מספר טלפון

03-6990735
לא"י/105 לימודי ארץ ישראל

ישראל – להסתכל למציאות בעיניים

בית / קורסים / לימודי ארץ ישראל / ישראל – להסתכל למציאות בעיניים

מרצים

עידן בריר, ד"ר אלון גן, עו"ד דוד יהב, ד"ר מיכל יערי, אילן לוטן, ד"ר ערן לרמן, עו"ד קובי סגל, ד"ר רז צימט, אפרת קליפשטיין, ד"ר אמנון קרטין, דביר קריב.

התכנית העיונית

התכנית מיועדת לבוגרים – שנה ד' ואילך

הרצאות יתקיימו בין השעות 18:00 – 21:30.

הסיורים הכוללים הליכה בדרגה קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 16:30 ל-18:30,

(בהתאם ליעד הנסיעה ועונות השנה).

היקף התכנית: 48 הרצאות ו-2 סיורים (כולל הדרכה, תחבורה, כניסות לאתרים) 

מס' קורס:  לא"י/105

"עם חלון מביט לים התיכון"

ועידות הפסגה המשולשות של ישראל (ושל מצרים, בנפרד) עם יוון וקפריסין והקמת "פורום האנרגיה של מזרח הים התיכון" – הם בעלי משמעות אסטרטגית עבור מדינת ישראל. יתרה מזאת, הם מגדירים מחדש את מקומה בעולם, כגורם אזורי חשוב במזרח הים התיכון. זו היא הגדרה נכונה יותר עבורנו מאשר "המזרח התיכון", מושג שהוא לכשעצמו שריד לעידן הקולוניאליזם.

בין הנושאים: אנחנו לא במזה"ת – בירור מושגים ומשמעויות; הממד האסטרטגי – מול איומים משותפים;  הממד הכלכלי – לא רק גז; הממד התרבותי-תודעתי – קאמי, ד"ר טה חוסיין, ז'קלין כהנוב – והמוזיקה היוונית.

העולם הערבי

בסדרה זו נדון בנושאים הבאים: אמברגו הנפט – היום שבו השתנה העולם; "האביב הערבי" – החלום ושברו; העימות האירני – סעודי: העימות שמעצב את פני המזרח התיכון; ישראל והעולם הערבי: עידן חדש ביחסים? טרור ג'יהדיסטי; ארצות הברית והעולם הערבי.

תורכיה

בין מזרח ומערב – איסטנבול כצומת גיאוגרפית, דמוגרפית, דתית, היסטורית ופוליטית; על פניה המגוונים של איסטנבול ועל אופייה כנקודת מפגש וחיכוך. אסלאמיזם, קפיטליזם ופופוליזם – המנועים של תורכיה תחת ארדואן.

איראן

למעלה מארבעה עשורים חלפו מאז המהפכה האסלאמית באיראן, אך הרפובליקה האסלאמית עדיין נחשבת בעיני רבים לחידה. מאבקי הכוח הפנימיים, המתח בין אידיאולוגיה אסלאמית מהפכנית למדיניות מעשית והפער שבין שלטון חכמי הדת לציבור תוסס ודינאמי יוצרים לעיתים את הרושם כי איראן היא מדינה מלאת סתירות שלא ניתן ליישב ביניהן.

לנצח תאכל חרב? סוגיות בעיצוב הזהות הישראלית בצלו של סכסוך מתמשך

מראשית מפעל ההתיישבות בארץ מטלטלת החברה הישראלית בין קוטב הכמיהה לשלום ופיוס לקוטב ההשלמה עם גזירת גורל של סכסוך מתמשך ומחיר כואב של דימום מתמיד. יש ששרים בתקווה את שירו של חיים חפר:  "אני מבטיח לך, ילדה שלי קטנה שזאת תהיה המלחמה האחרונה", יש שרים בכאב את שירו של חנוך לוין: "כשאנחנו מטיילים, אז אנחנו שלושה: את, אני והמלחמה הבאה", ומצב הרוח הלאומי נע ונד בין תקוות השינוי לכאב ההשלמה הניבטים משורות אלה.

בין הנושאים: השאלה הערבית כבעיה יהודית, ברית שלום מול ברית הבריונים, חרב היונה.

יחסי רוב – מיעוט במדינת ישראל

הדיון בנושא יעסוק בניתוח מערכת היחסים בישראל בין רוב למיעוט הערבי מהיבטים שונים החל  מימי קום המדינה ועד לימינו אלו.

פרשיות שהסעירו את המדינה

שנותיה של מדינת ישראל, עמדו בסימן גיבוש לאומי, עלייה מאסיבית ויצירת מדינת היהודים יש מאין. מאבקים פוליטיים, חברתיים, משפטיים ודתיים "קרעו" את המדינה הצעירה מבפנים, והובילו לא פעם אל סיפה של מלחמת אחים. מאבקים אלו היו בפועל נקודות חיכוך בין הקבוצות והשבטים שייסדו את מדינת ישראל, ובין השקפות העולם, והאמונות בהם האמינו, כמו גם החלום על חברה אותה רצו לכונן. בסדרה זאת נביא את סיפורם של כמה מאותם עימותים, בראי השנים שחלפו.

בין הנושאים: טרגדיה של טעויות – דיר יאסין; פרשת השב"כ – קו 300; בין נשק טהור לבין פשעי מלחמה; המאבק על אופייה היהודי של מדינת היהודים ועוד.

הצצה לנבכי נפש עולם הריגול והטרור

על אמנות הנעת אנשים והשפעה על אנשים כאמצעי מרכזי לסיכול טרור והפסיכולוגיה העומדת שמאחורי. טרור מודרני – מהמקלדת לפיגוע – ארגוני הטרור עושים שימוש ברשת האינטרנט החל מהפצת אידיאולוגיה, גיוס והכשרת פעילים, לוחמה פסיכולוגית וכלה במימוש פיגועים. מציאות זו מהווה אתגר מורכב ביותר לגופי הביטחון האמונים על סיכול טרור. סיפורה של רצועת עזה – הצצה לאחד המקומות המורכבים ביותר בעולם. סיפורו של מרחב והקשריו לטרור וסיכולו. טרור יהודי – איומים, משמעויות ודרכי התמודדות.

אמנות ההתבוננות – להסתכל למציאות בעיניים

מהאריה בתל חי ועד אריה דרעי; אסקפיזם – על עננים ופרחים באמנות הישראלית; אמנות עכשווית במזרח התיכון.

תכנית הסיורים

הסיורים הכוללים הליכה בדרגה קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 16:30 ל-18:30,

(בהתאם ליעד הנסיעה ועונות השנה).

חיפה – יחסי ערבים יהודים

טיילת יפה נוף, רחוב מסדה והמושבה הגרמנית, ואדי ניסנאס ובית הגפן, שכונת כבביר וסיפורה של העדה המוסלמית האחמדית, וואדי סאליב.

מצפים בגליל

תצפית מגן הפסלים בכאוכב אבו-היגא על מרחב הגליל התחתון, מצפה הררית, נסיעה דרך ערבה דיר-חנא לכרמיאל, עלייה לתצפית ממצפה כמון וסיום במסלול הליכה קצר בנחל צלמון תחתון.

* יתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים.

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר