מספר טלפון

03-6990735
ל"ב/311 לימודי בוקר

בין הסהר לצלב

בית / קורסים / לימודי בוקר / בין הסהר לצלב

מרצי התכנית

ד"ר שמעון גת, יסכה הרני, אורן זונדר, ד"ר גוסטב מייסלס, ד"ר ענת פלד, אבשלום קאפח, ד"ר אדולפו רויטמן

התכנית העיונית

הרצאות יתקיימו בין השעות 08:30 – 13:45.

הסיורים כוללים מסלולי הליכה בדרגת קושי קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 17:30 ל-19:00 לערך, (בהתאם לנושא הסיור ולעונת השנה).

היקף התכנית: 224 שעות.

היחסים בין שלוש הדתות המונותאיסטיות בעת העתיקה

מטרת הסדרה היא ללמוד על היחסים בין יהודים, מוסלמים ונוצרים דרך האספקלריה של שלושת ספרי הקודש שלהם: התנ"ך, הברית החדשה והקוראן. במסגרת הקורס נעמוד על המבדיל והמשותף בין שלושת ספרי קודש אלה, בתחום הספרותי והתיאולוגי, תוך כדי עיון בסיפורים ובגיבורים מקראיים, ועל פרשנותם השונה באמצעות הספרות והאמנות.

ארץ ישראל בתקופה הערבית הקדומה

בשנת 640 לספירה, כבשו ראשוני האסלאם, שיצאו מחצי האי ערב, את סוריה רבתי הכוללת בתוכה את ארץ-ישראל. הארץ נשלטה בידיהם 460 שנה, פרק זמן בו השתנו לחלוטין נופי הארץ, תרבותה, הדת הדומיננטית בה, ההרכב האתני והחברתי של יושביה, אופיים של מוסדות השלטון ומקורות ההשפעה הרוחניים. באותה תקופה הפכה ירושלים למרכז דתי חשוב לאסלאם. היה זה פרק חשוב ביותר בתולדות הארץ, ועקבותיו הכיבוש המוסלמי הותירו חותמם במבנים רבים בארץ.

 

צמיחתם של המרכזים היהודיים

בסדרה זו נעסוק בתור הזהב בספרד, הפוליטיקה והשינויים הדתיים והרוחניים שהתחוללו ושינו את פניה של היהדות. בין הנושאים: יהודים ומוסלמים בתור הזהב בספרד (מאה 10 ואילך); העברית השגורה בפי משוררי ספרד; ראשיתה של יהדות אשכנז; עולמם המופלא של חסידי אשכנז; אל מול מסעות הצלב; התפתחות תורת הקבלה; תעלומת ספר הזוהר ועוד.

מסעות הצלבנים לארץ הקודש

הקורס יעסוק בתולדות הצלבנים בארץ ישראל במאות ה-12 – 13. דרכם של הצלבנים מאירופה לארץ הקודש, כיבושה של ירושלים וכינונה של הממלכה הפרנקית במזרח. נתחקה אחר שושלת המלכים שקמה בארץ ישראל ופועלם בממלכת ירושלים. נבחן את מאבקי הכוחות בין העולם המוסלמי והכובשים האירופים ואת מערכות היחסים שהתקיימו באזור בין הצלבנים לאוכלוסייה המקומית ואורחות חייה. נכיר את הגופים החדשים שנוסדו בממלכה, את אנשי הכמורה והנזורה, בתי האצולה המקומיים ומוסדות בית המלוכה. עולם המבצרים הצלבני, שיטות הלחימה והסחר הבינלאומי שהתפתח במרחב השליטה הפרנקי.

השתקפות תרבות ערב בתרבות המערב

סדרה הרצאות זו בוחנת את ההשלכות של תרבות ערב על תרבויות המערב. נגלה סודות של תרבות מפוארת ובלתי ידועה, מלידתה ועד שקיעתה; תרבות ערב או תרבות האסלאם?;  מקומם של היהודים בתרבות ערב; האם מדובר ב"התנגשות תרבויות" או גם ב"שיתוף תרבויות"; נסקור דרכי המסירה של הישגי תרבות ערב אל תרבויות המערב ונגלה שאין תחום בחיים המודרניים שלא עבר את מסננת תרבות ערב.

"קיצור תולדות הנצרות" – בין הסהר לצלב

קורס זה יצלח את ההיסטוריה של הנצרות בתקופה בה האסלאם עלה והפך לגורם בעל השפעה אשר הנצרות לא יכלה להתעלם ממנו. בין הנושאים: הדמויות הנוצריות בקוראן; המאה השביעית: הצלב תחת הסהר. הכיבושים המוסלמיים של ארצות הנצרות והשפעתם על הקהילות והכנסיות; המאה ה-8: מי אשם בהרס האמנות הנוצרית?   פרשת האיקונוקלזם והשפעתה על הנצרות המזרחית; המאה ה-9: המפתח של ירושלים, הארון אל ראשיד וקרל הגדול. קיסר האימפריה הרומית הקדושה והמעצב של נצרות ימה"ב; המאה ה-11: הסכיזמה הגדולה  (ההפרדות המוחלטת בין כנסיות המזרח והמערב); המאה ה-12: מסעי הצלב נגד מוסלמים וגם נגד נוצרים…!

 

ארץ ישראל בראשית התקופה העות'מנית

מושגי יסוד – ראשית האימפריה העות'מאנית; תקופתו של סולימאן המפואר; תחילת הדעיכה – שינויים גיאופוליטיים ובעיות מבית ועוד.

תכנית הסיורים

הסיורים כוללים מסלולי הליכה בדרגת קושי קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 17:30 ל-19:00 לערך, (בהתאם לנושא הסיור ולעונת השנה).

מבצרים בדרך לירושלים – יפו, אזור, לטרון, אקווה בלה ואבו גוש.

בעקבות דהאר אל עמר שליט הגליל – דיר חנא, שפרעם (המצודה ובית הכנסת), עכו העתיקה.

 

ערי החוף של הצלבניים – קיסריה, דוסטרי ונחל שיח.

רמלה ואתריה – המסגד הלבן, בריכת הקשתות; לוד – המסגד הגדול וגשר ג'ינדיס; כנסיית סנט ג'ורג'.

יפו בתקופה העות'מנית – השעון, החומה שנעלמה, הגימנסיה העברית, סוק אל דיר, ח'אן מנולי, סביל סולימאן, שער היבשה, מסגד המחמודיה, כנסיית פטרוס הקדוש ועוד.

 

בעקבות דרך הדואר הממלוכית באזור הדרום – גשר יבנה, החאנים ברמלה ולוד, תל אפק וחאן ג'לג'וליה, כולל מסלול הליכה קלה ביער ראש העין בתקוה לפריחות.

מבצרים צלבניים בגליל המערבי – מצודת צוק, מבצר המלך במעיליא, תצפית למונפור.

סופה של הממלכה הצלבנית הראשונה – ציפורי הצלבנית, חרבת משכנה וקרני חיטין.

חידושים במחקרה של עכו הצלבנית – בירת הממלכה השנייה.

הר הבית ואתרים ממלוכים ברחוב השלשלת או כנסיות ואתרים צלבניים – בעקבות ריצ'ארד לב הארי (בהתאם למצב הביטחוני).

קמפוס (יום ראשון מתוך יומיים): בעקבות הצלבנים – ארץ ירדן וחרמונים

(יידרש תשלום עבור לינה, כלכלה ומנהלה).

הונין, בניאס של ימי הביניים ומצד עטרת.

קמפוס (יום שני מתוך יומיים): בעקבות הצלבנים – ארץ ירדן וחרמונים

(יידרש תשלום עבור לינה, כלכלה ומנהלה).

כוכב הירדן וטבריה.

* יתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים.

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר