מספר טלפון

03-6990735
ל"ב/311 לימודי בוקר

ימי הביניים תקופה אפלה – האמנם?

בית / קורסים / לימודי בוקר / ימי הביניים תקופה אפלה – האמנם?

מרצים

ד"ר ענת גואטה, יסכה הרני, אורן זונדר, פרופ' עלי יסיף, ד"ר ענת פלד, ד"ר עודד ציון, אבשלום קאפח, פרופ' אביעד קליינברג, פרופ' מדלן שכטר, ד"ר מרב שניצר.

התכנית העיונית

מתכונת הקורס: לימודים עיוניים וסיורים לסירוגין

הרצאות יתקיימו בין השעות: 08:30 – 13:45, הסיורים כוללים מסלולי הליכה בדרגה קלה-בינונית ויסתיימו בין השעות 16:30 ל-18:30 (בהתאם ליעד הנסיעה ועונות השנה).

טופס הרשמה ללימודי יום >>

ימי הביניים תקופה אפלה – האמנם?

בשנת 410 כבשו הויזיגותים את העיר רומא. העיר ששלטה באימפריה ענקית הייתה נתונה לחסדי קבוצה של ברברים שאבותיהם רעדו מפניה. בדימוי המקובל התחילה אז תקופת חושך שלא נסתיימה אלא בימי הרנסאנס. הסיפור ההיסטורי מורכב יותר. על חורבות האימפריה הרומית הקימו צאצאי המנצחים וצאצאי המנוצחים את התרבות המפוארת שאנחנו מכנים כיום "המערב". בימה"ב צמחו כמה מן המוסדות החשובים ביותר שאנחנו יורשיהם: אוניברסיטאות ופרלמנטים, קתדרלות וכלכלה קפיטליסטית, ערים מודרניות וארגונים מקצועיים.  תרבות ימה"ב הייתה עירוב של דיכוי וחופש, של הנשגב והנתעב. בקורס הזה נספר את סיפורה: איך צמחה תרבות המערב.

בין הנושאים: איך קרסה תרבות העולם העתיק במערב; שנת האלף – אירופה נולדת מחדש; הרנסאנס של המאה ה-12; קתדרלות ואינקוויזיטורים; המוזות מתעוררות – מגדר, אופנה ומהפכה בימי הביניים; מכתבי אבלר ואלואיז: אהבה, דת וחברה במאה  ה-12; אסתטיקה של ימי הביניים; מגפה, משבר והולדת העידן החדש.

הממלכה הצלבנית הראשונה בארץ ישראל

נצלול אל תקופה רווית יצרים, דמים ומסתורין; נפסע בעקבות מסעות הצלב; נהלך במשעולי מלכים ונחשף אל סודותיה של הממלכה הצלבנית.

בין הנושאים: התקופה הצלבנית ואירופה ערב מסעות הצלב; מסע הצלב הראשון; כיבוש ירושלים והקמת הממלכה הראשונה; מליסנדה מלכת ירושלי; קרב קרני חיטין וקריסתה של הממלכה הראשונה.

ימי הביניים בספרד – חיי היהודים ותרבותם

נעסוק בפריחה הגדולה של המרכז היהודי בספרד בימי הביניים.  נלמד כיצד הפכה אנדלוסיה לירושלים אשר בספרד,  נכיר את המנהיגים היהודים, ששרתו הן את הנסיכים המוסלמים והן את קהילותיהם.  נקרא ביצירות המשוררים הדקדקנים והפילוסופים שחידשו את ימי העברית השירה והספרות. בימי הביניים התחיל גם תהליך המעבר של היהודים מן הדרום המוסלמי אל הצפון הנוצרי. נלווה את היהודים במעבר ונכיר את תוצרי הפריחה התרבותית הגדולה והענפה שהתאימה את עצמה למקומות החדשים בהם התיישבו, ונעקוב אחר ההתדרדרות במעמדם עד לגירוש.

בין הנושאים: "תור הזהב" של יהודי ספרד; יהודה הלוי ובני חוגו; כן תעשה לך פסל ומסכה? הספרים המצוירים של יהודי ספרד; המאה ה-15 הנוראית; גירוש היהודים מספרד; גלגולי המשורה והנוסח בימי הביניים; עברית מועתקת – באיזו שפה דיברו היהודים בימי הביניים?

הספרות העברית בימי הביניים: על נדודים, אהבים, שֵדים וגויים

הקורס יפתח בפני השומעים את עולמה רב הרבדים של תקופת ימי הביניים, באמצעות הספרות העברית המגוונת והעשירה שנוצרה בתקופה זו. יהודי ימי הביניים, כחברת מיעוט בתוך חברת רוב חזקה ודורסנית, התמודדה עם מתחים רבים, אך השכילה תמיד להעמיד אתגרים תרבותיים ורוחניים שהגיעו אלינו באמצעות הספרות שנוצרה בתקופה זו. במהלך ההרצאות נבחן את הנושאים המרכזיים שהעסיקו את בני התקופה, ונתמודד עם טקסטים מרתקים מתקופת ימי הביניים שהגיעו אלינו באמצעות כתבי יד קדומים, שאותם נחתור לפענח ולהבין את משמעותם ותפקידם בחברה היהודית בת התקופה.

בין הנושאים: "חשכת ימי הביניים" – לא מה שחשבנו; כיצד קוראים סיפור עברי מימי הביניים: "התינוק וספר בראשית"; "רבי שפטיה אצל קיסר ביזנטיון": מיעוט יהודי והמאבק להישרדות בתנאי גולה;  "נישואי אדם ושֵדה": על שדים, בני אדם ועולמות של מטה; "מעשה באישה שנחטפה לגיהנום": סיכום: על אהבה ומוסר, יהודים וגויים, בני אדם ושֵדים.

בין הסהר לצלב

התקופה הערבית הקדומה; הממלוכים בארץ ישראל; על ממשק ומפגש בין הסהר לצלב; התורכים באים – האימפריה העות'מאנית.

התפתחויות ואתגרים בכנסיה של ימי הביניים

שבעת החטאים; עלייתם של מסדרי הקבצנים – הפרנציסקנים והדומיניקנים; עלייתה של הגנוסטיקה באירופה.

אמונתו של הרמב"ם

אין עוררין על כך כי הרמב"ם, הוא אחת הדמויות הכבירות בתולדות ההגות והיצירה ביהדות. הוא חי בין ספרד למצרים במאה ה־12, היה ממנהיגי המחנה הפילוסופי – רציונליסטי בעולם היהודי, ותפיסת עולמו הפכה לאבן דרך בכל האמור במאבק על דמותה של היהדות גם בימינו. בסדרה זו ננתח את מרכיבי תפיסותיו של הרמב"ם – תוך קריאת טקסטים מיצירותיו ותוך השוואה עם הוגי דעות אחרים.

בין הנושאים: תורת האל של הרמב"ם – לעבוד אותו ולא את זולתו; שכר, עונש והשגחה במשנת הרמב"ם; תפיסת האדם בין אמונה ותבונה; 13 העיקרים של הרמב"ם – יסודות האמונה.

תכנית הסיורים

הסיורים הכוללים הליכה בדרגה קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 16:30 ל-18:00,

(בהתאם ליעד הנסיעה ולעונות השנה).

אתרים צלבנים וממלוכיים באזור הכרמל

מצודת הבונים, חירבת קרתא ומסלול הליכה בשמורת הטבע עין אפק.

בעקבות תעשיית הסוכר הצלבנית

מפעלי הנעמן וחרבת מנות.

עכו הצלבנית

חידושים בחפירות.

בעקבות דרך הדואר הממלוכית

לוד: החאן והגשר, חאן ג'לג'וליה וקבר בנימין, כולל מסלול הליכה ביער ראש העין בתקוה לפריחות.

ערי החוף של הצלבנים

קיסריה, כפר לם (מושב הבנים) ועתלית.

מבצרים צלבניים בגליל המערבי

מצודת דוק, מבצר המלך במעיליה, תצפית למונפורט.

אל סמטאות ירושלים

הר הבית בדגש צלבני וממלוכי, כנסיית סנטה אנה, רחוב הגיא, שוק הכותנה, מוריסטן, כנסיית הקבר וסביבותיה ואזור שער יפו.

חידושים בחקר עכו הצלבנית

ימי הממלכה הראשונה והשנייה.

בנתיבי שיירות קדומות

מיצד זהר, נבי מוסא, אתר השומרוני הטוב, שאטו רוז' – המצודה הצלבנית, עיינות צוקים.

יפו בתקופה העות'מאנית

השעון, החומה שנעלמה, הגימנסיה העברית, סוק אל דיר, ח'אן מנולי, סביל סולימאן, שער היבשה, מסגד המחמודיה, כנסיית פטרוס הקדוש ועוד.

קמפוס בעקבות הצלבנים – ארץ ירדן וחרמונים (יום ראשון)

* יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה

ירדנית וכוכב הירדן.

קמפוס בעקבות הצלבנים – ארץ ירדן וחרמונים (יום שני)

* יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה

מצודת הונין, הבניאס בימה"ב, מצד עטרת.

* יתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים.

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר