק התחתון של נחל מזר, בו גדלים עצי שיטה יפהפים. בהמשך נגיע למצוק העתקים במקום בו ניתן לראות את השפעתו של השבר הגדול, שיצר את הערבה וים המלח. נחצה שנית את נחל צין, נלך לכיוון הגבעות הלבנות של חוואר הלשון ונסיים בכביש למושב נאות הכיכר.
קראו עוד באתר סביבתנו

סיור מוזיאונים וגלריות
 

יום שישי , 26.1.18

בהדרכת: מירי קרימולובסקי

נצא לסיור בעקבות תערוכות חדשות במוזיאונים וגלריות.
תכנית הסיור לחודש ינואר תפורסם כשלושה שבועות לפני המועד המתוכנן.

« פברואר 2018 »
יום א יום ב יום ג יום ד יום ה יום ו שבת
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28