מספר טלפון

03-6990735
ל"ב/306 לימודי בוקר

בטבע שלנו

בית / קורסים / לימודי בוקר / בטבע שלנו

מרצי התכנית

דנדן בולוטין, פרופ' אמוץ דפני, ד"ר דניאל זלדס, סימה לבני, ד"ר ערן לוין, אילן מנוליס, ד"ר אסף מרום, ד"ר עמוס סימון, רקפת סלע, יורם פורת, יורם שפירר

התכנית העיונית

12 סיורים הכוללים הליכה בדרגת קושי קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 17:30 ל-19:00 לערך, (בהתאם לנושא הסיור ולעונת השנה).

נפלאות היקום

בסדרת הרצאות מרתקת זו נסקור סוגיות נבחרות באסטרונומיה, באסטרופיזיקה וחקר החלל. נכיר לעומק את שכננו בחלל, כוכב הלכת מאדים; נבין מדוע החליטו האסטרונומים לשלול מפלוטו את התואר של כוכב לכת; נלמד מה טיבם של הגופים המסתוריים – השביטים; נתוודע לתופעות ייחודיות באטמוספירה של כוכב הלכת שלנו, הלא הוא כדור הארץ; נבחן כיצד מודדים האסטרונומים את המרחק לגרמי שמיים רחוקים; ולבסוף נבדוק האם אכן ייתכנו חיים על אחד משבעת כוכבי הלכת דמויי-ארץ של הכוכב TRAPPIST-1, תגלית עליה הוכרז בחודש פברואר 2017.

מדעי הנוירולוגיה: ממצרים העתיקה ועד המבחן של טיורינג לבינה מלאכותית

בסדרה זו נעסוק בסוגיות שונות הנוגעות למבנה המוח, וננסה לענות על השאלה מדוע מצד אחד מדעי המוח הם הענף המדעי המוביל של האלף החדש? ומדוע ומצד שני המדע הזה ״תקוע"? בין הנושאים: היסטוריה של מדעי המוח: מה ידעו על מבנה המוח המצרים והיוונים? מדעי המוח במאות ה-18 וה-19;  הקרב על מרכז הדיבור: למי התהילה – למגלה או למפרסם? על הנוירולוגיה של הפרעות שפה; הפרדיגמה של הנוירון והמרווח הסינפטי; מבנה המוח במאה העשרים: ווילדר פנפילד.

 

רפואה מותאמת אישית בעידן הגנומי

המונח "רפואה מותאמת אישית" הופך בשנים האחרונות במחלות מסוימות כסרטן מחזון למציאות. לא עוד רפואת ניסוי וטעיה אלא רפואה מושכלת ומותאמת למחלה ולחולה בה. בעתיד הקרוב כבר יינתנו תרופות עפ"י ניתוח גנום המטופל או גנום הרקמה הפגועה אצלו ולא רק על פי הסימפטומים של המחלה ממנה  הוא סובל. השונות הביולוגית בינינו היא המכתיבה את גודל הסיכונים השונים לחלות במחלות נרכשות במהלך חיינו ואת הסיכויים להגיב באופן אישי לאבחון ולטיפול רפואי.

האם נוכל עפ"י ידע זה למנוע הופעתן של מחלות ע"י מתן טיפול מותאם אישית? בין הנושאים: רפואת הגנום; המהפכה הגנומית בטיפול בסרטן (מהי מהפכת הטיפול האימונו-תראפי בסרטן); רפואה מניעתית מבוססת גנום.

מדע בג'ינס וסנדלים

לקט הרצאות בינתחומי במדע פופולארי. כל הרצאה מאירה בזרקור סוגיה נבחרת מעולם החי.

בין הנושאים: עולמם הסמוי והערמומי של הטפילים; הדבורים וחוכמת הכוורת; קוגניציה בעולם החי כיצד נכחדו הדינוזאורים וכיצד נודע הדבר?

אקולוגיה של התזונה

אקולוגיה ותזונה נמצאים היום בראש סדר היום המדעי והציבורי בעולם. בסדרה זו נדון בפניה השונים של האקולוגיה של התזונה. בין בנושאים שנעסוק בהם:

פנים רבות לסוכר – יכולתו הכמעט אלכימית של הסוכר  ביכולת שלו להתגלגל כמעט לכל תהליך ומבנה בגוף;

ויטמינים – מדוע במהלך האבולוציה פתחו יצורים מסוימים תלות במקור חיצוני של ויטמינים?;

רעב – מה קורה בגוף חי בעת רעב? בעלי חיים המסוגלים להתקיים תקופות ממושכות ללא מקור מזון וכיצד הם עושים זאת?;

מזון העתיד – מקורות מזון אפשריים לאדם בעתיד מהצומח ומהחי. נלמד על האתגרים העומדים בפנינו ועל דרכים חדשות ליצור המוני של מזון מהחי והצומח.

צמחים בתרבות האדם ובשירותו

צמחים מלווים את האדם, מעצם קיומו הבסיסי, כספקי מזון, לבוש, מקלט, הסקה ועוד. לצמחים גם מקום חשוב ונרחב בייסוד חברות קבועות מקום ובהתפתחות מואצת של דפוסים חברתיים, דתיים ותרבותיים. שימושיהם של הצמחים למאכל, תבלין ורפואה, ומסחר היו בין הגורמים שהזינו את התשוקה העזה למסעות ולגילוי חלקי עולם בלתי ידועים וכלה בשימוש בצמחי מרפא שחוללו מהפכה במלחמה במחלות ובטיפול בכאבים. הכרת הצמחים ותכונותיהם מהווה מפתח להבנת חלק חשוב מעולם הסמלים והמנהגים של כל תרבות ותרבות.

בין הנושאים: העגבנייה, תפוח האדמה והצי'לי כמשנים סדרי עולם; צמחים בשרות חקר האקלים, הארכיאולוגיה והמשטרה; צמחים במחזור חיי האדם, צמחי מזל טוב ומזל רע; האתנו בוטניקה של עצים מקודשים בישראל; צמחי מרפא והאמת שמאחוריהם; גיאופיטים;

תכנית הסיורים

הסיורים כוללים מסלולי הליכה בדרגת קושי בינונית ומעלה ויסתיימו בין השעות 17:30 ל-19:00 לערך (בהתאם לנושא הסיור ולעונת השנה).

מעלה ימין – מעלה פלמ"ח – (שמורת חלמוניות ירוחם – אם יש פריחה).

סבוטניקים וסיפורי אהבה בגליל – מושבות הגליל התחתון, סג'רה, הקמת ארגון השומר, בית הספר החקלאי כדורי, קיבוץ בית קשת.

הר אדיר – נחל פער – חורפיש.

נחל משמר – ממצוק ההעתקים אל עבר ים המלח.

נחל רום – נחל יזרח.

נחל גוב ומעלה עקרבים.

מהר הרוח למבוא חורון דרך נחל יתלה.

נחל סבלן – ואדי חביז.

הר חרת – מסלול טבעת הרי יהודה, מנזר יוחנן במדבר ואבן ספיר.

נחל יהודיה – טיול רטוב בגולן.

קמפוס (יום ראשון מתוך יומיים): אל מפלי הגולן (יידרש תשלום עבור לינה, כלכלה ומנהלה)

נחל סער – בין הגולן הבזלתי לחרמון הלבן, מתחתר לו נחל סער, שבימי החורף שוצף בשלל מפלים ובריכות (מפל רסיסים ומפל סער), אליו פנינו מועדות.

קמפוס (יום ראשון מתוך יומיים): אל מפלי הגולן (יידרש תשלום עבור לינה, כלכלה ומנהלה)

נחל עורבים – מראם המרהיב של חמשת מפלי נחל עורבים בשיא הזרימה. הנחל מתחתר בבזלת שחורה ומגיע עד סלע הגיר הלבן בואכה עמק החולה ויש סיכוי טוב לפגוש גם שפני סלע.

* ייתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים.

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר