מספר טלפון

03-6990735
לימודי בוקר

כך היינו, שנות ה-90 ואילך במדינת ישראל

בית / קורסים / לימודי בוקר / כך היינו, שנות ה-90 ואילך במדינת ישראל

מרצי התכנית

זיו אלכסנדרוני, לילי גלילי, ד"ר אלון גן, נפתלי הילגר, רועי הורוביץ, אירית כינור, ד"ר רפי לב, עו"ד יעקב (קובי) סגל, פרופ' משה עמירב, רב ניצב בדימוס משה קראדי, דביר קריב, עו"ד משה קריף.

התכנית העיונית

הרצאות יתקיימו בין השעות 10:15 – 13:45

הסיורים כוללים מסלולי הליכה בדרגת קושי קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 17:30 ל-19:00 לערך (בהתאם לנושא הסיור ולעונת השנה).

היקף התכנית: 168 שעות שנתיות כולל 12 ימי סיור (מתוכם שני קמפוסים)

שנות התשעים, ה"ניינטיז", תקופה קצרה אך מלאת תהפוכות – תחילתה של מהפכת התקשורת והמדיה האלטרנטיבית, עשור בו הסתיימה המלחמה הקרה וארצות הברית הפכה למעצמת על.

ואצלנו – התחיל גל העלייה הרוסית, נחתמו הסכמי אוסלו ואיתם תקווה לשינוי. למרבה הצער היה זה גם העשור בו נרצח בישראל ראש ממשלה.

הקורס עוסק בהיבטים שונים ומגוונים של תקופה זו: תיאטרון וקולנוע, פוליטיקה וסוציולוגיה לצד המצאות ופיתוחי טכנולוגיה ישראלית.

זהות ישראלית

סדרת הרצאות העוסקת בזהות וחברה הישראלית בשנות התשעים. בין הנושאים: "משיח לוחמים 67 לשיח לוחמים 82", "מאוהלי החלוצים למחאת האוהלים – מתקני עולם לאורך ציר הזמן", "יצחק רבין כראי לשינויים בזהות הישראלית" ו"מהפרטת הקיבוץ לניצני התחדשות קהילתית שיתופית".

להכיר את השכנים

נשמע על לבנון שלא הכרנו – נטייל בביירות המשתקמת שמבלה ולוחמת בלי הפסקה. ניפגש עם לוחמי חיזבאללה ועם לוחמים על חופש הביטוי. נבקר בבית הכנסת בביירות וניפגש עם הקהילה היהודית הקטנה. נמשיך ונטייל בדמשק. נשמע מה גרם להתפרקותה של סוריה. נערוך מסע מקונטרה עד לשווקים של חאלב, נתגעגע לעיר תדמור לפני הגעת דאע"ש וניפגש עם פליטים סורים מיואשים.

העלייה הרוסית – כאן זה לא אירופה

גל העלייה ההמוני מבריה"מ אשר הביא איתו מליון עולים היה בעל השפעה מכרעת על המזרח התיכון. מתוך קבוצה זו צמחה מנהיגות העתיד אשר תמשיך לעצב את פניה של המדינה פוליטית, תרבותית וחברתית. העולים מבריה"מ לשעבר ציפו למצוא כאן את אירופה, שהרי התפיסה הייתה לשמר את האופי האירופאי מבחינה תרבותית, כלכלית וחברתית, ומצאו לתחושתם מדינה לבנטינית. ואיך כל זה קשור למנהיגות מפלגת העבודה? אם כאן זה לא אירופה כאן – מי אנחנו?

הסכמי אוסלו ותכנית ההתנתקות

נשמע על הרקע ומה הוביל לחתימת הסכמי אוסלו בין ישראל לבין אש"ף כחלק מתהליך השלום בין ישראל לפלסטינאים וגם כיצד בוצעה תכנית ההתנתקות וההכנות למבצע לאומי שכזה, תוך מורכבות פוליטית ורגשית.

"חוקה לעניים": חוקי היסוד בשנות התשעים

"בין תקווה גדולה לתרגיל מסריח – חוק כבוד יסוד האדם וחירותו". "החוק המשוריין" – סיפורו של חוק יסוד חופש העיסוק.

פרשיות נבחרות בתולדות המודיעין הישראלי בשנות התשעים

עולם הצללים על סף מהפכת המידע – טכנולוגיית המחר בשיטה של אתמול: כיצד ניצלו חייו של יצחק שמיר בזכות כאבי הגב של אבו עבאס? מה משותף לקולונל מוסטאפה חאפז ולמהנדס?

הישגים וכישלונות מבצעי המודיעין בשנות התשעים: בין אברהים שוויש, פחית הקולה בעמאן ו"מבצע טרמיט".

סיפורה של הקשת המזרחית

ספור המאבק החברתי של תנועת קשת המזרחית אשר צמחה בשנות התשעים וניהלה מאבקים חברתיים על זהות וקבוצות השתייכות, חלוקת העושר הלאומי ועוד.

קולנוע בשנות התשעים

בסדרת הרצאות זו נעסוק בקולנוע הישראלי ובאופן בו הובאה לידי ביטוי רוח התקופה בארץ ובעולם. בין הנושאים: מלחמת לבנון בקולנוע הישראלי, אקולוגיה וסביבה בקולנוע, טלוויזיה וקולנוע וסטיב ג'ובס – האיש ששינה את חיינו .

חנוך לוין

חנוך לוין היה המחזאי המקורי הפעיל והמוצג ביותר בתיאטרון הישראלי. את יצירתו ליוו מאז ומתמיד ויכוחים סוערים בין "חסידים" ו"מתנגדים". בהרצאות ייסקר מפעל חייו העצום של לוין כמחזאי וכבמאי מוביל, וייסקרו המאפיינים הבולטים של יצירתו.

כמה מילים על ספרות ושירה עברית חדשה "גאווה ישראלית" – המצאות ופיתוחים

במדינת ישראל צמחה והתפתחה פעילות מדע ומחקר מפותחת. רבות מההמצאות, תגליות מדעיות ופיתוחים טכנולוגיים שמקורם בישראל זכו לתהודה עולמית.

בין הנושאים: בעקבות הריבוזום – פרס נובל פרופ' עדה יונת, פיתוח התרופה הראשונה לאלצהיימר, האם אפשר להצעיר את המוח, הווירוסים כתרופה במקום אנטיביוטיקה.

תכנית הסיורים

בין יתיר לחירן – משבר ועימות בנגב והיישובים הכתומים.

הציונות החדשה – נבקר בקיבוץ העירוני ובישיבת ההסדר (או המכינה הקדם צבאית) בנצרת עילית. ניפגש עם אנשי "השומר החדש" ותושבי המצפים בגליל ונראה כי הציונות עדיין לא פסה.

יפו לובשת חג – סיור ערב לקראת חג המולד (סיור בהגעה עצמית).

"חולון – כל גן הוא גם סיפור" – גבעת הפילבוקס – תצפית "חולונית", שכונת אגרובנק, גני סיפור במתחם מוטה גור, פארק פרס וביקור במוזיאון העיצוב.

 

המכתש הגדול וסיפורה של העיר ירוחם – בתקווה לפריחות מרהיבות.

חבל הבשור – התיישבות טבע ונוף: רצפת הפסיפס של בית הכנסת במעון (לידי נירים), דרך נוף הבשור בפארק אשכול, קטע הליכה עד תל שרוחן (כשעה וחצי הליכה קלה), גשר החבלים, מצפה גבולות, עין הבשור: ביקור בחוות נאקות לחלב והכרת החקלאות באיזור.

מתל אביב ל-TLV – התהליך והמהלך שעברה העיר ת"א משנות ה-30 ועד היום, וכיצד המציאה תל אביב את עצמה מחדש (סיור בהגעה עצמית).

לאורך ציר 65: מבט אל הפן האנושי – בין אום אל פחם לברטעה (כולל מפגשים). 9. מכון וייצמן – מרכז המבקרים ובית וייצמן. נבקר גם במרכז המבקרים האקולוגי שפד"ן.

אם יוותר זמן נסייר גם בפרדס מינקוב.

קמפוס (יומיים)

מדבר יהודה וים המלח (מסלולים יפורטו בהמשך)

* יידרש תשלום נפרד עבור לינה, כלכלה ומנהלה

 

קמפוס (יומיים): גליל וגולן

* יידרש תשלום נפרד עבור לינה, כלכלה ומנהלה

1. הגליל התחתון: ארץ הרים ובקעות, מצפים וכפרים ערביים

2. להכיר את השכנים: גבול סוריה ולבנון

* יתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר