מספר טלפון

03-6990735
ל"ב/302 לימודי בוקר

הצצה אל עברה של האנושות

בית / קורסים / לימודי בוקר / הצצה אל עברה של האנושות

מרצים

אידלברג איילת, אור-לי אלדובי, גליה דורון, ד"ר ברוך זיו, מוטי זיק, ד"ר אופיר יעקבסון, יותם יעקבסון, אילן מנוליס, ד"ר אסף מרום, נעם סגן כהן, ד"ר אלכסנדר פאנטאלקין, ד"ר שרית פז, אפרת קליפשטיין.

התכנית העיונית

מתכונת הקורס: לימודים עיוניים וסיורים לסירוגין

הרצאות יתקיימו בין השעות: 08:30 – 13:45, הסיורים כוללים מסלולי הליכה בדרגה קלה-בינונית ויסתיימו בין השעות 16:30 ל-18:30 (בהתאם ליעד הנסיעה ועונות השנה).

טופס הרשמה ללימודי יום >>

כך הכול התחיל…

הסדרה עוסקת בעדות המאובנים לאבולוציה של האדם, במרכזה השאלות איך, מתי והיכן התרחשו התהליכים האבולוציוניים שהביאו את האדם המודרני למה שהוא.  נתייחס להליכה הזקופה, לעלייה הדרמטית בנפח המוח ולשינויים אחרים במבנה גופו של האדם.

בין הנושאים: מהי תורת האבולוציה? ומדוע יש אנשים שמפחדים מדארווין? האדם, קופי העל והאב הקדום המשותף; דרך אחרת להיות אנושי – סיפורם המרתק של הניאנדרתאלים; הופעת האדם, הופעת השפה וההשלכות על בעיית גוף-נפש.

על פלא ועוד פלא – שבעת המופלאים

מי הם אותם המופלאים? למה דווקא שבעה? כיצד הם נבחרו אז? ומה היום?

בין הנושאים: הפירמידה בגיזה; פטרה עיר הקברים הנבטית – אתר מופלא במדבר; מן החומה הגדולה ועד לחיילי הטרקוטה; הטאג' מהאל – מצבת אהבה מטורפת או גן עדן עלי אדמות; מאצ'ו פיצ'ו – העיר האבודה של בני האינקה; צ'יצן איצה – עיר המאיה המופלאה; המונה ליזה של האסטרונומיה; שבעת פלאי עולם הטבע.

האימפריה הניאו-אשורית בדרום הלבנט

בעקבות מסעותיו של תגלת פלאסר ה-III) 744–727 לפנה"ס) נפתחה תקופה חדשה בתולדותיהן של ממלכות דרום הלבנט, הידועה בכינויה ה"שלום האשורי". היא נמשכה כ-100 שנים והשפיעה עמוקות על תהליכים גיאו-פוליטיים באזור הנדון ומעבר לו. למעשה, יתכן שניתן להבחין בהשפעותיה של האימפריה האשורית אפילו בימינו אנו.

בין הנושאים: עלייתה של האימפריה האשורית וחורבנה של ממלכת ישראל; טיב השלטון האשורי בדרום הלבנט והיחסים עם הממלכות הווסאליות (יהודה וערי פלשת); מערכת היחסים עם מצרים; אשורים, יוונים וקפריסאים; נסיגת האימפריה האשורית: מתי ומדוע? עלייתה של מצרים.

מחאן לחאן נתיבי הסחר הקדומים באסיה

נתיבי הסחר הקדומים באסיה זכו לא מכבר לכינוי הרומנטי "דרך המשי". האומנם מדובר בדרך אחת או ברשת ענפה של דרכים? האומנם סחרו רק במשי לאורך הדרך? במהלך הקורס נכיר את הנתיבים השונים שחצו את אסיה ממזרח למערב ומצפון לדרום ונגלה שלצד המשי שימשו הדרכים להעברת שלל סחורות ולצדן רעיונות תרבותיים ומדעיים, אמונות, מנהגים, סממנים אומנותיים וסמלים.

בין הנושאים: "צומת הדרכים הגדול" – ארמניה; "בין המצרים" – גיאורגיה; "פנינים בלב מדבר" – ערי מרכז אסיה, אוזבקיסטאן; "מעבר להרים" – רכס ההימליה ועוד.

אנטוליה

במפגשים אלה נפתח חלונות לעבר הרחוק של האנושות ולתהליכים ותופעות שעיצבו ועדיין משפיעים על חיינו בעידן המודרני. נשוחח על ציידים-לקטים ועולמם הגשמי והרעיוני, יושבי הקבע הראשונים והמהפכה החקלאית, המהפכה העירונית, הגירה וקולוניאליזם בתרבויות קדומות, וצמיחתן ונפילתן של ציביליזציות מפותחות בעולם הקדום.

נופי בראשית – גיאולוגיה ואקלים 

כיצד נוצר הר הכרמל וסלעי הר הכרמל;  כיצד נוצרו הרי הגעש באיטליה ובאיסלנד? כיצד נוצר בקע ים המלח? האירוע המסיני – כיצד התייבש הים התיכון? אקלים ארץ ישראל – מרכיבי מזג האוויר: טמפרטורה, רוח, גשם; תופעות מזג אוויר: עננים משקעים וסופות; שקעים רמות ברומטריות – המערכות המשפיעות על מזג האוויר בישראל בעונות השנה השונות; התחממות גלובאלית – משמעותה והשפעתה על אזורינו.

סיפורי המקרא בראי תרבויות המזרח הקדום

סיפורי המקרא ודת ישראל, לא הופיעו יש מאין. הם תולדה של תהליך התפתחות הדרגתי, שבמהלכו התקיימה אינטראקציה עם המרחב התרבותי הסובב. במהלך ההרצאות נתמקד בכמה סיפורים שיוצגו תוך השוואתם למקבילות מרחבי המזרח הקדום.

בין הנושאים: לגעת בשמים – מגדל בבל בראי מיתולוגיה עולמית; המבול מנקודת מבט היסטורית ותיאולוגית; מיתוס בריאה והאנומה אליש.

מסע קולינרי – לחם, יין ושמן אהבה וארוטיקה בעולם העתיק

אוכל, הנקטר והאמברוסיה באודיסיאה של הים התיכון; המהפכות הקולינריות והגירת המזונות הגדולה; מהפיכת השימור המוסלמי ומהפיכת  גילוי העולם החדש; איך כבש המטבח האיטלקי את העולם? מסורת, כור היתוך והמטבח של אונסקו; מה אכלו בצרפת לפני המהפכה הצרפתית? כיצד נולד מטבח הגורמה הצרפתי? תופעת  "תרבות בתי הקפה" , השף כסלב והשף כגיבור תרבות.

בין אמנות העבר לאמנות ההווה

הסדרה תעסוק בקשר בין יצירה אנושית קדומה החל מהתקופה הפליאוליתית דרך מצרים העתיקה, יוון ורומי לעשיית האמנות בתקופה המודרנית והעכשווית.

בין הנושאים: על קו וכתם משחר היצירה; מה בין גיבורי על ומצרים העתיקה; עמודים שאינם נגמרים הגוף המת הגוף החי.

תכנית הסיורים

הסיורים כוללים הליכה בדרגה קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 16:30 ל-18:00

עדויות לימת הלשון

הר סדום ושביל הדגים.

בקעת הירדן

אתר כף הרגל, גלגל ארגמן, אתרי בקעת פצאל ומרס א-דין.

אל הצפון בעקבות גויי הים

תל דור, מוזיאון המזגגה ותל אל אחוואט.

סובב חבל הבשור

נחל הבשור, הגשרים התלויים וביקור בחוות מקלט והצלת חיות בר.

טראסות חקלאיות, מנזר יוחנן במדבר ואתרי פולחן גנוזים

הסטאף, מנזר יוחנן במדבר והרוג'ום קריית מנחם.

מיבנה ים לפלמחים

נבי רובין, נחל שורק, תצפית על שפך השורק ומפעל ההתפלה, מוזיאון בית מרים, מפגש עם חבר קיבוץ, ביקור בגן הלאומי חוף פלמחים ויבנה ים.

שכבות בזמן

נחל אורן – שביל הצנירים ומערת ישח.

ארץ הקארסט

הדולינה של סאסא (מערת פער), סדקי יפתח ומפל התנור ואם יוותר זמן נבקר גם ביער אודם.

רכס הכורכר וקו החוף המפורץ

פלורה ופאונה בשמורת דור – הבנים וסיור ביער חדרה.

"יש לי סימפטיה.."

אמנות ארץ ישראלית – מוזיאון בעין חרוד ואשדות יעקב וביקור בסטודיו.

קמפוס : "הערים הסמויות מן העין" – סיפורם של הנבטים (יום ראשון):

* יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה

בציר 505 היה מצוין – שבטה ופתחת ניצנה, תלֶילָאת-אל-עֶנַבּ, רביבים וביקור ביקב מקומי.

קמפוס : "הערים הסמויות מן העין" – סיפורם של הנבטים (יום שני):

* יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה

סודות מן המדבר – נחל ממשית והעיר ממשית, סיום בתצפית מהר אבנון.

* יתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים.

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר