מספר טלפון

03-6990735
ל"ב/314 לימודי בוקר

מעבר לאופק על תרבויות, על מנהגים ועל בע"ח

בית / קורסים / לימודי בוקר / מעבר לאופק על תרבויות, על מנהגים ועל בע"ח

מרצי התכנית

דנדן בולוטין, גליה דורון, פרופ' אמוץ דפני, מוטי זיק, ד"ר דניאל זלדס , יותם יעקבסון, ד"ר דני סימון, אפרת קליפשטיין, זאב רילסקי

התכנית העיונית

הרצאות יתקיימו בין השעות 08:30 – 13:45.

הסיורים כוללים מסלולי הליכה בדרגת קושי קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 17:30 ל-19:00 לערך, (בהתאם לנושא הסיור ולעונת השנה).

היקף התכנית: 224 שעות.

תרבות מצרים העתיקה

תרבותה של מצרים הקדומה מציתה את הדמיון ומסקרנת אותנו גם היום. מה משמעותו של כתב החרטומים? מדוע נבנו הפירמידות? מה סודם של קברי המלכים? במסגרת קורס זה נכיר את תולדות מצרים העתיקה, את המאפיינים הגיאוגרפיים, האנושיים והתרבותיים של תרבות מופלאה זו שפרחה בין האלף השלישי לאלף הראשון לפני הספירה. במהלך השיעורים נדון בכתב, בספרות, בדת, באמנות, במבנה החברתי, במוסדות השלטון, בכלכלה, בחוק, בתפיסות חיים ומוות, ביחסי מצרים-ארץ כנען ועוד.

הדרקון הסיני: מציוויליזציה למעצמה – דרכה של סין אל מרכז הבמה העולמית

הדרקון הסיני, שהיה "רדום" במאה השנים האחרונות מתעורר ותופס את מקומו הטבעי בעולם הגלובאלי. מושגים ככלכלה עולמית, דמוקרטיה, גלובליזציה ו"כח רך" נמהלים יחדיו לכור ההיתוך הסיני ויוצרים שינוי כלכלי, חברתי ודמוגרפי המטיל את צלו על העולם.

בין הנושאים: עם – ארץ – לאום: טרילוגיה סינית; מן המפגש הראשון עם המערב למלחמת האופיום; מפגש הציוויליזציות; מאו, מהפכן או מדינאי?; דנג שיאופינג: מרפורמה לאולימפיאדה; סין העממית וסין הלאומנית; מחאה ואינטלקטואלים.

מדעי כדור הארץ – תופעות כלל עולמיות

בקורס נעסוק בשלושה תחומי דעת: אסטרונומיה, גיאולוגיה ואקלים.

בין הנושאים: דרך היווצרות מערכת השמש והתהוות כדור הארץ, חידת היעלמות הדינוזאורים; התפתחות תאים מגמתיים בתוך כדור הארץ והתפרצויות הרי געש בעולם; הגורמים לרעידות האדמה ואירועי צ'ונאמי בעולם; בתקופות הקרח ובהשפעתן על האדם; הסיבות האפשריות להתחממות הגלובלית; והאפשרות להיחלשות זרם הגולף ואופן השפעת התהליך על מדינות סקנדינביה.

צמחים בתרבות האדם ובשירותו

לצמחים מקום חשוב ונרחב בייסוד חברות קבועות מקום ובהתפתחות מואצת של דפוסים חברתיים, דתיים ותרבותיים. שימושיהם של הצמחים למאכל, תבלין ורפואה, ומסחר היו בין הגורמים שהזינו את התשוקה העזה למסעות ולגילוי חלקי עולם בלתי ידועים וכלה בשימוש בצמחי מרפא שחוללו מהפכה במלחמה במחלות ובטיפול בכאבים. הכרת הצמחים ותכונותיהם מהווה מפתח להבנת חלק חשוב מעולם הסמלים והמנהגים של כל תרבות ותרבות.

בין הנושאים: העגבנייה, תפוח האדמה והצ'ילי כמשנים סדרי עולם; מסעות, כיבושים וצמחי תבלין; צמחי רפואה ששינו את העולם; צמחים גורמי הזיות – מכשפות, שדים והשטן.

מדע בג'ינס וסנדלים

לקט הרצאות בינתחומי במדע פופולארי. כל הרצאה מאירה בזרקור סוגיה נבחרת מעולם החי.

בין הנושאים: עולמם הסמוי והערמומי של הטפילים; עולמן המופלא של הנמלים; הדבורים וחוכמת הכוורת; הורים וצאצאים בראי האבולוציה – כיצד דואגים הורים בעולם החי לצאצאיהם.

עולם משתנה, עולם נעלם

שמאניזם וכישוף בדרום אמריקה – צמחי מרפא, מכשפים ושאר טקסים; מדגסקר – אי האגדות או המסע בעקבות גברת פוזה. למורים, זיקיות, באובבים, וניל-ציפורן וכמובן פוזה.

פרקים נבחרים במגוון הביולוגי

חיזור בעולם החי – מבטים שונים; רעילות וארסיות בעולם החי – יישומים לתועלת האדם.

עדות ומיעוטים בישראל

ישראל השוכנת בעיבורו של המזרח התיכון מקודשת ליהדות, לנצרות ולאסלאם. לצד הדתות הגדולות חיים בישראל בני עדות ופלגים קטנים, שחלקם התפצלו ברבות הזמן מהדתות הללו וחלקם הגיעו לאזור במסגרת חילופי אוכלוסייה ונדידות עמים. במהלך הסדרה נכיר חלק מהמיעוטים החיים בישראל. נתוודע להיסטוריה שלהם, לאמונתם, למנהגיהם ולאורחות חייהם.

בין הנושאים: אסלאם וישראל, סופים, מארונים, דרוזים, בהאים, ארמנים וצ'רקסים.

מפגשים דרך אמנות

נפילת איקרוס מאז ועד היום – על תחילתה של האמנות העכשווית; בלי פרופורציות –השינויים בתפיסת גוף האדם כפי שהם באים לידי ביטוי ביצירות אמנות מתקופת האבן ועד ימינו; מהמינוטאור ועד כריש בפורמלין – כיצד משתקפים ביצירות אמנות  היחסים של האדם עם עולם החי; עולם של עיגולים, צבעים ורובים – על אמנות עכשווית סביב העולם.

תכנית הסיורים

הסיורים כוללים מסלולי הליכה בדרגת קושי קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 17:30 ל-19:00 לערך, (בהתאם לנושא הסיור ולעונת השנה).

משילה להר גריזים – תל שילה, עלי, בית אל, גריזים והשומרונים (מותנה באישור בטחוני).

את אני והרוח הגלילית – אנדרטת הלוחם הבדואי, קיבוץ הרדוף ברוח האנתרופוסופיה (כולל הכרות עם המיזמים החברתיים המיוחדים), שפרעם, מפגש עם אישה פורצת דרך (בדואית או דרוזית).

אל נופי ים המלח – מפעלי ים המלח, בריכות המלח, עין תמר כולל מפגש עם תושבת המקום, שביל הדגים – הר סדום לעת שקיעה.

"מצל עצי הקוקוס למבואות הנגב" – בעקבות הקהילה הקוצ‘ינית בישראל.
מושב נבטים, המוזיאון ליהדות קוצ'ין, בית הכנסת, היכרות עם קהילת העבריים בדימונה וסיור פריחה עונתי.

"מפסולת לפסל" – פארק חיריה, נחל שפירים (מוסררה) כולל קטע הליכה בטבע.

 

מוקדם ומאוחר בהיכלי הקודש – קהילת הקראים, רצפת הפסיפס בחורבת מעון, בית הכנסת האמנותי בקיבוץ סעד, אנדרטת פעמוני הרוח ותצפית על עזה. אנדרטת המזבח בקיבוץ בארי וסיור כלניות בשוקדה.

הר סדום – שביל הדגים – בעקבות סיפורים עתיקי יומין ואל סודותיה של הגיאולוגיה.

 

"בין הרים ובין סלעים טסה הרכבת…" – אל מכמניו של עמק נחל שורק, קרירות נעימה, אפלולית עצי הקטלב ותוואי הרכבת הישנה שעלתה מיפו לירושלים.

 

בין סמטאות ואגדות – בין פקעין לחורפיש – המערה, בית הכנסת, מפגש עם הרוקמות כולל מסלול הליכה.

"ואלס בלי באשיר" – שביל הפסגה של הר מירון, תצפית על מזרח הגליל העליון ועל דרום הלבנון. בית הכנסת הקדום בברעם, שרידי הכפר המארוני הנטוש בירעם והכפר גוש חלב, כנסיית הכפר החדשה ופרויקט החייאת השפה הארמית.

קמפוס (יום ראשון מתוך יומיים): בין הבקעות – בקעת ערד ובקעת ב"ש (יידרש תשלום עבור לינה, כלכלה ומנהלה).

בקעת ערד – יער יתיר, תצפית על בקעת ערד, תל ערד, ערד – כולל מוזיאון הזכוכית וסיור רגלי באזור.

קמפוס (יום שני מתוך יומיים): בין הבקעות – בקעת ערד ובקעת ב"ש (יידרש תשלום עבור לינה, כלכלה ומנהלה).

העבריים מדימונה, ירוחם, עבדת – ציורי סלע.

* יתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים.

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר