מספר טלפון

03-6990735
ש/405 שישי במכון

הנשיא, הקיסר, הצאר והסולטאן

בית / קורסים / שישי במכון / הנשיא, הקיסר, הצאר והסולטאן

מרצי התכנית

נינו אבסדזה, ד"ר צבי בראל, זהר נבון, פרופ' אייל נווה, ד"ר אמנון קרטין, זאב רילסקי

התכנית העיונית

הסיורים כוללים הליכה בדרגת קושי קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 17:30 ל-19:00 לערך (בהתאם לנושא הסיור ולעונת השנה).

גיאוגרפיה פוליטית בעידן הגלובליזציה

נעסוק בניתוח שלוש סוגיות הכרוכות בתופעת הגלובליזציה: מרוויחים ומפסידים מן הגלובליזציה בדור האחרון; התנגשות תרבויות בעולם קוסמופוליטי ובשאלה האם ניתן לתקן את מנגנון התפעול של תופעת הגלובליזציה.

אירועי מפתח בתולדות ארצות הברית

נבחן אירועי מפתח בהיסטוריה האמריקנית תוך בירור האינטרסים השונים שהובילו לבסוף לעצמאות המושבות וניתוקם מאנגליה ונבדוק האם הייתה זו באמת מהפכה? נברר את המקורות של מלחמת האזרחים האמריקנית ואת האינטרסים של מתנגדי ותומכי העבדות בקביעת המהלכים שהביאו למלחמה. כמו כן נבדוק את האינטרסים השונים שעמדו מאחורי מהלכים מרכזיים של ארה"ב במאה העשרים כמו התערבותה בשתי מלחמות עולם והתערבות צבאית בסכסוכים מקומיים בדורות האחרונים.

רוסיה והרפובליקות הפוסט סובייטיות

עד עצם היום הזה מתקשה המערב לפצח את חידת ברית המועצות לאחר התפוררותה ולהסביר את אופיים של השינויים הדרמטיים המתרחשים בה על כלל האינטרסים הגלויים והסמויים המתקיימים בכפיפה אחת. בין הנושאים: רוסיה – מפטר הגדול עד ולדימיר פוטין; האם פוטין יתפוס "טרמפ" על טראמפ? מסטלין ועד לאוליגרכים; מגיאורגיה באהבה – על מדינה קטנה עם היסטוריה גדולה.

סין ודרום מזרח אסיה

קשת המדינות של מזרח אסיה שעלו מתוך המפגש עם הקולוניאליזם המערבי בין המאה ה-19 למלחמת העולם משנות את המפה הגיאו-כלכלית הגלובאלית. עלייתן של יפן וסין ומטוטלת היחסים עם שכנותיהן ועם המערב עיצבו את מערכות היחסים והשלטון בהן. ננסה לבחון נקודות ציון בתהליכים אילו. בין הנושאים: מנדט השמיים ומחזור השושלות הקיסריות בסין; הקיסר האחרון – מתום הקיסרות הסינית לרפובליקה; בין שוגון לקיסר ביפן – מי הכח ומי המוח?; יפן – כיצד עוצבה הקיסרות על ידי גנרל אמריקאי?

קיסרים ונשיאים באפריקה

אפריקה, היבשת השחורה, נמצאת יחסית קרוב אלינו, ועדיין כל כך מסתורית ולא נודעת.  נספר על תאודורוס, "הקיסר הנעלב" שהצליח לאחד את אתיופיה מאחורי צבא חזק ולהוציאה אל עידן חדש אבל גם המיט אסון על מדינתו. כמובן לא נפסח על הקשר של אתיופיה ליהדות. נעקוב אחר פועלו של מדיבה בדרום אפריקה שנאלץ להילחם כל חייו כדי לאפשר לעמו חיי חופש ונייחד מקום גם  לקורותיה של זימבאבווה – ממלכה קדומה ועד שלטון עכשווי חשוך.

תורכיה פניה לאן?

בסדרה זו נעסוק בתורכיה. האם תורכיה דמוקרטיה מערבית אסלאמית? נסקור את דרכה מכיבוש לעצמאות, ננסה להבין האם ארדואן באמת כל יכול. נבחן את תפקידה במזרח התיכון נוכח המהפכות המתרחשות בו ואת יחסה אל אירופה ושל זו לתורכיה.

תכנית הסיורים

קמפוס (יומיים): מן הג'מוס בביצה ועד לוילה בהרחבה – ההתיישבות בצפון עמק החולה

(יידרש תשלום עבור לינה, כלכלה ומנהלה).

 

קמפוס (יומיים): אל יישובי הבקעה (יפורט בהמשך)

(יידרש תשלום עבור לינה, כלכלה ומנהלה).

יום 1 – צומת כח, חצר תל חי – "טוב למות בעד ארצנו", שביל הפצועים, האריה השואג, הסליק בכפר גלעדי.

פעילות ערב – סיור עששיות – תל פאחר.

יום 2 – מושבת העלייה הראשונה – מטולה, מפגשים אישיים עם אנשים וישובים על כביש 90, מחלסה לקריית שמונה, שמורת תל דן, שבטי העוו'רנה ושכונות ההרחבה בקיבוצים.

* ייתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר