מספר טלפון

03-6990735
ל"ב/307 לימודי בוקר

בטבע שלנו

בית / קורסים / לימודי בוקר / בטבע שלנו

מרצים

ד"ר יואב גל, פרופ' ידידיה גפני, מוטי זיק, ד"ר ליאת יקיר, ד"ר אלון לוטן, ד"ר דני סימון, ד"ר טל סינס, ד"ר אשר עידן, ד"ר בן ציון רובינפלד.

התכנית העיונית

מתכונת הקורס: לימודים עיוניים וסיורים לסירוגין

הרצאות יתקיימו בין השעות: 09:30 – 13:00, הסיורים כוללים מסלולי הליכה בדרגה בינונית ומעלה ויסתיימו בין השעות 16:30 ל-18:30 (בהתאם ליעד הנסיעה ועונות השנה).

טופס הרשמה ללימודי בוקר >>

משאבי המים של ישראל

ישראל מתמודדת זה שנים עם משבר מים. האמצעים הננקטים להגדלת היצע המים מגוונים: השבת קולחין, שימוש במים פוסיליים והתפלה. נעסוק באמצעים הננקטים להקטנת צריכת המים ובהסתמכות המוגברת על מים מותפלים – מהן המשמעויות הבריאותיות והכלכליות שבדבר?

ים המלח

עבר, הווה, עתיד – ים המלח, האגם הנמוך בעולם הולך ונעלם לנגד עיננו. כיצד נוצר ים המלח, מהן הסיבות לירידת מפלס ים המלח? כיצד משפיעה ירידת מפלס ים המלח על היווצרות הבולענים ועוד.  תעלת הימים – חזון ומציאות – הסיבות לאי מימוש הפרויקט? האם ביכולתו להציל את ירידת מפלס ים המלח?

המאבק על המים במזרח התיכון

חלקו הגדול של המזרח התיכון מאופיין באקלים מדברי ושלושה נהרות גדולים (הפרת, החידקל והנילוס) חוצים את האזורים המדבריים. קצב גידול האוכלוסייה בצירוף הקמת סכרים במדינות השונות יוצרים מתיחות רבה. כיצד דבר זה ישפיע על עתידו של האזור?

חידושים והמצאות – תאי גזע והמהפכה הגנטית

לגוף יש חלקי חילוף – מכשור זעיר פולשני, שמאפשר לבצע ניתוחים מעבר לים; אורתופדיה הכוללת שימוש בתאי גזע; מערכות שמיעה חדשות המבוססות על טכנולוגית IT ועל ניתוחי קטרקט וריפוי גנטי בעיניים.

תאי גזע וחשיבותם ברפואה המודרנית

הסוגים השונים של תאי גזע; תפקידם בתחילת יצירת האדם ותפקידם בגופנו גם היום; ומה יהיה שימושם בריפוי האדם האנושי? ווירוסים בשימוש האדם – נסביר מהם ווירוסים, איך הם פועלים ואיפה אנחנו נפגשים איתם. קרל לנדשטיינר, צמא הדם מוינה שפתר את החידה, עליו ועל ממצאיו.

"גנטיקה – הצד האפל של הגנטיקה"

האם המונח "רוצחים מלידה" נכון גנטית? האם יש גנים שגורמים לאנשים להיות אלימים יותר? כיצד הזיהוי הפלילי עושה שימוש בגנטיקה? האם אנחנו מתקרבים ליצירה של אדם מושלם גנטית? ומה יהיו ההשלכות לכך?

"מרעיון למיליון" (מלחמות הפטנטים)

מה ההבדל בין אמצאה והמצאה? מי המציא את הקרטיב הראשון וכמה כסף הרוויח ממציא דובוני הגומי? מה גורם לאדם להמציא ומה עושים עם אמצאה כזו? מה עושים טרולים בעולם הפטנטים?

מן המוח אל הפועל

בסדרה זו נכיר את הרקמה החשובה ביותר בגופנו – המוח. נכיר את חלקיו השונים ומה אנו יודעים כיום על תפקידם. נבין כיצד מקבל המוח את המסרים מן החושים השונים.
כיצד ניתן לתעתע במוח? מה עושה המוח הימני? ומה השמאלי? היכן וכיצד אנו זוכרים? ובקיצור נבלבל את המוח…

בין הנושאים: מהקמפוס אל ההיפוקמפוס – בואו נכיר את המוח; מוח ימין מוח שמאל – מה כל חצי מוח יכול; תעתועי המוח – מדוע איננו רואים מציאות; מהו הזיכרון וכיצד הוא עובד ומדוע אובד?

ממשק מוח מכונה – חידושים טכנולוגיים בשימוש המוח להפעלת מכשירים. האם כל אחד מאתנו באמת יכול להפעיל מכשירים רחוקים בעזרת גלי המוח? מה כוחו של מוח  האדם?

"לא דיברנו עוד על אהבה…" וסטרס

המדע של האהבה והזוגיות – נעסוק באופן מדעי בשאלה הכה נצחית מה זו בכלל אהבה? כיצד היא נוצרת? למה היא כל כך מעסיקה אותנו במהלך כל החיים? מה קורה במוח שלנו כשאנחנו אוהבים? מה בין אהבה למין והאם אנחנו בנויים לאהבת נצח?

למה לזברות אין אולקוס? על סטרס והמוח

מהי תגובת הסטרס? מהם הגורמים לתגובה? מה קורה לגופנו בזמן סטרס? מהם ההבדלים בין נשים וגברים בתגובה לסטרס? וכיצד נקטין את הסטרס בחיינו?

טעימות זואולוגיות

נקודת המוצא של הקורס היא המגוון הביולוגי על שלל מרכיביו והמשמעויות הטמונות בו לאדם ולמערכות האקולוגיות. נערוך היכרות עם בתי גידול בעלי עניין מיוחד בארץ ובעולם תוך היכרות עם הנציגים והתופעות העיקריות המאפיינות אותם.

הטבע בשירות החקלאות – שימוש ביצורים מן הטבע להדברת מזיקים לגידולי חקלאות

ההיסטוריה של ההדברה הביולוגית – מסין של לפני אלפי שנים ועד ימינו. פרוקי רגליים טורפים -'אויבים טבעיים' אולטימטיביים – מושיות, אקריות טורפות, ארינמלאים, עכבישים. טפילים מועילים – צרעות טפיליות, טפילים אחרים. יצורים מיקרוסקופיים לצד החקלאי – חיידקים, פטריות ונמטודות.

תכנית הסיורים

הסיורים הכוללים הליכה בדרגה בינונית ומעלה ויסתיימו בין השעות 16:30  ל-18:30,

(בהתאם ליעד הנסיעה ועונות השנה).

גליל מערבי

מצד אבירים ומערת המקדש.

עבדת

עין עקב – מעלה דבשון.

נחל תמר תחתון

עין פלוטית ומלחת סדום.

בקעת הירדן

אנדרטת המערה, שביל המפקדים, אנדרטת הנ"ד.

הרי ירושלים

עין כפירה ונחל כפירה.

נחל יחיעם

בינות כפר דרוזי, מבצר צלבני וחורש מוצל.

נחל עורבים

הקניון, המפל ותצפיות מרשימות לעמק החולה.

אום אל קנטיר

(בית כנסת הקשתות), מסלול הליכה בנחל אל על (המפל השחור והמפל הלבן), אם יוותר זמן נבקר גם ברחוב האמנים באניעם.

קמפוס מדבר יהודה ובקעת הירדן (יום ראשון)

* יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה.

שביל המגילות – שמורת טבע מצוק ההעתקים.

קמפוס מדבר יהודה ובקעת הירדן (יום שני)

* יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה.

אל הבקעה.

קמפוס גליל – לפסוע בשבילי הצפון (יום ראשון)

* יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה.

הר אביתר ונחל חצור – גליל עליון מזרחי.

קמפוס גליל – לפסוע בשבילי הצפון (יום שני)

* יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה.

רמת נפתלי, אנדרטת בלחסן, הליכה לנבי יושע הישנה, מצודת כוח, מוזיאון הרעות.

* יתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים.

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר