מספר טלפון

03-6990735
לדעת ארץ

מדעי הנוירולוגיה

בית / קורסים / לדעת ארץ / מדעי הנוירולוגיה

מרצה

ד"ר אסף מרום

התכנית העיונית

מדעי המוח עומדים בחזית המחקר הרפואי בפתחו של האלף השלישי. הבנת התהליכים המתרחשים במוח והאחראיים על התפקוד שלנו נמצאים במוקד המחקר, כאשר מעל לכול מרחפת הבעיה הפילוסופית העתיקה של היחס בין הגוף והנפש. מהי עמדתם של המדענים המרכזיים לאורך ההיסטוריה של מחקר מדעי המוח בנוגע לבעיה? עד כמה אנחנו מבינים את תפקוד הנוירון? ואיך העלייה הדרמטית בנפח המוח והופעת השפה באבולוציה של האדם קשורות לכל אלה?

על שאלות אלה ואחרות ננסה לענות יחד בסדרת הרצאות העוסקת בהיסטוריה של מדעי הנוירולוגיה ובבעיותיו העכשוויות של התחום. כן ניתן דוגמאות לתהליכים שנלמד באמצעות מחלות של מערכת העצבים.

בין הנושאים:

מה ידעו על מבנה המוח המצרים והיוונים? מדעי המוח במאות ה-18 וה-19, הקרב על מרכז הדיבור: למי התהילה – למגלה או למפרסם? הפרדיגמה של הנוירון והמרווח הסינפטי, מבנה המוח במאה העשרים; חוט השדרה וקשריו: מדוע אי אפשר להדביק אותו? המוח הקטן וקשריו; חוש הריח וייחודו; זיכרון, למידה ותפקודים גבוהים של המוח; מוח ונפש, גוף וחומר – האם יש פתרון לבעיה? המערכת האוטונומית; המוח החולה: מחלת פרקינסון ומחלת אלצהיימר, סוף דבר: האם נצליח לבנות מוח מלאכותי?

מועדי המפגשים:

7/3, 14/3, 21/3, 28/3, 25/4, 2/5, 9/5, 16/5, 23/5, 30/5, 6/6, 13/6

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר