מספר טלפון

03-6990735
לא"י/104 לימודי ארץ ישראל

הוזים, חולמים ומגשימים – מבית לאומי למדינת ישראל

בית / קורסים / לימודי ארץ ישראל / הוזים, חולמים ומגשימים – מבית לאומי למדינת ישראל

מרצים

ד"ר מיכל אורן, ד"ר ירון בלסלב, עידן בריר, ד"ר אלון גן, בתיה דביר, פרופ' אייל נווה, רועי עלוני, אלה שופמן.

התכנית העיונית

התכנית מיועדת לבוגרים – שנה ד' ואילך.

הרצאות יתקיימו בין השעות 18:00 – 21:30.

הסיורים הכוללים הליכה בדרגה קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות  16:30 ל-18:30,

(בהתאם ליעד הנסיעה ועונות השנה).

היקף התכנית: 48  הרצאות ו-2 סיורים  (כולל הדרכה, תחבורה, כניסות לאתרים) 

האימפריה העות'מאנית

נעסוק בהיסטוריה של האימפריה העות'מאנית על הקשריה הרחבים ביותר, נכיר את מאפייניה של המדינה העות'מאנית, על תקופות החוזק והחולשה שלה, ואת סוד כוחה והישרדותה לאורך מאות שנים.  כן נעסוק בתקופת שלטונה של האימפריה בארץ ישראל ונעמוד על יחסיה לאורך השנים עם המיעוטים הדתיים שחיו בתחומה והיהודים בפרט, הן אלה ה"מקומיים" והן אלה שנכנסו כזרים לתחומה החל מסוף המאה ה-19.

בין הנושאים: המדינה העות'מאנית עד שלטון סולימאן המפואר; שנות השפל של האימפריה; מהפכת הטורקים הצעירים ומלחמת העולם; "לא אסכים שיחלקו את גופנו": האימפריה העות'מאנית, הציונות וארץ ישראל ועוד.

הרקע ההיסטורי להתגבשות תנועות לאומיות

לאומיות היא תופעה מודרנית הקשורה לתהליכים שעברו על העולם המודרני במהלך שלוש מאות השנים האחרונות. הקורס יעסוק בצמיחת הלאומיות כאידאולוגיה מכוננת זהות, ואת ביטוייה כפי שהתרחשו במהלך המאה ה-19 והמאה ה-20. נברר את ייחודה של הציונות במסגרת התפתחות הלאומיות בעולם.

בין הנושאים: הנאורות, הרומנטיקה וצמיחת הלאומיות; לאומיות וליברליזם, לאומיות וסוציאליזם: הילכו שניהם יחדיו?  לאומיות, לאומנות, פאשיזם וגזענות; הציונות כתנועה לאומית של העם היהודי: מה הייחוד שלה?

עיצוב המפה היישובית בין השנים 1948-1918

נעסוק בתמורות שחלו בנוף הארץ ישראלי בתקופת המנדט, באתוס החלוצי בהתיישבות  החקלאית ובגאולת הקרקעות.

בין הנושאים: המדיניות הקרקעית וטענת הנישול – האמנם? מי סירב לקנות את עמק יזרעאל ומדוע? מה בישלו ב"מעבדה ההתיישבותית"? אתוס מול מיתוס ב'חומה ומגדל'; 'דונם פה ודונם שם' – לקראת מדינה (1948-1936).

יחס היישוב בארץ נוכח השואה

יחס היישוב בארץ-ישראל נוכח שואת היהודים, הוא אחד הנושאים שחוזרים ועולים על סדר היום הציבורי שלנו. נעמוד על תהליך ההתפתחות הכרונולוגית בעמדת היישוב נוכח המתרחש באירופה מרגע עליית היטלר לשלטון (1933) ועד סוף המלחמה (1945).

בין הנושאים: לשאלת "הפרימאט הציוני" ביחס לשואה; בין "ידיעה" ל"הפנמה" ויוזמות להצלה גדולה; עמדות בולטות כלפי השואה במגזר הציוני בארץ ישראל ובמגזר האורתודוקסי.

ארץ ישראל בתקופת המנדט – גבולות ומה שבתוכם

עם קביעת גבולות המנדט, החל הממשל החדש לנהל ולעצב את הנוף שבתוך גבולותיו, תהליך לו היו שותפים גם תושבי הארץ, יהודים, ערבים ומיעוטים נוספים. תוך שנים לא רבות, הארץ חוותה תנופת פיתוח אדירה ושינוי ביחס הממשל אל הסביבה. לצד זאת, ניתן לראות בתקופת המנדט את ראשית המפגעים הסביבתיים הגדולים. במהלך המפגשים נבחן כיצד אירועים שונים ורוח התקופה השפיעה הן על עיצוב גבולות הארץ, והן על שינויי הנוף בין גבולות אלה.

בין הנושאים: גבול הצפון: בין פריס ללונדון; "קריעת" עבר-הירדן; תוכניות החלוקה 1947-1937; הגבול שאינו גבול: הקו הירוק; "אירופה במזרח התיכון": פעילות הבריטים לשינוי נוף הארץ.

רוח התקופה – בין שתי מלחמות עולם

כיתר עמיתיו ממדינות צפון מזרח אירופה, גם סיבליוס שילב מן הפולקלור של מולדתו ביצירותיו ובכך נתן פומבי לדרישתם של בני ארצו להתיר את מולדתם מכבלי האימפריאליזם. במפגש זה נבחן כיצד מצאה הלאומיות את ביטויה ביצירותיו ובאילו דרכים שילב בינה ובין המודרניזם של המאה ה-20.

חותמן של המעצמות – ביטויה של תקופת המנדט בנוף הארץ ישראלי

הבריטים ראו את המנדט בא"י לא רק כמשימה מדינית ואת כוונותיהם הנוספות ניתן לקרוא באדריכלות הייחודית שהשאירו אחריהם. במפגשנו נגלה מה הם רצו לשדר לציבור ולעצמם  באמצעות ההתבוננות במבנים.

מיהודי ישן לעברי חדש – האדם החדש של המהפכה הציונית

קורס זה מבקש לבחון סוגיות, דילמות, מאפיינים ותהליכים היסטוריים הקשורים לעיצוב הזהות הציונית. "היהודי החדש", "העברי", "האדם החדש", "הצבר" הם מושגים המגלמים את ניסיונה של המהפכה הציונית לעצב זהות אלטרנטיבית ל"יהודי הישן"  – "היהודי הגלותי". הקורס יעסוק בתיאור סוכני הסוציאליזציה שלקחו חלק בפרויקט בינוי הזהות הישראלית החדשה ומאפייני היסוד של המהפכה הציונית.

בין הנושאים: "קפיצת הדרך" מהתנ"ך לפלמ"ח; אבות ובנים ואתוס "האדם החדש"; תהליכים ואירועים בדעיכת דמות הצבר כקוד ההתנהגות המצופה; המהפכה הציונית לאורך ציר הזמן.

תכנית הסיורים

הסיורים הכוללים הליכה בדרגה קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות  16:30 ל-18:30,

(בהתאם ליעד הנסיעה ועונות השנה).

פנינים בשרון

בית הגדודים, אביחיל, נתניה עץ השקמה ואום חאלד, סיפורו של היישוב היהודי בא"י באזור.

ישובים ראשונים בואכה ירושלים

מוצא, הר טוב, כפר אוריה, בן שמן.

* יתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים.

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר