מספר טלפון

03-6990735
ש/406 שישי במכון

בין אפריקה לאסיה - חלונות בזמן

בית / קורסים / שישי במכון / בין אפריקה לאסיה - חלונות בזמן

מרצי התכנית

נינו אבסדזה, דנדן בולוטין, ד"ר אסף מרום, זהר נבון, ד"ר אמנון קרטין

התכנית העיונית

הסיורים כוללים הליכה בדרגת קושי קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 17:30 ל-19:00 לערך (בהתאם לנושא הסיור ולעונת השנה).

"עולם שטוח" – פוליטיקה של הגלובליזציה

אינטראקציות מרחביות, שונות ופערי אי-שוויון הם רק חלק מן התופעות המאפיינות את תופעת הגלובליזציה מאז ומעולם. קורס זה מבקש לעמוד על מאפייני התופעה בעת הנוכחית על רקע התפתחות מופעיה על פני ציר הזמן ולבחון את הסברה הרווחת ולפיה התופעה מגבירה את האחידות בין חלקי תבל.

טבע במשקפיים אפריקאיות

גן עדן ושמו סיישל – אי שם בלב האוקיאנוס ההודי, שוכנת המדינה האפריקאית הקטנה ביותר והיא מהווה משיכה לתיירות עתירת ממון. מה מציעים אייה של סיישל למטייל הממוצע?  ואיך הגיעה למצב את עצמה כיהלום בכתר האפריקאי?

להיות פיל זה ביג דיל – הפיל האפריקאי הוא היונק הגדול ביותר על פני האדמה,  וזה לא פשוט להיות כל כך גדול. בהרצאה נשמע על מסלול חייו המרתק של הגדול ביונקי היבשה, בעיות קיומו בעידן המודרני ועל האנשים הטובים שבדרך,  שלקחו חלק בבניית עקרונות שימורו.

אבולוציה של האדם

עליית נפח המוח, התכווצות מערכת הלעיסה  והופעת ההליכה הזקופה הם המוטיבים העיקריים באבולוציה של האדם. בסדרת ההרצאות בנושא האבולוציה של האדם נבחן את השינויים שהתרחשו על ענף התפתחותם של ההומינידים, למן הפיצול בין ענף האדם וענף הקופים לפני כחמישה מיליון שנה. נכיר את הדמויות העיקריות על הענף, ובמקביל נכיר גם יצורי אדם המהווים ענפים צדדיים לענף התפתחותו של האדם וניווכח כי כאשר משתחררים מהמחשבה שהאדם המודרני הוא במרכז, הם מרתקים לא פחות.

חמישים גוונים של אופל

100 שנה אחרי מהפכת אוקטובר, כאשר הבולשביקים השתלטו על האימפריה הצארית והפכו אותה לברית המועצות, 25 שנה אחרי התפרקות האימפריה הקומוניסטית, רוסיה חוזרת להיות מעצמת על, שוב מנסה להשפיע על העולם ולערער על מנהיגותה של אמריקה. בין הנושאים: סקס והארץ הגדולה; מסטאלין ועד לאוליגרכים; האם פוטין יתפוס "טרמפ" על טראמפ; מפרומתיאוס ועד גיזת הזהב.

תכנית הסיורים

המאבק על המים – גבולות ישראל-ירדן-סוריה.

חופים הם לפעמים געגועים לנחל: ים המלח, אקולוגיה, יישובים ופיתוח אזורי (כולל מפגשים עם תושבים), הליכה בחווארי מצדה.

יפו לאורך התקופות (הגעה עצמית) – כיכר השעון, שער העיר העתיק, היציאה מהחומות, סלע אנדרומדה, כנסיית סנט פטרוס, הנמל, בעקבות נפוליאון, סצנת מועדוני הלילה של שנות ה-60 וה-70.

נופים פריחות ואנשים מיוחדים – כתף שאול, פרויקט הפקת החשמל והיישוב האקולוגי רותם.

ידידים בירושלים – קהילת הקתולים דוברי העברית, מוזיאון ידידי ישראל, מגדל התפילה בבית כלל.

אל נפלאות הלגונה הכחולה – החי והצומח בחוף אכזיב ונקרות ראש הנקרה; צוקים תלולים הנושקים לים, היכרות עם מגוון המינים החיים בלגונות.

קמפוס (יומיים) עמק בית שאן – לפתחו של גן העדן (יידרש תשלום עבור לינה, כלכלה ומנהלה)

רכבת העמק שבה לנסוע

הגשרים של נחל חרוד

*יתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר