מספר טלפון

03-6990735
ל"ב/310 לימודי בוקר

ארץ ישראל בימי בית שני

בית / קורסים / לימודי בוקר / ארץ ישראל בימי בית שני

מרצי התכנית

ד"ר ענת גואטה, ד"ר אריה דון, גליה דורון, יסכה הרני, אורן זונדר, פרופ' ציונה גרוסמרק, ד"ר אדולפו רויטמן, ד"ר אלי שוקרון

התכנית העיונית

הרצאות יתקיימו בין השעות 08:30 – 13:45.

הסיורים כוללים מסלולי הליכה בדרגת קושי קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 17:30 ל-19:00 לערך, (בהתאם לנושא הסיור ולעונת השנה).

היקף התכנית: 224 שעות.

ארץ ישראל בימי הבית השני

במסגרת המפגשים נאיר כל פעם זווית אחרת בחקר ימי הבית השני. בחלקו הראשון של הקורס נעסוק בהרחבה בראשית ימי הבית השני, בחלק המרכזי נעלה אל מרכז הזירה שרשרת של אישים שחיו ופעלו בימי הבית השני והטביעו חותמם על ימיהם ועל הדורות הבאים. נדון גם בתמורות הדרמטיות שהתחוללו בתקופה זו ובהשלכותיהן על העולם היהודי היום.

הספרים החיצוניים

נפתח בסקירה כללית של המושג "ספרים חיצוניים" ונברר את תהליך התהוותו של מושג זה. נעמוד על מיקומם של הספרים החיצוניים ב"ארון הספרים היהודיים" ונכיר גם את תכנם ומשמעותם של אחדים מבין הספרים החיצוניים כגון, ספר היובלים, איוב החיצוני, ספרי המקבים (בעיקר ספר א' וספר ב'), במידה והזמן יאפשר יתאפשר גם דיון בספר חנוך. ההיכרות והדיון בספרים הנבחרים תעשה תוך כדי עיון במבחר טקסטים מן הספרים הנזכרים.

חיי הרוח והחברה בתקופת הבית השני 

תקופת הבית השני היא מן הפוריות בתולדות עם ישראל.  לאחר שבתקופת המקרא הונחו היסודות של האומה בתחום החברה, ספרות והאמונה, בתקופה הבתר-מקראית אלה עברו בדיקה מחודשת כדי להתאים אותם לאתגרים שהתרבות ההלניסטית-רומית העמידה בפני החברה היהודית.  נבחן מספר נושאים מרכזיים מתחום החברה וחיי הרוח של ישראל באותן השנים במטרה לרדת לעומק הסוגיות שעמדו במרכז השיח הציבורי,  כגון,  ספרות המרכבה וההיכלות,  כתיבת המשנה ועוד.

התרבות החומרית בתקופה ההלניסטית – רומית הקדומה

בסדרה זו נעמוד על סממני התרבות החומרית בארץ ישראל בתקופה הנדונה.  בין הנושאים: העולם היווני הלניסטי וביטויו בא"י – מאפיינים תרבותיים,  עקרונות ארכיטקטוניים ותכנון עירוני התקופה ההלניסטית בא"י – בין אתרים נוכריים לבנייה חשמונאית, הנבטים ותרבותם החומרית מאפייני התרבות החומרית הרומית – תרבות הפנאי בתי המרחץ,  מרחצאות, אספקת המים, התיאטרון, האמפיתיאטרון והאודיאון. הבנייה ההרודיאנית על החיים ועל המוות בתקופת הבית השני.

הנוצרים הראשונים

במאה הראשונה נולדה תנועה ששינתה את פני העולם.  מכת יהודית משיחית לדת הצלב. האמונה שהחלה בארץ ישראל, על רקע משברים פוליטיים וסוציו-אקונומיים, התפשטה ברחבי האימפריה הרומית ופנתה לקהלים מגוונים אשר בקשו שינוי ותקווה. גם בארץ ישראל וגם באימפריה הרומית נתקלה התנועה במתנגדים ומאמיניה נאלצו לשלם מחיר כבד על  אמונתם. בקורס זה נלמד על דמותו של ישוע מנצרת, בין היסטוריה למיתולוגיה, על תלמידיו, ממשיכיו והתפתחות קהילות המאמינים. ננסה להבין את הבשורה ומדוע נתקלה בהתלהבות מחד גיסא ובעוינות מאידך גיסא.

תכנית הסיורים

הסיורים כוללים מסלולי הליכה בדרגת קושי קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 17:30 ל-19:00 לערך, (בהתאם לנושא הסיור ולעונת השנה).

אמות המים לירושלים – עמק האלה, אמת הבאר, תצפית מאפרת, ארמון הנציב, מנהרת ארמון הנציב.

מראשה ההלניסטית ובית גוברין.

 

בעקבות מרד החשמונאים – מודיעין וקרבות המקבים – תצפית מעלה בית חורון, עמק אמאוס וקרבות יהודה המקבי.

סיפורן של הערים הנבטיות – ניצנה ושיבטה.

 

ירושלים – מוזיאון ישראל, דגם בית שני, היכל הספר, תערוכת הבית השני.

 

בחזרה אל ההר: מצדה – המיתוס ושיברו כולל האתר והמוזיאון.

 

מדור יבנה למרד בר כוכבא – ההרודיון וסביבותיו. המבצר, הארמון, קבר הורדוס והעיר התחתית. תצפית לנחל תקוע, רמת רחל ותצפית לבית"ר.

 

בעקבות יוסף בן מתתיהו – מבצרי הקנאים בגליל: יודפת והארבל.

 

קיסריה ההרודיאנית – פסיפס הציפורים והעיר הרומית ביזנטית.

 

ירושלים בימי המרד הגדול – הרובע היהודי; הרובע ההרודיאני, הבית השרוף, מנהרת הכותל וחפירות הכותל.

קמפוס (יום ראשון מתוך יומיים): אתרים יהודיים, פגאניים ונוצריים סביב הכנרת

(יידרש תשלום עבור לינה, כלכלה ומנהלה).

חמת טבריה, מגדלא, טבחה, כפר נחום.

קמפוס (יום שני מתוך יומיים): אתרים יהודיים, פגאניים ונוצריים סביב הכנרת

(יידרש תשלום עבור לינה, כלכלה ומנהלה).

סוסיתא וגמלא.

* יתכנו שינויים בתכנית הלימודים

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר