מספר טלפון

03-6990735
ש/407 שישי במכון

"קצת אחרת" - זמן תרבות

בית / קורסים / שישי במכון / "קצת אחרת" - זמן תרבות

מרצי התכנית

ד"ר עמרי אשר, ד"ר גליה דור, איציק ויינגרטן, בועז כהן, זהר נבון, אירנה פרידלנד, זאב רילסקי, רפי שרגאי

התכנית העיונית

הרצאות יתקיימו בין השעות: 09:00 – 12:45 הסיורים כוללים הליכה בדרגת קושי קלה ויסתיימו בין השעות 17:30 ל-19:00 לערך; בהתאם לנושא הסיור ולעונת השנה.

יפן העתיקה, מיתולוגיה ודת

השינטו הינה הדת הלאומית-עממית של היפנים; היא נוגעת באמונות פגניות עתיקות המלוות את האדם משחר ההיסטוריה; ננסה להבין את השינטו ואת יפן העתיקה.

שמירת טבע אפריקאית

מגוונת בנופיה הגיאוגרפים והאנושיים,  שופעת בחיי בר עשירים,  מתמודדת היבשת השחורה עם שאלות קשות של שימור מול פיתוח,  תיירות של ציד בעלי חיים מול תיירות של ציד תמונות. תחת זה הולך עולם הטבע והחי ונדחק אל פינות אחרונות ויקרות ערך, על הבעיות והקונפליקטים,  על המחקרים והפתרונות.

מסאים, שבט לובשי האדום – סיפורם המרתק של שבט המסאים דוברי שפת המא. האנשים שג'וזף טומסון החוקר כינה-הפראים האצילים. נדון באתגרים ובבעיות לצד היתרונות שבשמירת הטבע באפריקה.

אי תרבותי – ילידים באוסטרליה והינדים בבאלי

קולוניאליזם, הכרה וטמיעה. בעקבות התרבות האבוריג'ינית ביבשת אוסטרליה. מאובן חי הולך ונעלם בטרה ניוליס או פרק מכונן בגזענות בעולם החדש? נכיר גם את באלי, קהילה אתנית החיה על פי מנהגי עבר ועל פי מצוות הבאנג'ר המכתיב את הקודים והצווים החברתיים.

כשרונית אלקבץ פגשה את סאלח שבתי

שני מפגשים קולנועיים מרתקים ועוכרי שלווה על יוצרת חד פעמית שהצליחה לנפץ סטראוטיפים קדומים ולעורר מודעות חברתית לתחלואי החברה הישראלית ובהמשך מפגש קולנועי שהוא גם דיון חברתי ומוסרי אודות הגירה, מהגרים, פליטים לא חוקיים ומה שביניהם.

מלאכתו המורכבת של המתרגם

"בין סגנון ומשמעות, בין תרבות ואידיאולוגיה" – ההרצאה תעסוק בהיבטים לשוניים, תרבותיים ואידיאולוגיים במלאכתו המורכבת של המתרגם.

לראות את המוזיקה ולשמוע את הציור – ציירים ומלחינים רוסים

ההרצאות יתמקדו ביחס המרתק בין צבע וצליל ובקשר המסתורי בין יצירות מוסיקליות וציורים. המפגשים כוללים נגינה, מצגת והסברים.

קיצור תולדות שנות השישים

מעליית הביטלס ורצח קנדי ועד פסטיבל וודסטוק והנחיתה על הירח, מה הפך את הסיקסטיז לעשור-שלא-יחזור, הספרים, התקליטים, הסרטים והאמנים. הרצאה חווייתית הכוללת הקרנת קליפים, סרטונים נדירים וקטעים בהופעות חיות.

הטרובדורים

לאונרד כהן – סמים, נשים, אמונה ותאווה. סיפור החיים המופלא של המשורר ממונטריאול שהפך לזמר-מלחין-יוצר שכבש לבבות של מיליונים ברחבי העולם.

בוב דילן – כיצד הפך הבחור היהודי הביישן ממינסוטה, שלא כתב דבר עד גיל 20, לחתן המפתיע ביותר בתולדות פרס נובל לספרות?

יוצרים ויצירות בתיאטרון הישראלי

מפגשים עם מיטב יוצרי התיאטרון הישראלי ויצירותיהם. נפגוש בימאים, מחזאים ושחקנים ובאמצעותם נלמד להכיר את עולם התיאטרון מזוויות שונות. בנוסף לפסטיבל עכו, לאורך השנה תשולב צפייה בעוד שלוש הצגות (בערב) בהנחיית המרצה בדגש על תיאטרון פרינג'.

תכנית הסיורים

הסיורים כוללים הליכה בדרגת קושי קלה ויסתיימו בין השעות 17:30 ל-19:00 לערך; בהתאם לנושא הסיור ולעונת השנה.

פסטיבל עכו – חול המועד סוכות (כולל צפייה ב-2 הצגות).

קו 70 נוסע מזרחה – בכפרו של המפוזר, הזמן כמו עמד מלכת. שם, בפרלמנט, יסופר על מייסדים רבי מעללים, על עיר גנים שהייתה לבית חולים ועל קו 70 החוגג שבעים ושש.

עין כרם היפה – מנזר האחיות ציון, מתחם מוסקוביה בתקווה לפריחות.

רמות מנשה – הסליק בעין השופט, תל יוקנעם, אנדרטת הקיבוצים ומסלול הליכה בטבע.

צפת היהודית לדורותיה – עיר המקובלים, סמטאות העיר העתיקה, בתי הכנסת וביקור בגלריה של צייר ברוח הקבלה.

*תכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים.

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר