מספר טלפון

03-6990735
ל"ב/308 לימודי בוקר

רק בגלל הרוח

בית / קורסים / לימודי בוקר / רק בגלל הרוח

מרצי התכנית

שלי אשכולי, מרב ברק, ד"ר דן הלפרין, ד"ר כנרת זוהר–להב, פרופ' דניאל סינקלר, קארין עדן, אירנה פרידלנד, ד"ר מיכאל שינקמן, רפי שרגאי

התכנית העיונית

 

 

הלכה ומשפט – השפעת המשפט העברי על המשפט בישראל

בסדרת ההרצאות זו נדון בתרומת המשפט העברי למערכת המשפט הישראלית; בעיית העגונה ומשבר הגיור. נלמד על המתח שנוצר כתוצאה מהשילוב של הלכה וערכים דמוקרטיים במשפט הישראלי ועל הדרכים שבהן אפשר להתמודד עם המתח הזה בהתאם להלכה ולאתוס הליברלי גם יחד ואם יוותר זמן נתמקד בתרומתו המשמעותית של המשפט העברי למשפט האנגלו-אמריקאי בסוגיה זו במאה ה-21.

מיעוטים באירופה

בסדרה זו נעסוק באירופה ומיעוטיה כיום – הימין הקיצוני באירופה בצל המשבר הכלכלי והשינויים הדמוגרפיים; על מצבה של יהדות אירופה כיום; מוסלמים באירופה; עתידם של אירופה ומיעוטיה; הצוענים באירופה.

לקרוא אותן אחרת – סיפורי המקרא בקול נשי עכשווי

מה מניע אותנו ברגע של החלטה? ומה מעכב הגשמת חלומות? עולמן הסוער של נשות קדם חושף סודות, אומץ לב, אכזבות ואהבה. דרך סיפוריהן המפתיעים נשחזר את מה שנשכח (או שמא, נמחק..?), ונכיר באור חדש דמויות ששינו את העולם.

"כשקישון פגש את אלקבץ" – מי מפחד מסרטים ישראלים?

בארבעה מפגשים קולנועיים נפגוש סטיריקן שהעז להעמיד מראה חסרת רחמים ומצחיקה עד דמעות על חוליי החברה הישראלית, על שחקנית ובימאית שניפצה סטריאוטיפים חברתיים וחצבה לה שביל ייחודי; על ייצוג הערבי בקולנוע ועל מרכיבי ההומור הישראלי.

"קניון תרבותי": אמנות בעידן של מזון מהיר, אינטרנט ופופולריות ותרבות חזותית

בסדרה זו נעמוד על המגמות הבולטות המאפיינות את האמנות והתרבות החזותית מאז שנות

ה-60 המופלאות ועד היום; כיצד שינויים חברתיים, כלכליים ופוליטיים שינו את פני התרבות והאמנות? מה הקשר של המהפכה התקשורתית ועידן האינטרנט לאמנות? ואיך עולמות אחרים כמו אופנה, אוכל ומחשבים נכנסים לכל הסיפור? בעולם של סופרמרקטים, קניות אונליין ופרסום – כל המסרים מקבלים כיוון אחר…, נקנח בהרצאה שתענה על כל מה שלא ידענו על התנועה הפמיניסטית שפרצה מתוך עולם האמנות.

מי מפחד מאופרה?

סדרת הרצאות החושפת את אמנות האופרה כאמנות רב תחומית המאגדת בתוכה את האמנויות כולן: ספרות, מוזיקה, תיאטרון, מחול והאמנויות הפלסטיות. ההרצאות מציגות את אמנות האופרה בגובה האוזניים ותוך התייחסות להיבטים של היסטוריה, פוליטיקה, מגדר, תרבויות ועוד. לחובבי אופרה, אך גם לחוששים ממנה מובטחת הנאה מפתיעה ומחכימה.

מוזיקה, מוח ופסיכולוגיה – השילוש המופלא

סדרת מפגשים החוקרת את ההיבטים הפסיכולוגיים, הפילוסופיים והמדעיים במערכת היחסים של האדם עם המוזיקה. הצצה מרתקת אל "מאחורי הקלעים" של התופעה המוזיקלית תוך כדי רכישת טכניקות מעשיות לשיפור והעצמת חווית המוזיקה בחיינו. בכל מפגש יעשה שימוש במוזיקה חיה וכן יושמעו קטעי סאונד, מוזיקה מז'אנרים שונים, תקופות, סגנונות ועוד.

לראות את המוזיקה ולשמוע את הציור

ציירים ומוזיקאים רבים במשך מאות שנים מנסים למצוא את המכנה המשותף בין שתי האמנויות: מוזיקה וציור. סדרה זו תתמקד ביחס המרתק בין צבע וצליל  ובקשר המסתורי בין יצירות מוזיקליות וציורים. המפגשים כוללים נגינה, מצגת והסברים.

מסעות מדומיינים – מן הכורסא והלאה…

בסדרת הרצאות זו נכיר במבט קרוב ורענן, יצירות מופת מן העת העתיקה, מימי הביניים והרנסנס המצויות במוזיאונים ובאתרים באירופה ובאגן הים התיכון.

בין המקומות ש"נבקר": מוזיאון קהיר, מצרים; מוזיאון האקרופוליס באתונה – בית חדש לאוסף עתיק; אל עיר קדומה שעמדה מלכת – פומפי, נאפולי, איטליה; מוזיאון פרגמון – אי המוזיאונים – ברלין, גרמניה; מלטה – "קטנה וקולעת" – אי של ארכיאולוגיה, אמנות ותרבות; כרתים – "הונג קונג" של העת העתיקה; מוזיאון ספינות הוויקינגים – אוסלו, נורבגיה;  גלריית האופיצ'י בפירנצה. 

תכנית הסיורים

הסיורים כוללים מסלולי הליכה בדרגת קושי קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 17:30 ל-19:00 לערך, (בהתאם לנושא הסיור ולעונת השנה).

בעקבות סיפורה של זהרה לביטוב – כולל מסלול הליכה בטבע.

אל העמק המזרחי –תל עמל, שדה אליהו, גשר העתיקה, החאן כולל מסלול הליכה בטבע.

 

ירושלים – הרובע הנוצרי לובש חג וסיור חנוכיות.

אל היישובים "הכתומים" – יישובי מפוני גוש קטיף: מבאר גנים ועד החלוציות.

מוקדם ומאוחר בהיכלי הקודש – קהילת הקראים, רצפת הפסיפס בחורבת מעון, בית הכנסת האמנותי בקיבוץ סעד, אנדרטת פעמוני הרוח ותצפית על עזה. אנדרטת המזבח בקיבוץ בארי וסיור כלניות בשוקדה.

אתרי מלחמת העולם השנייה – מכון ויצמן, מכון איילון, פרדס מינקוב וגבעת החומרה.

בעקבות פונטנלה של מאיר שלו – בית לחם הגלילית ואלוני אבא.

סבוטניקים וסיפורי אהבה בגליל – מושבות הגליל התחתון, סג'רה, הקמת ארגון השומר, בית הספר החקלאי כדורי, קיבוץ בית קשת.

יום במוזיאון – תכנית ומקום הסיור יקבע בהתאם למועדי תערוכות נבחרות.

ירושלים – אדריכלות ירושלמית בתקופת המנדט.

קמפוס (יומיים): דרום ים המלח והערבה 

(יידרש תשלום נפרד עבור לינה, כלכלה ומנהלה).

סובב ירוחם: חוות צברי אורלי, אגם ירוחם, מפגש בפזורה הבדואית, הר אבנון והמכתש הגדול, ארוחת צהריים בירוחם, עין ירקעם.

קמפוס (יומיים): דרום ים המלח והערבה 

(יידרש תשלום נפרד עבור לינה, כלכלה ומנהלה).

ערבה מרכזית: עיר אובות, מפגש עם חקלאי בעידן, מאגר פארן, מסלול הליכה בשמורת זיף.

*יתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר