מספר טלפון

03-6990735

סמסטר אביב – קיץ 2021 - לימודי בוקר

בית / סמסטר אביב – קיץ 2021 – לימודי בוקר

סמסטר אביב – קיץ 2021 – לימודי בוקר

תשפ"א – סמסטר אביב – ימי שני – הרצאות וסיורים

* יתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים.

* היציאה לסיורים בשעה 7:30 מחניון מכללת לוינסקי, אלא אם יצוין אחרת. 

* ההרצאות והסיורים בהתאם להנחיות משרד הבריאות.


 

"על הדברים הסמויים מן העין"

מרצים: יעל גורי, פרופ' ידידיה גפני, ד"ר שלמה הרציג, עו"ד דוד יהב, ד"ר טל סינס

ימי שני בוקר

שעות: 10:00 – 13:30

בחיי היום-יום אנו לרוב פועלים על אוטומט, דבר רודף דבר והזמן חולף. הפעם בחרנו להתמקד בכל אותם תחומים שלעיתים רבות נוכחים ומשפיעים על חיינו, אך סמויים מן העין. בתכנית המוצעת נתבונן בהם, וכמו מיקרוסקופ רגיש נחדד את הראיה, ונאפשר להם לבוא אל קדמת הבמה. נעסוק בכוחו של המוח ובנפלאותיו, בפרשיות עלומות שהסעירו ועיצבו את ההיסטוריה של מדינת ישראל, וברחש המייתו של הלב, תוך הנצחתם האוהבת של מקומות בארץ הן בספרות והן בשירה. הצטרפו אלינו לתכנית רב תחומית, וגלו גם אתם את הנסתר מן העין, אך תמיד קרוב אל הלב. בין שיעור לשיעור נצא לסיור בעמק החולה – מפגש שלוש היבשות, נתחקה אחר פעילות למען ניצולי שואה בגליל המערבי, נצפין לעמק החולה, נסייר בשמורת דור הבונים ונפסע בעקבות סופרים ומשוררות בתל אביב. בקיצור, יש למה לחכות.

עלות התכנית: 2,080 ₪ (הסיורים כוללים תחבורה, הדרכה וכניסות לאתרים).

לנושאי הקורס, פרטים נוספים והרשמה >>


 

רבות הדרכים – "שלושה המה נפלאו ממני וארבעה לא ידעתים…"

מרצים: ד"ר רוחמה אלבג, איילת אורפז, ד"ר גלעד בן צבי, ד"ר ענת גואטה, יסכה הרני

ימי שלישי בוקר

שעות: 10:00 – 13:30

מאז ומתמיד המחשבה על מסעות רחוקים הציתה את סקרנותם והסעירה את דמיונם של בני האדם. היו גם כאלו שהעזו ויצאו לרדוף אחר תשוקותיהם. מי היו הנוסעים היהודים לארץ ישראל בין המאות 12-17? מאילו תרבויות הגיעו? מה היו אמונותיהם ואורחות חייהם? ומה חשבו על הארץ? נספר את סיפורם המיוחד של אותם אנשים שחלמו, העזו ואף הגשימו. אך בכך לא די, ארץ ישראל היוותה גם מוקד משיכה (וזירת התגוששות) לדתות המונותאיסטיות. הפעם בחרנו להתמקד בנצרות ובאסלם – האם נידונו הללו לעימות דמים מראשית הדרך? מה היו היחסים בין הנוצרים במרחב ארץ הקודש והמוסלמים הכובשים? על כל אלה ועוד נעסוק בתכנית זו. בין ההרצאות נטייל בשבילי הארץ הטובה, נסייר בבקעת בית נטופה, נבקר בשכונות הירושלמיות שנבנו אחרי מלחמת ששת הימים, נעפיל אל שבי ציון ונהריה בעקבות ההתיישבות ונתחקה אחר הצומח שנעלם ביער השרון.

עלות התכנית: 2,080 ₪ (הסיורים כוללים: תחבורה, הדרכה וכניסות לאתרים)

לנושאי הקורס, פרטים נוספים והרשמה >>


 

הנה באה מהפכה!

מרצים: נינו אבסדזה, פרופ' אייל נווה, ד"ר רז צימט

ימי רביעי בוקר

שעות: 09:30 – 13:00

העידן המודרני משופע בתכניות השואפות לייצר מצב של שלמות טוטאלית בחיי האדם. מדינאים, מדענים, סופרים והוגים רבים, בכמיהתם ל"גאולה בהיסטוריה" יצרו בחזונם מודלים של חברה מושלמת. מולם קמו אחרים שטענו כי עצם הכמיהה לשלמות מביאה עמה קטסטרופות וטרגדיות אנושיות שהופכות את האוטופיה לדיסטופיה. בתכנית זו נבדוק דוגמאות מרכזיות של אוטופיות שהפכו לקטסטרופות, תוך דגש על בניית עולם חדש דרך מדינת הלאום. למה המוזות לא שותקות גם כשהתותחים רועמים? מצ'ייקובסקי ועד ויסוצקי – המלחמה על החופש של גדולי האמנות הרוסיים. בנוסף נתבונן במקרה של המהפכה האיראנית ונשאל מי אתם האיראנים? חוגגים את יום כורש וצמים ברמדאן? מהם האתגרים החיצוניים והפנימיים באיראן ומי שולט בה? בין ההרצאות נצא לסיורים: נבקר בדיונה האחרונה שבמישור החוף הדרומי, נצא ליער השרון בעקבות סיפורי עצים ואנשים, נטייל בנחל ראש פינה ונתחקה אחר תוואי רכבת העמק וסיפורו של האזור.

עלות התכנית: 2,080 ₪ (הסיורים כוללים תחבורה, הדרכה וכניסות לאתרים).

לנושאי הקורס, פרטים נוספים והרשמה >>


 

בין חזון למציאות

מרצים: ד"ר רוחמה אלבג, יעל גורי, ד"ר גוסטב מייסלס

ימי שישי בוקר

שעות: 09:00 – 12:45

אנשי ונשות החזון, רואים את העתיד, לעיתים דורות לפני האחרים ופועלים להגשמתו. הפעם נכיר כמה מהאנשים שהשפיעו על החברה האנושית בתחומים שונים. ז'ול ורן – הסופר שחזה את העולם הטכנולוגי, אלברט איינשטיין – הגאון שחלם להבין את היקום, ביל גייטס וסטיב ג'ובס: כוכבי המהפכה הדיגיטלית ועוד. במקביל, נעסוק בטקסטים מכוננים בשירה ובספרות העברית, ביוצרים השונים (עמוס עוז, רחל המשוררת, שירי מחאה וכאב ועוד) ונעמוד על חלקם בעיצוב הדיוקן העברי-ישראלי. בין לבין, נסייר בעתלית ועין הוד – כפרי אמנים באזור הכרמל, נעפיל צפונה אל פריחת האביב בחרמון, נטייל ביער אלוני אבא, בבית לחם הגלילית והמושבה הטמפלרית ועוד.

* בין השעות 10:45-10:30 החונך יקדיש את הזמן למסירת אינפורמציה לקראת הסיורים הקרובים ופעילות המכון.

עלות התכנית: 1,480 ₪ (הסיורים כוללים תחבורה, הדרכה וכניסות לאתרים)

לנושאי הקורס, פרטים נוספים והרשמה >>


 

קטנה, אבל גדולה – יש לנו ארץ נהדרת!

מרצים: יסכה הרני, מוטי זיק, ד"ר דני סימון, אבשלום קאפח

ימי שישי בוקר

שעות: 09:00 – 12:45

תרבויות, דתות ואנשים חלמו על ארץ ישראל, נאבקו על השליטה בה והותירו בה חותם בל ימחה. בתכנית נכיר את פניה השונות של ארץ ישראל, בין היתר נעסוק בראשית הנצרות ונבחן כיצד הפכה בשורה יהודית לדת אוניברסלית, נתחקה אחר התרבות וההיסטוריה של הערבים והתפתחות דת האסלאם, תופעת השבר הסורי–אפריקאי ועולם החי בארץ ישראל – המגוון הביולוגי. בין ההרצאות נסייר באתרים נוצריים סביב הכנרת, מתחם כף הרגל בבקעת הירדן, נטייל בחורש בחיפה ובכרמל ונכיר את גיאורגיוס הקדוש קוטל הדרקון בסיור רמלה-לוד.

* בין השעות 10:45-10:30 החונך יקדיש את הזמן למסירת אינפורמציה לקראת הסיורים הקרובים ופעילות המכון.

עלות התכנית: 1,480 ₪ (הסיורים כוללים תחבורה, הדרכה וכניסות לאתרים)

לנושאי הקורס, פרטים נוספים והרשמה >>


 

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר