מספר טלפון

03-6990735
ל"ב/304 לימודי בוקר

תבל ומלואה

בית / קורסים / לימודי בוקר / תבל ומלואה

מרצי התכנית

ד"ר אלון גן, יסכה הרני, זהר נבון, יורם פורת, רפי שרגאי

התכנית העיונית

הרצאות יתקיימו בין השעות 10:00 – 13:30.

הסיורים כוללים מסלולי הליכה בדרגת קושי קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 17:30 ל-19:00 לערך, (בהתאם לנושא הסיור ולעונת השנה).

היקף התכנית: 168 שעות.

קורבנותם אומנותם משיח קורבני לשיח ריבוני

דומה שבשנים האחרונות הקורבנוּת הייתה לאופנה. הוגים, סופרים, אמנים, אנשי אקדמיה, קולנוע ותאטרון – כולם הפכו את קורבנותם לקרדום לחפור בו, וכולם מציגים לפני החברה תלי תלים, גוני גוונים ונימי-נימים של הווייתם הקורבנית. קורס זה מבקש להתחקות על מאפייני סוד הקסם הקורבני ולהצביע על המחיר שהחברה הישראלית משלמת בעקבות בולטותו הגוברת והולכת של השיח הקורבני בעיצוב הזהות הישראלית. לאחר ניתוח השיח הקורבני נעסוק בעיצוב שיח אלטרנטיבי – שיח ריבוני המבקש להחזיר לאדם ולחברה את מושגי הבחירה והאחריות.

 

הברית החדשה וארון הספרים היהודי – יחסים סכיזופרנים

היסטורית ורעיונית צמחה הנצרות מהיהדות. הברית החדשה נכתבה ברובה במאה הראשונה לספירה, כאשר ברקע הגות וספרות יהודית. בעבר ביקשו חוקרים נוצרים מחד גיסא וחוקרים יהודיים מאידך גיסא, להעמיד את ישוע והברית החדשה בנבדל מהיהדות, כיצירה אוטונומית.

כיום ברור לכל שהבנת הברית החדשה והנצרות הקדומה מצריכה לימוד קודם של ספרות יהודית, ואף מתברר כי ניתן מהברית החדשה להקיש וללמוד על יהדות בית שני.

בקורס זה ילמדו טקסטים מהברית החדשה בהשוואה למגילות ים המלח, למשלי חז"ל, לספרות חיצונית ולפרשנים מאוחרים. לא נפסח גם על הספרות היהודית בת זמננו באשר היא המגיבה אל הברית החדשה.

אפריקה אל צפונות היבשת השחורה

סדרת הרצאות המציגה את היבשת השחורה דרך סיפורים וחוויות עם אנשים, סיפורי בעלי חיים ותצפיות בחיי המסאים. נסקור היסטורית ופוליטית את המדינות בהתהוות ואת יצירת הגבולות. נתעמק בפועלו של נלסון מנדלה בדרום אפריקה. נציץ אל עולם מרתק ומופלא באתיופיה ובמרוקו ונעמוד על עקרונות שמירת הטבע במדינות אפריקה.

"לחשוב מחוץ למצלמה"

סדרה פורצת גבולות על קולנוע, מקוריות ויצירתיות. בין הנושאים: צ'אפלין –  הדמות התלת ממדית הראשונה; האזרח קיין; אפקטים – "מהמסע לירח" עד ל"אוואטר"; זמן ומניפולציות זמן בקולנוע;  ONE SHOT – מיטב השוטים המפורסמים והווירטואוזיים בקולנוע הקלאסי והמודרני; "לא שומעים" – סאונד ומניפולציות סאונד בקולנוע; הברקות קונספטואליות – טוויסט בדקה האחרונה, שבירת הקיר הרביעי, POV, סוף פתוח, גיבור לא מהימן, שחור לבן מול צבע; מה הסצנה שלך? – סצנות יוצאות דופן בקולנוע.

תכנית הסיורים

הסיורים כוללים מסלולי הליכה בדרגת קושי קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 17:30 ל-19:00 לערך, (בהתאם לנושא הסיור ולעונת השנה).

סתו בהר מירון – יחסי אדם צומח באזור – שביל הפסגה, נחל כזיב, ח' בק, עין זבד, עין סמורה עד חמדת ימים.

קרבות לטרון במלחמת העצמאות – משטרת לטרון – אתר יד לשריון, נווה שלום – אנדרטת אלכסנדרוני, בית ג'יז, מצפה הראל, דרך בורמה, גבעת חתולה.

בחזרה אל ההר: מצדה – המיתוס ושיברו כולל האתר והמוזיאון.

 

סיפורו הגיאולוגי של המכתש הקטן, ירוחם והמוזיאון ליהדות קוצ'ין בנבטים.

ירושלים – ביקור במוזיאון ארצות המקרא ובמוזיאון המקרא.

נופים, פריחות ואנשים מיוחדים – גלבוע ורותם: שביל התנ"ך בכתף שאול, פרויקט הפקת החשמל בגלבוע, הכפר מלכישוע והיישוב האקולוגי רותם.

מוקדם ומאוחר בהיכלי הקודש – קהילת הקראים, רצפת הפסיפס בחורבת מעון, בית הכנסת האמנותי בקיבוץ סעד, תצפית על עזה, אנדרטת המזבח בקיבוץ בארי, מסלול הליכה קלה בתקווה לפריחת כלניות.

נחל נריה וריחנייה – מחורבת חוממה למרגלות הר סאסא, סיור מודרך בכפר הצ'רקסי ריחנייה.

בעקבות טריסטרם (הזואולוג) בנחל עמוד.

כך היינו בגליל – מצפה שלום, טיילת צוק האון, מחצבת פיק ועיינות סלוקיה.

 

קמפוס (יום ראשון מתוך יומיים): עין חרוד והאגמים הנעלמים

בריכות נחל רז, עין נילי ועין צור.

קמפוס (יום שני מתוך יומיים): עין חרוד והאגמים הנעלמים

עין חרוד – בית פלוגות הלילה, בית שטורמן, עלייה לגבעת קומי, תצפית על תוואי מסילת הרכבת ותחנת הרכבת בתוך כלא שטה. טיילת הנוף – מרמת צבי ועד בית השיטה, מצפה חרובים.

* יתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים.

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר