מספר טלפון

03-6990735
ל"ב/ 312 לימודי בוקר

ישראל – להסתכל למציאות בעיניים

בית / קורסים / לימודי בוקר / ישראל – להסתכל למציאות בעיניים

מרצים

מואב ורדי, ד"ר מיכל יערי, רון כתרי, אילן לוטן, ד"ר ערן לרמן, עו"ד קובי סגל, ד"ר ז'ק נריה, אירנה פרידלנד, אבשלום קאפח, אפרת קליפשטיין, ד"ר אמנון קרטין.

התכנית העיונית

מתכונת הקורס: לימודים עיוניים וסיורים לסירוגין

הרצאות יתקיימו בין השעות: 08:30 – 13:45, הסיורים כוללים מסלולי הליכה בדרגה קלה-בינונית ויסתיימו בין השעות 16:30 ל-18:30 (בהתאם ליעד הנסיעה ועונות השנה).

טופס רישום ללימודי יום >>

"עם חלון מביט לים התיכון"

המהלכים של השנים האחרונות – ועידות הפסגה המשולשות של ישראל (ושל מצרים, בנפרד) עם יוון וקפריסין והקמת "פורום האנרגיה של מזרח הים התיכון" – הם בעלי משמעות אסטרטגית עבור מדינת ישראל. יתרה מזאת, הם מגדירים מחדש את מקומה בעולם, כגורם אזורי חשוב במזרח הים התיכון. זו היא הגדרה נכונה יותר עבורנו מאשר "המזרח התיכון", מושג שהוא לכשעצמו שריד לעידן הקולוניאליזם. סדרת ההרצאות תסביר טענות אלה ותוך כך תציג את עברו של האזור בדורות האחרונים, את האתגר התורכי הנוכחי, ואת האופקים לעתיד בתחום האנרגיה – וגם בממד הזהות התרבותית.

בין הנושאים: אנחנו לא במזה"ת – בירור מושגים ומשמעויות; הממד האסטרטגי – מול איומים משותפים;  הממד הכלכלי – לא רק גז; הממד התרבותי-תודעתי – קאמי, ד"ר טה חוסיין, ז'קלין כהנוב – והמוזיקה היוונית.

העולם הערבי

בסדרה זו נדון בנושאים הבאים: אמברגו הנפט – היום שבו השתנה העולם; "האביב הערבי" – החלום ושברו; העימות האירני – סעודי: העימות שמעצב את פני המזרח התיכון; ישראל והעולם הערבי: עידן חדש ביחסים? טרור ג'יהדיסטי; ארצות הברית והעולם הערבי

פלסטינאים – מי? מתי?

במסגרת השיעורים נלמד על התפתחותה של התנועה הלאומית הפלסטינית. נעמוד על המגמות השונות והניסיונות להגדרה עצמית, תוך מאבק בזירה הכלל ערבית ואל מול הקמת מדינת ישראל. הנושאים בהם נעסוק: מתנועה ערבית לאומית לתנועה פלסטינית; דרכה של הלאומיות הפלסטינית במאה ה-20; ליבת הסכסוך ביחסי ישראל פלסטין; לאומיות פלסטינית ודת האסלאם במאה ה-21; ערביי ישראל – מקומם בסכסוך הערבי ישראלי; הסכמי אוסלו – השלכות ומשמעות.

אוריינטליזם במוזיקה ובציור

האובססיה למזרח  (המזרח הרחוק באמנות האירופית); האמנות ה"מתובלת"  (נושאים אוריינטליים במוזיקה ובציור ברוסיה); האוטופיה המזרחית או מוזיקה עברית?  (מזרח ומערב במוזיקה ובאמנות בישראל).

יחסי רוב – מיעוט במדינת ישראל

הדיון בנושא יעסוק בניתוח מערכת היחסים בישראל בין רוב למיעוט הערבי מהיבטים שונים החל  מימי קום המדינה ועד לימינו אלו.

"בין רבין לערפאת: יומן מדיני 1993 – 1994"

המודיעין והקברניט – כיצד קרה שגורמי המודיעין בישראל הופתעו מן ההודעה על החתימה על הסכמי אוסלו ב-11  ספטמבר 1993? מה דחף את רבין בהחלטתו למדר את שרותי המודיעין והאם צדק בכך? הדרך של רבין אל אוסלו: נגרר או יזם? מאחורי הקלעים בלשכת ראש הממשלה. עלייתו ונפילתו של בשיר ג'ומייל – הדרך אל מעורבותה של ישראל בביצה הלבנונית וכן מה קרה ביחסים בין ישראל לבשיר ג'ומייל?  ערפאת מקרוב: מאחורי הקלעים בשיחות אל תוך הלילה עם מנהיג אש"פ.

לחימה בחזית ההסברה

ב-2000 פרצה האינתיפאדה השנייה והתעצמה מאד. מאפייני ההתקוממות העממיים שהפכו במהרה אלימים ופיגועי טרור המוניים, הציבו אתגרים מורכבים חדשים במערכה הצבאית, כמו גם בחזית ההסברה בישראל פנימה ובמישור הבינ"ל. מיהם יריביו של הדובר הממסדי? – תעמולת היריב; המפקד כמסביר; צלף או צלם?! התנהלות החיילים בנוכחות מצלמה – ממוחמד א-דורה ועד אלאור עזריה. מעמאד תמימי עד לתופעת "שוברים שתיקה".

הצצה לנבכי נפש עולם הריגול והטרור

על אמנות הנעת אנשים והשפעה על אנשים כאמצעי מרכזי לסיכול טרור והפסיכולוגיה העומדת שמאחורי. טרור מודרני – מהמקלדת לפיגוע – ארגוני הטרור עושים שימוש ברשת האינטרנט החל מהפצת אידיאולוגיה, גיוס והכשרת פעילים, לוחמה פסיכולוגית וכלה במימוש פיגועים. מציאות זו מהווה אתגר מורכב ביותר לגופי הביטחון האמונים על סיכול טרור. סיפורה של רצועת עזה – הצצה לאחד המקומות המורכבים ביותר בעולם. סיפורו של מרחב והקשריו לטרור וסיכולו. טרור יהודי – איומים, משמעויות ודרכי התמודדות.

ישראל – תהליכים המעצבים אותנו בהווה ובעתיד

הסכסוך הישראלי פלסטיני – האם השלימה ישראל עם המצב בו הסכסוך בינה לבין הפלסטינים יישאר ללא פתרון קבע, והאם צריך להשתחרר מהפרדיגמה של פתרון שתי המדינות? הכורדים – מובלעת פרו ישראלית במזרח התיכון; עתידו של האסלאם הפונדמנטליסטי – האם האסלאם הפונדמנטליסטי נמצא בדעיכה, או שהוא רק משנה צורה וימשיך להכות במערב במלוא כוחו?

הסכסוך הישראלי ערבי: פתרונות מחוץ לקופסא  

הסכסוך הישראלי ערבי, המציין כ-100 שנים להופעתו על במת ההיסטוריה, הולך ומסתמן כבעיה חסרת פתרון. מבט חוזר ובוחן בסכסוך זה, יגלה כי ישנם עדיין כיוונים היכולים להציע פתרון שטרם נוסה. ננסה לבחון מספר פתרונות שכאמור, מחייבים שינוי חשיבה ויצירתיות רבה, ושברובם לא נוסו בצורה רצינית עד עתה. אף אחד מהם איננו "פתרון קסם", אך תמהיל מסוים של כמה מהם, עשוי להוביל לכך שייתכן ויבוא היום והסכסוך המזרח תיכוני, יגיע אף הוא אל נקודת הסיום שלו.

אמנות ההתבוננות – להסתכל למציאות בעיניים

מהאריה בתל חי ועד אריה דרעי; אסקפיזם – על עננים ופרחים באמנות הישראלית; אמנות עכשווית במזרח התיכון.

תכנית הסיורים

הסיורים הכוללים הליכה בדרגה קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 16:30 ל-18:00,

(בהתאם ליעד הנסיעה ועונות השנה).

חיפה – יחסי ערבים יהודים

טיילת יפה נוף, רחוב מסדה והמושבה הגרמנית, וואדי ניסנאס ובית הגפן, שכונת כבביר וסיפורה של העדה המוסלמית האחמדית, וואדי סאליב.

ירושלים – תמונת מצב

בין גבולות נעלמים ונוכחיים: מהם האתגרים של ירושלים כיום? איפה באמת נמצא "מרכז העיר"? כמה מרכזים למעשה יש? בין חרדים לחילונים ובין יהודים לערבים.

פנינים ברמות מנשה

בין כרמל לשומרון, מצפור הוכברג, עין השופט (האסם והסליק), נלך בנחל השניים ובהמשכו – נחל השופט (לא המסלול ה"מוכר"). סיום בתל יקנעם שממנו נשקף נופו הנפלא של עמק יזרעאל.

פוליטיקה ואקטואליה בבקעת הירדן

בית הקברות בית הערבה, גשר אדם, אנדרטת הבקעה, מעלה אפרים וסיום בתצפית מן היישוב רימונים (מותנה באישור בטחוני).

"חשיפה לצפון"

עם פנים אל העתיד – סוגיות באקולוגיה, בוטניקה וזואולוגיה.

בין גישור וגישרונים

בית הספר הדו לשוני "גליל", ביקור אצל משפחת ניקולא – מדיירי נחל צלמון. מסלול ההליכה בנחל צלמון וסוגיית הגישור הסביבתי שם. ביקור באוהל השלום בסלאמה.

ואדי ערה כפי שלא הכרתם

סיור בברטעה, ביקור בגלריה לקליגרפיה, מפגש באנדרטת אהל סעיד בערערה, ביקור בבית על הואדי בקציר.

מצפים בגליל

תצפית מגן הפסלים בכאוכב אבו-היגא על מרחב הגליל התחתון, מצפה הררית, נסיעה דרך ערבה דיר-חנא לכרמיאל, עלייה לתצפית ממצפה כמון וסיום במסלול הליכה קצר בנחל צלמון תחתון.

הר החרמון

גבעות הקרב מג'דל שמס ו"גבעת הצעקות" – סיפור מורשת הקרב לכיבוש הקרב במלחמת יום הכיפורים (מותנה באישור בטחוני).

קמפוס אל גבולות הדרוםאילת (יום ראשון): 

* יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה

בקעת עובדה, מצפה שחרות, מסוף הגבול בטאבה ותמונת מצב בגבולות מצרים ובירדן.

קמפוס אל גבולות הדרוםאילת (יום שני): 

* יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה

בקעת תמנע, עמודי עמרם, קניון שחרות (כשלוש שעות הליכה בדרגה קלה-בינונית).

קמפוס אל גבולות הדרוםאילת (יום שלישי): 

* יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה

חוות בן ציון, תצפית על הפלמינגו, הפוגארות, עין עברונה, דקלי הדום, נווה יטבתה, כביש השלום, ג'בל חופירה, מו"פ חצבה – תחנת יאיר.

* יתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים.

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר