מספר טלפון

03-6990735
ל"ב/305 לימודי בוקר

אסיה - פנים רבות לה

בית / קורסים / לימודי בוקר / אסיה - פנים רבות לה

מרצים

ד"ר גלית אבימן, נינו אבסדזה, איילת אידלברג, יסכה הרני, יותם יעקבסון, ד"ר מיכל יערי, עו"ד רון פוגל, אירנה פרידלנד, זאב רילסקי.

התכנית העיונית

היקף התכנית:

168 שעות – 32 הרצאות ו-12 סיורים (כולל הדרכה, תחבורה וכניסות לאתרים)

הרצאות יתקיימו בין השעות 10:00 – 13:30.

הסיורים כוללים הליכה בדרגה קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 16:30 ל-18:30 לערך (בהתאם ליעד הנסיעה ועונות השנה).

מס' קורס:  ל"ב/305

מסאלה הודית

הודו היא תת יבשת עצומה ומגוונת. אמונותיה אין סופיות, דרכי הפולחן בה רבות ושונות וים הסיפורים של תושביה רחב ועמוק. סממנים דתיים ותרבותיים שהגיעו אליה, הפכו להיות חלק מהרקמה החיה והעשירה שלה.

בין הנושאים: ניגודים והשלמות בפניה של החברה ההינדואית; בין פצפיזם למלחמה – דמויות מופת סביב עצמאותה של הודו; בין המופשט לקונקרטי – פני האלוהות בתרבות ההינדואית; "אמא למיליארד בנים" – להיות אישה בהודו; "ארכיטקטורה של הארה" – אדריכלות בהודו.

רוסיה והרפובליקות הפוסט-סובייטיות

בסדרת מפגשים מרתקת זו נדון במרחב הפוסט סובייטי ובשינויים הדרמטיים שעברה רוסיה והרפובליקות השונות לאחר התפרקותה של ברית המועצות. עד עצם היום הזה מתקשה המערב לפצח את חידת ברית המועצות לאחר התפוררותה ולהסביר את אופיים של התהליכים המתרחשים שם. סדרה זו עוסקת בשילוב ניגודים בין תרבות למציאות, בין פנטזיה לאקטואליה, בין מיתולוגיה לפוליטיקה.

בין הנושאים: נשים – היהלום שבכתר הרוסי, גברים שלא רצו לשלוט – שושלת רומנוב, סוף האימפריה תחילת העידן הסובייטי, "מעידן הקרח" עד להתפרקות ברית המועצות, קרים זוהרת ובוערת; מגאורגיה באהבה; מה משותף לפרומתיאוס, גיזת הזהב, הארגונאוטים, סטאלין ויין?

ארץ השמש העולה – יפן

יפן שהייתה סגורה לעולם המערבי עד סוף המאה ה-19, עוררה סקרנות רבה בקרב בני המערב. כשנפתחו שעריה של יפן גילינו מדינה שמתנהלת על פי נורמות מסורתיות ייחודיות. עולם הערכים של הסמוראים חילחל אל הצבא היפני המודרני, שלימים הפכו את מלחמת אירופה למלחמת העולם השנייה והביאו חורבן טוטאלי על יפן. בסדרה זו נחקור את הרבדים השונים של התרבות וההיסטוריה של יפן על מנת לאפשר מבט מעמיק במדינה יוצאת דופן זו. נעסוק גם בוייטנאם שהיא ה"דויד" של מזרח אסיה, שהצליחה להביס ארבעה "גולייתים" במהלך ההיסטוריה שלה.

בין הנושאים: "קיסר, שוגון וסמוראי"; שינטואיזם, בודהיזם ומה שביניהם; מלחמת העולם השנייה ביפן ובמזרח אסיה; וייטנאם – ממלחמת הודו-סין ועד סיום מלחמת וייטנאם.

מזרח תיכון ואסיה במפגש תרבויות

מדוע הפכו הטלנובלות הדרום קוריאניות לדבר הכי חם בסעודיה? כיצד משמשת האמנות אמצעי לביקורת נגד המשטר והחברה? החיזור הסעודי אחר הודו – מה הוביל להתקרבות בין הודו לסעודיה, וכיצד קשורה לכך ישראל? האם סעודיה תמשיך את התחממות היחסים עם הודו גם בעידן שבו העולם עובר לאנרגיה ירוקה? כיצד מתייחסת סעודיה לעובדים ההודים בשטחה? סין וסעודיה – יחסים מתהדקים במציאות משתנה – מדוע הגדילה סין את מעורבותה במזרח התיכון? על מה מתבססת הברית המתהדקת בין סין לסעודיה וכיצד מגיבה לכך ארצות הברית? מדוע החלו להיפתח בסעודיה קורסים ללימוד סינית? האם הקשר בין סעודיה לסין טוב ליהודים?

על הקשר בין הנצרות למזרח הרחוק 

השליח תומאס ובשורת הנצרות ביבשת ההודית – מסעותיה של הכנסייה במחצית האלף הראשון בדרכי המשי לסין ולהודו – מחקרים וגילויים על הנצרות לאורך הדרכים האסיאתיות ועל הכנסיות השונות של הודו בימינו; הכנסייה הקתולית באסיה – מגלי עולם, נזירים ישועים, פרנציסקנים ואחרים העזו והגיעו אל היבשת "האחרת" מאז המאה ה-13. היכן הצליחה הקתוליות והיכן נכשלה, היכן שגשגה והיכן נרדפה.

מוזיקה – בין מזרח ומערב

מפגשי הסדרה שופכים אור על מוזיקה ואמנות ויזואלית באסיה (יודל  גיאורגי, ראגה הודית, הדפס יפני) ועוקבים אחרי השפעות למערב ("ג'פוניזם" בצרפת וברוסיה).

בין הנושאים: מוזיקה גיאורגית – על רב קוליות וחספוס; ממינימליזם יפני למינימליזם רוסי – פריחה אינטלקטואלית תרבותית; 100 שנים לראווי שנקר מגדולי המוזיקאים ההודיים; חיקוי או השראה? מוזיקה ואמנות יפנית ואופן השפעתה על המערב.

דרך המשי – בין התרבויות הגדולות

שיירות גמלים דו דבשתיים עמוסי משי, אטלס, תבלינים ושנהב עשו דרכם בין התרבויות ועטו מסך של אקזוטיקה וסיפור. ננסה להכיר את הרבדים ההיסטוריים של הקשר בין מזרח ומערב, דרך סיפורם של האויגורים ונחשף למאבקים והסכסוכים האתניים שהפכו את הדרך לגשר של המצאות ופילוסופיות.

בין הנושאים: דרך המשי החדשה "חגורה אחת מסילה אחת" –  ממורשת דנג לעולם גלובאלי; טיוואן: לאום או עם פוליטי; מחאה, אינטלקטואלים ואמנות בסין; בין האנוי לסייגון – תחרות והשלמה.

קולנוע בדרום מזרח אסיה

בסדרת מפגשים זו נבחן את הקולנוע והתרבות של שלוש מדינות אסייתיות: נסקור את התא המשפחתי היפני הנע בין מסורת לקדמה וייצוגו במיוחד בקולנוע של הירוקאזו קורה אדה. נבחן את הקולנוע הייחודי המבלבל והמפתיע של  דרום קוריאה – קולנוע שהגיע להכרה עולמית בזכיית הסרט "פרזיטים" באוסקר לסרט הטוב ביותר, כמו כן נלמד להכיר את הקולנוע של הונג קונג – מדינה שבה המזרח נושק למערב – קולנוע של אומנויות לחימה לצד סרטי גל חדש אומנותיים.

תכנית הסיורים

הסיורים הכוללים הליכה בדרגה קלה – בינונית

ויסתיימו בין השעות 16:30 ל-18:30 לערך (בהתאם ליעד הנסיעה ועונות השנה).

סיפורן של הדיונות האחרונות

חוף פלמחים, שפך נחל שורק והצבים רכי השריון ואם יתאפשר נבקר במתקן להתפלת מים.

"על אם הדרך" באר שבע

אנדרטת הנגב, פארק נחל באר שבע, הגשר העות'מאני המשופץ, באר שבע העות'מאנית, מוזיאון האנז"ק המחודש.

נצרת לובשת חג

סיפור על אור וחושך ועל מה שביניהם.

יפו העות'מאנית

מתחם כיכר השעון, סמטאות העיר העתיקה, היציאה מהחומות, מתחם נמל יפו.

ניצנה ושבטה

סיפורן של הערים הנבטיות (כולל הליכה קלה בתקווה לפריחות מרהיבות).

רכבת העמק

נסיעה ברכבת העמק מכפר יהושוע לבית שאן, ביקור בתחנת צמח, תחנת חמת גדר (אל חמה), משם נצפה מרחוק על גשר הרכבת שפוצץ על נהר הירמוך.

באקה אל גרבייה ומצר

העיר שחולקה לה יחדיו.

קו 70 נוסע מזרחה

בכפרו של המפוזר מכפר אזר כמו עמד הזמן מלכת ושם, בפרלמנט, יסופר על מייסדים רבי מעללים, על עיר-גנים שהייתה לבית-חולים ועל קו 70 החוגג שבעים ושש.

יפנים וזיתים בלב בגליל

נבקר בגן פסלים קטן ומקסים, נערוך טיול רגלי בטיילת שהושלמה לאחרונה, נבקר בבית התה היפני במכמנים (כולל טקס התה היפני ואמנות הכנת הקימונו), לקראת סיום נבקר באחד הפארקים היפים בעיר כרמיאל ובדרך נוף הר תורען.

חוטם הכרמל

זיכרון יעקוב ובנימינה.

קמפוס ארץ המכתשים (שני):

* יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה.

תצפית למכתש ירוחם מהר אבנון, סיור רגלי במכתש ותעלומת "העצים המאובנים", מצפור חגי, נחל הרועה וסיפורה של ברברה פרופר, חוות "שאנטי במדבר", במידה ויוותר זמן תצפית מהר גמל.

קמפוס ארץ המכתשים (שלישי):

* יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה.

גיא זוחלים במכתש – תצורות ומחשופי סלע ייחודיים, מסלול גיאולוגי מרתק בדרך המחצבות החדשה, חי-בר רמון, ביקור בכרם אשכולות, תצפית הר מחייה וסיור קצר במסלול ציורי הסלע.

* ייתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים.
* הסיורים יסתיימו בין השעות 18:30-16:30 (בהתאם ליעד הנסיעה ועונות השנה).
* הסיורים כוללים: הדרכה, תחבורה וכניסות לאתרים.

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר