מספר טלפון

03-6990735
ל"ב/ 304 לימודי בוקר

ארצנו הקטנטונת - תבל ומלואה!

בית / קורסים / לימודי בוקר / ארצנו הקטנטונת - תבל ומלואה!

מרצים

שלי אשכולי, העיתונאית לילי גלילי, גליה דורון, רועי הורוביץ, העיתונאי מואב ורדי, עו"ד דוד יהב, עו"ד קובי סגל.

התכנית העיונית

מתכונת הקורס: לימודים עיוניים וסיורים לסירוגין

הרצאות יתקיימו בין השעות: 10:00 – 13:30, הסיורים כוללים מסלולי הליכה בדרגה קלה-בינונית ויסתיימו בין השעות 16:30 ל-18:30 (בהתאם ליעד הנסיעה ועונות השנה).

טופס רישום ללימודי יום >>

פרשיות שהסעירו את המדינה

70 שנותיה של מדינת ישראל (וגם השנים שבסמוך להקמתה), עמדו בסימן גיבוש לאומי, עלייה מאסיבית ויצירת מדינת היהודים יש מאין. מאבקים פוליטיים, חברתיים, משפטיים ודתיים "קרעו" את המדינה הצעירה מבפנים, והובילו לא פעם אל סיפה של מלחמת אחים. מאבקים אלו היו בפועל נקודות החיכוך בין הקבוצות שייסדו את מדינת ישראל. בסדרה זאת נביא את סיפורם הנשכח של כמה מאותם עימותים, בראי השנים שחלפו, תוך ניסיון (מוגבל מראש בסיכוייו) להבין מה בדיוק התרחש שם.

בין הנושאים: פרשת קסטנר – ההר שהוליד עכבר; פרשת כפר קאסם – הדגל השחור מתנוסס; פרשת השב"כ – קו 300; בג"צ ומשפט בינלאומי.

קהילת המודיעין – על הגלוי ועל הסמוי במלחמות ישראל

בסדרה זו נעסוק בקהילת המודיעין הישראלי החל מימיה הראשונים וכלה בימים אלו.

בין הנושאים: קהילת המודיעין – השלב העוברי (1920 – 1948); קהיליית המודיעין – שנים ראשונות ו"מחלות ילדות" (1948 – 1963) – המעבר מן המחתרות למסגרת מסודרת; על סוכנים כפולים ועל הוויכוח בין התפקיד שמילאו ובין מה שבאמת קרה; קהילת  המודיעין בישראל אתגרים לעתיד; תדמיתה הבינלאומית של ישראל והמשמעות האסטרטגית.

"התיאטרון הישראלי" – קווים לדמותו

במהלך המפגשים נלמד על מאפייניו הבולטים של התיאטרון המקומי ועל הזיקות שבינו ובין החברה הישראלית. בין היתר יידונו ההיסטוריה של התיאטרון היהודי, אופי הרפרטואר המוצג על במותינו, ההתייחסות לשואה בדרמה הישראלית, התעצמות "הקול הנשי" ודמויות מפתח בעולם התיאטרון הישראלי ופועלן.

בין הנושאים: חנוך לוין – הילד הרע של התיאטרון הישראלי; ניסים אלוני – האופציה הבארוקית של התיאטרון הישראלי; יהושע סובול – יצואן מצטיין של דרמה ישראלית; יוסף בר יוסף – האיש ויצירתו.

לקרוא אותן אחרת – סיפורי המקרא בקול נשי

מה מניע אותנו ברגע של החלטה? ומה מעכב אותנו מהגשמת חלומות? עולמן הסוער של נשות קדם חושף סודות, אומץ לב, אכזבות ואהבה. דרך סיפוריהן המפתיעים, נשחזר את מה שנשכח (או שמא נמחק…?) ונכיר באור חדש דמויות ששינו את העולם.

בין הנושאים: עתליה – "משחקי הכס" בממלכת יהודה; מלכת שבא – סיפור על אהבה; יעל, סיסרא, ומה שכמעט קרה; בת יפתח – הכוח להתחיל מחדש.

על זוגיות וחיי משפחה במקרא

הטקסט המקראי עוסק בשאלות אנושיות בסיסיות הנוגעות לטבעו של האדם וליחסיו עם הסביבה – שאלות העוסקות ביחסי גברים-נשים, דגמי הורות, יחסי אחים, מאבק ופיוס, שליחות וייעוד, פיתוי, הקרבה, יופי ועוד. אלה הם סיפורים עלינו, על חיינו אנו.  תולדות האומה מסופרות במקרא כסיפור משפחתי – במפגשים אלה נדון בכמה מהמשפחות המכוננות במקרא.

בין הנושאים: על אדם וחוה – המשפחה הראשונה; אברהם אבי האומה – משפחה בצל עקרות; יצחק ורבקה – האמנם המודל לנישואים אידיאליים? על אהבה, קנאה וריבוי נשים –  משפחת יעקב.

התהליכים המעצבים אותנו בהווה ובעתיד

50 גוונים של אנטישמיות – על פניה הרבות של האנטישמיות והגזענות בעידן משתנה; "פה זה לא אירופה, פה זה ישראל, תתחיל להתרגל, כפרה" – המאבק על אופייה העתידי של מדינת ישראל; העידן הפוסט – מודרני, הפייק ניוז, הרשתות החברתיות – עיצוב התודעה, שינוי מושגים; זוכרים את האירוע ההוא מקיץ 2005? קראו לו "ההתנתקות" – השלכות המהלך ששינה לעד  את החברה ואת הפוליטיקה בישראל.

הסכסוך הישראלי פלסטיני

האם השלימה ישראל עם המצב בו הסכסוך בינה לבין הפלסטינים יישאר ללא פתרון קבע, והאם צריך להשתחרר מהפרדיגמה של פתרון שתי המדינות? הכורדים – מובלעת פרו ישראלית במזרח התיכון – דרך המפגש של מואב ורדי עם הכורדים בעיראק ובסוריה, נספר על העם הכורדי הרואה בישראל מודל לחיקוי, אבל מבין שאולי חלום כורדיסטאן הגדולה הולך ונמוג. עתידו של האסלאם הפונדמנטליסטי – האם האסלאם הפונדמנטליסטי נמצא בדעיכה, או שהוא רק משנה צורה וימשיך להכות במערב במלוא כוחו? איראן וישראל – מה מניע את משטר האייתולות באיראן? האם הקריאות להשמדתה של  ישראל נועדו לצרכי פנים, או שמדובר באידיאולוגיה סדורה?

תכנית הסיורים

כפרים ערביים בגליל

מעילייה ופסוטה כולל מסלול הליכה קצר.

נחל ממשית

ארכיאולוגיה של חקלאות קדומה, כולל הליכה של כ-3 שעות.

בקצה המדבר

בעקבות כת האיסיים, כולל מסלול הליכה בטבע.

סובב עמק האלה – תגליות ונופים

תל עזקה – תצפית וסיפור הקרב (דוד וגולית), מבצר האלה (חרבת קייפא), עדולם.

המכתש הקטן

"משער אשמדאי" אל החולות הצבעוניים (הליכה של כ-3 ק"מ).

זיכרון ובנימינה

מהברון ועד אהוד מנור – בית הראשונים, בית הנוטרים, בית הכנסת ע"ש הברון, שוני – מעוזם של אנשי האצ"ל והרביזיוניסטים, מסלול הליכה לעין צור.

צפת בתפארתה במאה ה- 16

כולל הליכה בשביל הפסגה בהר מירון.

סובב בקעת בית נטופה

רכס יודפת, מבדד נטופה, אמן נחושת בעילבון.

קמפוס מלכות החרמון (יום ראשון)

גבעות הקרב בחרמון, תצפית לרמת הגולן, דולינת הגלגל, עמק בולען, דרך הר חבושית (המסלול הקצר כ-4 ק"מ).

  • יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה.

קמפוס מלכות החרמון (יום שני)

מחלסה למטולה – תצפית ממטולה לעמק עיון, קביעת הגבולות, בתים מספרים את סיפורה של מושבת העלייה הראשונה – מטולה, חלסה הכפר הערבי הגדול במרחב עמק החולה לפני עזיבתו את האזור.

  • יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה.

קמפוס נשים בירושלים (יום ראשון)

רחוב הנביאים – ממגרש הרוסים למחנה יהודה – אליזבטה – אשת סרגי; לאה אבושדיד – היפה בבנות ירושלים; אנא טיכו – ציירת ואשת חברה; מלכת שבא וקשריה לירושלים; הלנה כגן – הרופאה הירושלמית; ברברה פרופר; רחל ישראל שיריזלי; הנשים לבית בנאי ואחרות.

  • יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה.

קמפוס נשים בירושלים (יום שני)

מורד הר הזיתים והעיר העתיקה – הנרייטה סאלד; מרים המגדלית; מרים אם ישוע; מליסנדה – המלכה הצלבנית; האחיות מציון וסיפורה המרתק של הנזירה רג'ין קנטי; הדמויות הנשיות בדרך הייסורים (ורוניקה, נשות ירושלים) ואחרות.

  • יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה.

* יתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים.

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר