מספר טלפון

03-6990735
ל"ב/307 לימודי בוקר

לגעת בעבר לגעת במחר

בית / קורסים / לימודי בוקר / לגעת בעבר לגעת במחר

מרצי התכנית

ד"ר ענת גואטה, מואב ורדי, ד"ר ערן לרמן, ד"ר אליק מישורי, פרופ' אייל נווה

התכנית העיונית

הרצאות יתקיימו בין השעות 09:00 – 12:30.

הסיורים כוללים מסלולי הליכה בדרגת קושי קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 17:30 ל-19:00 לערך, (בהתאם לנושא הסיור ולעונת השנה).

היקף התכנית: 168 שעות.

יהודי אשכנז

סדרת ההרצאות העוסקת בקורותיהם של היהודים במערב ומרכז אירופה מהתפוררות האימפריה הרומית במאה החמישית ועד לאמצע המאה ה-14, מאה בה החל צומח המרכז בפולין. נבחן מהיכן הגיעו היהודים לגדותיו המזרחיים של נהר הרינוס, כיצד נוצרו הקהילות ,  אילו אישים בולטים הטמיעו את חותמם ואילו נכסים רוחניים ותרבותיים התפתחו בשנים אלו.

ארצות הברית – השנים המוקדמות מהמייפלאור ועד מלחמת האזרחים

הקורס ידון באירועים ובתהליכים מרכזיים בראשית שנותיה של ארצות הברית,  שהביאו לכך שקובץ מושבות בריטיות בצפון אמריקה הפכו בשלהי המאה השמונה עשרה לרפובליקה חוקתית צנועה שהייתה בתורה למעצמת-על במאה העשרים.

כיצד הפכה ארצות הברית ממדינה אגררית, חלשה יחסית ונחשלת לחופיו של האוקיינוס האטלנטי בצפון אמריקה למעצמה אדירה שהשפעתה משתרעת כמעט על העולם כולו.

השאלות המרכזיות שיידונו יהיו: כיצד עוצבו עקרונות הממשל האמריקני, ובמיוחד ההבטחה, שלא תמיד מומשה, לשמירה על זכויות האזרח; מדוע פרצה מלחמת האזרחים ומה היו תוצאותיה לטווח קצר וארוך.

יחסי הגומלין במשולש: מדיניות-פוליטיקה-תקשורת

האם בנימין נתניהו פועל מתוך משנה אידאולוגית עמוקה, או שהתנהלותו נוגדת לעיתים את אמונותיו, ונועדה רק כדי לשמר את היותו בשלטון? האם ראש הממשלה הוא פוליטיקאי מושחת או פשוט נהנתן? מה פשר האובססיה של נתניהו עם התקשורת – בה הוא רואה אויב המנסה להפילו?  מואב ורדי, הכתב המדיני של ערוץ 10 משרטט את הקשרים בין המדינאי הפוליטיקאי והעיתונאי, תוך ניתוח של הסיכונים וההזדמנויות של ישראל בזירה האזורית והגלובלית בעולם משתנה – מהסכסוך עם הפלסטינים ועד אתגרים אזוריים בעידן הנשיא דונלד טראמפ.

אמנות ישראלית: 1948 – 1988

סדרת מפגשים זו מקיפה את שדה האמנות הישראלי בהשתתפות פקידי ציבור, המזמינים יצירות אמנות, מממנים ומקימים אותן במרחביה הציבוריים של ישראל, גלריות פרטיות ומוזיאונים ציבוריים המציגים אותן, אספנים הרוכשים אותן ומבקרי אמנות הכותבים ומפרסמים אותן בעיתונים.

אל דאגה: הסדרה תדון בראש ובראשונה ביצירות של אמנים ישראלים במסגרת השדה האמנותי, ותאפשר להבין כיצד נקבעה – ונקבעת – היוקרה של ציירים ופסלים מסוימים כמו גם תסביר מדוע נשכחו – ועדיין נשכחים – אחרים.

בין הנושאים: כינון שדה האמנות הישראלי-יהודי בשנים של טרום מדינה; הפשטה ומופשט באמנות הישראלית; אוֹפּ-ארט, פּוֹפ-ארט, מינימליזם ואמנות מושגית ישראלית; זהות יהודית באמנות הישראלית; צבא, יריב ועורף באמנות הישראלית; ההתייחסות לשואה באמנות הישראלית.

הסיורים כוללים מסלולי הליכה בדרגת קושי קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 17:30 ל-19:00 לערך, (בהתאם לנושא הסיור ולעונת השנה).

"לא בגדתי" – בעקבות פרשת אורי אילן – בית הבד במושב כלנית, חניון דרדרה, נבי הודא וחרבת עומרית, קיבוץ דן, תל פאחר, עין פית, הפארק הוולקני למרגלות הר אביטל, גשר בנות יעקב וסיום בבסיס המשטרה הצבאית הנטוש במשמר הירדן.

חורבותיה של עיר הסנהדרין אושא ויערות ציפורי.

רכבת העמק שבה לנסוע – סיפורה של רכבת העמק ההיסטורית בין בית שאן לצמח/אל-חמה (דגש על עבודות השימור ורכבת העמק המחודשת).

מנזרים ונזירות במדבר יהודה כולל מסלול הליכה קלה בעין פרת.

"תל אביב, יא חביבי, תל אביב" – בעקבות אלתרמן וכיצד מיתגה עצמה העיר "מת"א ל-TLV".

חיפה של מעלה – בעקבות סיפורי סופרים ובתים לא מוכרים. נהלך בין פינות הנסתרות במרכז הכרמל בחיפה, יפה נוף, מנזר האחיות הברומאיות, לאורך בתי הטמפלרים ברחוב קלר ושדרות הצבי.

דרך המתקנים החקלאיים – יער יתיר ותל הבשור בתקוה למרבדי כלניות.

שביל האירוסים בגלבוע – הגלבוע והר ברקן בתקווה לפריחות מרהיבות.

קמפוס (יום ראשון מתוך יומיים): ירושלים פנים רבות לה (יידרש תשלום עבור לינה, כלכלה ומנהלה).

חותמן של אומות העולם על ירושלים – בניה בינלאומית בעיר ירושלים.

קמפוס (יום שני מתוך יומיים): ירושלים פנים רבות לה (יידרש תשלום עבור לינה, כלכלה ומנהלה)

אל סיבוב מוצא – אנדרטאות מספרות היסטוריה.

קמפוס (יום ראשון מתוך יומיים): ארץ ירדן וחרמונים עת פריחת האביב (יידרש תשלום עבור לינה, כלכלה ומנהלה).

תצפית לצפון הגולן מהר כרמים, אזור המטעים של הדרוזים, הבניאס והגשר התלוי.

קמפוס (יום שני מתוך יומיים): ארץ ירדן וחרמונים עת פריחת האביב (יידרש תשלום עבור לינה, כלכלה ומנהלה).

אל החרמון הגבוה (עליה ברכבל), מסלול פריחה קצר; גבעות הקרב; עין קיניה; קלעת נמרוד.

* יתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר