מספר טלפון

03-6990735
ל"ב/312 לימודי בוקר

על כל אלה...

בית / קורסים / לימודי בוקר / על כל אלה...

מרצי התכנית

בתיה דביר, יסכה הרני, פרופ' אייל נווה, פרופ' יגאל עילם, אבשלום קאפח, ד"ר אמנון קרטין, רפי שרגאי.

התכנית העיונית

הרצאות יתקיימו בין השעות 8:30 – 13:45

12 סיורים – מסלולי הליכה בדרגת קושי קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 17:30 ל-19:00 לערך, (בהתאם לנושא הסיור ולעונת השנה).

היקף התכנית: 224 שעות.

מנהיגות ציונית וישראלית במבחן

בקורס זה נעקוב אחרי התנהלותם וביצועיהם של כמה מן המנהיגים הבולטים בתולדות הציונות ומדינת ישראל ברגעי משבר ומבחן; מצד אחד, נתקן כמה מן המיתוסים הקשורים בדמויותיהם של המנהיגים ההיסטוריים; מצד שני, נבקש להפיק תובנה עמוקה יותר על מוסד המנהיגות: תכונות נדרשות, תפקידה העיקרי של מנהיגות פוליטית וחלקה של האישיות המנהיגה בעיצוב ההיסטוריה?

בין הנושאים: הרצל – העזת המנהיג המייסד ומשבר אוגנדה; וייצמן – השליח אל הגויים ומשבר הספר הלבן 1930; ז'בוטינסקי – מנהיגות מקובעת ומשבר הגדודים העבריים; בן-גוריון – מנהיגות לוחמנית והמאבק על המדינה ומלחמת העצמאות.

"כעוף החול הקם לתחייה: שארית הפליטה היהודית"

שארית הפליטה היהודית נקלעה לצומת היסטורית דרמטית, בין שני אירועים היסטוריים כבירים שהאפילו על סיפורה: שואת העם היהודי שהתרחשה בשנים 1939- 1945 מזה, והקמת מדינת ישראל ב-1948 מזה.  במפגשים נעמוד על פרק היסטורי זה בתולדות עמנו, שהושפע מהתהליכים הפוליטיים ערב הקמת מדינת ישראל, ומן האתוס הארצישראלי שעיצב את יחס היישוב לשארית הפליטה.

בין הנושאים: מפגשים ראשונים של שארית הפליטה עם הישוב הארץ-ישראלי; האמביוולנטיות ביחס לשארית הפליטה ועוד.

מי מפחד מסרטים ישראלים?

סדרה זו מבקשת לפצח מחד גיסא, יצירתיות, השראה ופריצות דרך בקולנוע הישראלי ומאידך גיסא, להתמקד באנשים ספציפיים: ממציאים, סופרים, תסריטאים, מנהיגים ומעצבי דעת קהל, שהגו רעיון והצליחו להשפיע על מסות קריטיות של אנשים בהגשמתו. המפגשים יעסקו בשיקוף התופעות והאנשים בחברה הישראלית בראי הקולנוע.

בין הנושאים: אסי דיין – "אבולוציה של התפכחות"; ייצוג הערבי בקולנוע; דוקו ישראלי; ייצוג המזרחי בקולנוע הישראלי; קומדיות ישראליות; צה"ל בקולנוע ועוד.

גואל, בוגד ויצאנית – ישוע, יהודה איש קריות ומריה מגדלנה: הדמויות הגדולות שביסוד הדת הנוצרית

בסדרה זו נתוודע לדמויות שעיצבו את הנצרות – הדת הגדולה של הציוויליזציה המערבית. דמויות אלה היו למופת בחברה המערבית לדורותיה, גם אם תיאורן בספרות הנוצרית הנו מגמתי ולא מציאותי ־ היסטורי.

בין הנושאים: יוחנן המטביל כאליהו: אחרון הנביאים; מרים הבתולה: האם שהרתה ללא תענוג וילדה ללא כאב; עלילות פטרוס בארץ הקודש; פאולוס השליח לגויים: התאולוג שיהודים נוהגים להאשים; יוחנן האהוב ותומאס הפקפקן:  את מי ישוע אהב יותר ולמה? ועוד.

חדשות לבקרים – היסטוריה כאקטואליה

בעבר וגם כיום שיקולים פוליטיים, כלכליים וחברתיים קבעו את אופן דיווח החדשות וסדר היום הפוליטי חברתי. במסגרת המפגשים נעסוק בשינויים והתרחשויות שאירעו במהלך ההיסטוריה.

בין הנושאים: האימפריות ותרומתן למהלך ההיסטוריה; הנצרות – דת ותרבות מערבית; האסלאם – בין דת ופוליטיקה; מדינת החשמונאים – מקרה מבחן; בין יהודי התפוצות לישראל; המזה"ת – דינמיקה של שינוי; מקורות השפעה ויחסים פוליטיים בישראל; מדינת ישראל – בין הזדמנות להחמצה.

עלייתן ושקיעתן של האידיאולוגיות

העידן המודרני התאפיין במהפכה תרבותית, כלכלית, חברתית ופוליטית שהעלתה על במת ההיסטוריה את האידאולוגיות הגדולות. למעלה מ-100 שנות ליברליזם, סוציאליזם ולאומיות נתנו משמעות לחיי האדם. אידאולוגיות אלה הניעו והסבירו את האירועים ההיסטוריים במהלך אותן שנים. אך, החל ממחצית המאה ה-20 הן החלו לשקוע מסיבות שונות.

בקורס נברר את מקורות צמיחת האידיאולוגיות הגדולות, את המסר המלהיב שהם העבירו להמונים ואת האשליות שהן טיפחו. בהמשך נעמוד על העיוותים שהן יצרו, על האסונות שהן גרמו ועל שקיעתן במאה ה-21.

"עולם שטוח" – פוליטיקה של הגלובליזציה

אינטראקציות מרחביות, שונות ופערי אי-שוויון הם רק חלק מן התופעות המאפיינות את תופעת הגלובליזציה מאז ומעולם. קורס זה מבקש לעמוד על מאפייני התופעה בעת הנוכחית על רקע התפתחות מופעיה על פני ציר הזמן ולבחון את הסברה הרווחת ולפיה התופעה מגבירה את האחידות בין חלקי תבל.

בין הנושאים: מעמד הגבולות המדינתיים, שחיקת מעמד הריבונות, תמורות באופן התנהלותן של מדינות הלאום ובמערכת היחסים הבין מדינתית, חלוקת העבודה העולמית והשלכותיה במדינות מתפתחות ומפותחות, תופעת ההגירה בעולם ושגשוגה של הלאומיות.

 

תכנית הסיורים

12 סיורים – מסלולי הליכה בדרגת קושי קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 17:30 ל-19:00 לערך, (בהתאם לנושא הסיור ולעונת השנה).

פנינים בשרון – סידנא עלי, עץ השקמה בנתניה, סיפורה של אביחיל, הליכה לאורך נחל אלכסנדר עד גשר הצבים, האנדרטה למצור על גבעת חיים ומבצר קאקון.

20 שנה להסכם השלום בין ירדן לבין ישראל – גבול הקו הירוק – גבעת תיתורה במודיעין, הר הצופים, הבקעה – נהר הירדן, מפעל קליה וביקור בבית הערבה החדשה.

כך הכל התחיל – נצרת ואתריה.

ביקור בבית מורשת – בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ', ביקור באתרי הנצחה במשמר העמק ובגן שמואל.

אתרים נוצרים סביב הכנרת – כולל קטע הליכה קל בשביל סובב כנרת.

קיסריה ההרודיאנית – כולל חידושים בחפירות.

במשעולי הדמויות הגדולות בנצרות.

נופים, פריחות ואתרים בגלבוע –– "שביל התנ"ך" בכתף שאול, תצפיות מרהיבות (בתקווה לפריחת האירוסים), פרויקט הפקת חשמל בגלבוע, ביקור בכפר מלכישוע והכרות עם הישוב האקולוגי רותם.

אל הנקרות – החי והצומח בחוף אכזיב ונקרות ראש הנקרה.

ירושלים של מטה – מפעלי המים בעיר ירושלים, מרכז המבקרים בעיר דוד, מתחם התחנה.

קמפוס (יום ראשון מתוך יומיים):  מדבר יהודה – על תופעת הנזירות ומנזרים (יידרש תשלום נפרד עבור לינה, כלכלה ומנהלה)

מנזר אבטימיוס, סיינט ג'ורג', קאסר אל יהוד (אתר הטבילה).

קמפוס (יום ראשון מתוך יומיים):  מדבר יהודה – על תופעת הנזירות ומנזרים (יידרש תשלום נפרד עבור לינה, כלכלה ומנהלה)

בית הכנסת בעין גדי, מערות קומראן ונחל קומראן – כולל הליכה קלה.

*יתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר