מספר טלפון

03-6990735
ל"ב/313 לימודי בוקר

בין שתי מלחמות עולם

בית / קורסים / לימודי בוקר / בין שתי מלחמות עולם

מרצי התכנית

נינו אבסדזה, פרופ' מוטי גולני, אלון גור אריה, בתיה דביר, פרופ' אביבה חלמיש, פרופ' אייל נווה, אירנה פרידלנד, אבשלום קאפח, ד"ר אושי שהם קראוס

התכנית העיונית

היקף התכנית: 224 שעות (כולל 12 סיורים).

12 סיורים הכוללים הליכה בדרגת קושי קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 17:30 ל-19:00 לערך, (בהתאם לנושא הסיור ולעונת השנה)".

פילוסופיה והיסטוריה כלכלית בין מלחמות העולם

בסדרת הרצאות זו נסקור את המצב הכלכלי ששרר בין מלחמות העולם. נתחיל בגאות הגדולה של המערב דרך המפולת ונסיים בכלכלה של הנאצים מצד אחד וג'ון מיינרד קיינס באחר. נדבר על לוגיקה, על אמת, על היגיון ונונסנס בו נזכיר את ויטגנשטיין ונציג את הקונטרסט בתחום הספרותי תרבותי כלכלי שהיה פורה אך מלא בחרדות וסיוטים.

עשרת הימים שזעזעו את העולם

100 שנים לאחר מהפכת אוקטובר, כאשר הבולשביקים השתלטו על האימפריה הצארית והפכו אותה לברית המועצות, 25 שנים לאחר התפרקות האימפריה הקומוניסטית, רוסיה חוזרת להיות מעצמת על, מנסה שוב להשפיע על העולם ולערער על מנהיגותה של אמריקה.

בין הנושאים: נשים – היהלום שבכתר הרוסי; עשרת הימים שזעזעו את העולם; סטלין דרך היין; גיאורגיה – מארגונאוטים עד לאוליגרכים.

מדינות ההסכמה ופרויקט מנהטן

עשרים שנה אחרי תום המלחמה הנוראה שהעולם התנסה בה, קרס הסדר העולמי שאמור היה להביא לשלום ולשגשוג והעולם שוב התדרדר למלחמה נוראה ממנה. היו אלה שנים מרתקות שבה העולם המודרני ניסה לקיים דמוקרטיה ליברלית אך תהליכים כלכליים, חברתיים, פוליטיים ואידאולוגיים הביאו לקריסת ניסיון זה.

בקורס נברר את התהליכים המרכזיים שהתרחשו באותם שני עשורים הרי גורל וינתח את מקורותיהם, ביטוייהם והשפעתם שהביאו את העולם שוב אל פי תהום. ו…כל המעוניין לבצע אנלוגיות למצבינו כיום מוזמן, אם כי למען שמירת הבריאות זה לא חובה.

השתקפות ההיסטוריה בקולנוע בין מלחמות עולם 1939-1919

בין שתי מלחמות פרחה תעשיית הקולנוע, במסע קולנועי מרתק נחשוף פנינים קולנועיות של עולם הבידור מתור הזהב של הקולנוע האילם, דרך האסקפיזם של מחזות הזמר עד "הדיקטטור הגדול" של צ'רלי צ'פלין שניבא את המלחמה הבאה.

 

תרבות ורוח בין מלחמות עולם

הסדרה תתמקד בתהליכים וסגנונות בולטים באמנות ובמוזיקה באירופה וברוסיה בתקופה הדרמתית שבין המלחמות. הזרקור יינתן על האקספרסיוניזם הגרמני, הפוטוריזם האיטלקי, הקונסטרוקטיביזם הרוסי ועוד. המפגשים כוללים נגינה, מצגת והסברים.

 

 האימפריה העות'מנית לאחר מלה"ע הראשונה

קוים בתולדות האימפריה העות'מנית; מהפיכת התורכים הצעירים; תורכיה ומלחמת העולם הראשונה; היהודים בתורכיה ובארץ ישראל; כמאל אתא טורק – המייסד של תורכיה; תורכיה החדשה ממסד ואליטות חדשות; בין הזדמנות להחמצה, מדיניות וחברה.

 

הזירה המזרח תיכונית והיישוב היהודי בין שתי מלחמות עולם

תקופה טובה או רעה מאוד – האם היו השנים שבין שתי מלחמות העולם תקופת של תקווה גדולה ופריחה תרבותית? או שמא מדובר בשנות הדגירה על הזוועה הגדולה בהיסטוריה? והיכן המקרה היהודי, הציוני, המזרח תיכוני והיישובי בסיפור הזה?

בין הנושאים: נוראות מלחמת העולם ה-1; המופע הגדול בפריז – 1919; הבועה של ארץ ישראל התפוצצה, 1929-1920; האימפריאליזם הבריטי החדש והשפעתו על המזה"ת; מהפך בפלשתינה/א"י; המרד הערבי בפרספקטיבה אימפריאלית בריטית; האם אפשר היה אחרת?

 

יהדות פולין בין שתי מלחמות העולם

בסדרה זו נעסוק בתנועת ההשכלה היהודית בפולין במאה ה-20; על פוליטיקה יהודית בפולין שבין שתי מלחמות העולם; על החברה המסורתית בתמורות העיתים, ועל תנועות הנוער היהודיות בפולין.

תכנית הסיורים

הסיורים כוללים מסלולי הליכה בדרגת קושי קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 17:30 ל-19:00 לערך, (בהתאם לנושא הסיור ולעונת השנה).

סיפורם של הכפרים הערביים בגליל בין שתי מלחמות עולם.

"בחשאי ספינה גוששת" – הספינה וולוס (החץ); מוזיאון ההעפלה וחיל הים בחיפה; עתלית – מחנה המעפילים; מסלול הליכה מבית אורן למשמר הכרמל.

 

בעקבות נתיב האנז"ק בנגב.

בשבילי העבר – בעקבות אנצ'ו סירני, פרדס מינקוב, רחובות, גבעת ברנר, אנדרטת הצנחנים, נצר סירני.

 

בין שתי ערים: תל אביב ויפו; נמל יפו, בית העולים, כיכר השעון והעיר העתיקה, שדרות המלך קינג ג'ורג', שדרות רוטשילד, לב ת"א, חצי האי הירקוני.

 

צ'רקסים ודרוזים בגליל העליון המזרחי.

חיפה בין מלחמות עולם – כולל בתי הזיקוק ושייט מנמל עכו לחיפה.

בעקבות הידיד – אורד וינגייט – עפולה, "מחנה ישראל", עין חרוד – בית שטורמן, תל תאומים וטירת צבי.

'כביש, גדר, מצודה ומשטרה' – נופי משאר בריטיים בגליל המערבי.

"הבריטים באים…" – ראשית שלטונה של הממלכה המאוחדת בירושלים.

 

קמפוס (יום ראשון מתוך יומיים): על מושבות קטנות ואנשים גדולים (יידרש תשלום נפרד עבור לינה, כלכלה ומנהלה).

סבוטניקים בגליל – קשרים של שתיקה.

קמפוס (יום שני מתוך יומיים): על מושבות קטנות ואנשים גדולים (יידרש תשלום נפרד עבור לינה, כלכלה ומנהלה).

ראשית ההתיישבות בעמק הירדן.

* יתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר