מספר טלפון

03-6990735
ש'/407 שישי במכון - לימודים בימי שישי

"יש לי יום יום חג"

בית / קורסים / שישי במכון - לימודים בימי שישי / "יש לי יום יום חג"

תכנית עיונית

בשיתוף עם מכון תמורה – המכון ליהדות הומניסטית חילונית.

8 מפגשים עיוניים

מחיר לסדרה: 520 ₪

מחיר מפגש בודד: 75 ₪

הקורס יעסוק בסיפור גלגולו של חג, במפגש עם חגי ישראל המופיעים בלוח השנה היהודי-ישראלי. ההכרות עם החגים תיעשה מנקודת מבט של יהדות כתרבות המסתכלת על גלגולי המשמעות השונים והמגוונים כפי שהתפתחו בתרבות היהודית בשנות קיומה. הקורס ישלב דיון היסטורי, תרבותי, טקסי ואמנותי עם טעימות של מנהגי חגים שונים.

מפגש 1: הרב סיון מס והרב תומר בליטי-דגן – חגי ראשית השנה

ראש השנה – יום כיפור, סוכות ומה שביניהם – נעסוק בהיסטוריה ובערכים המובילים של החגים ואופן חגיגתו בישראל ובתפוצות. נבחן מהו חג? מהו מועד? מה תפקיד העונות, ערכים, אמונות, מנהגים בעיצוב טקסי חג. נבחן את משמעות המושג "יום טוב" "ו"ימים נוראים" שהרי נאמר "לא היו ימים טובים לישראל כחמשה עשר באב וכיום הכיפורים…"

מפגש 2: הרב אילה שני – חנוכה וחגי האש והחורף:

מה קרה לחנוכה? נתבונן בגלגולי החג מתקופת החשמונאים ועד ימינו. מה הן המשמעויות השונות שלו וכיצד הן קשורות לתמורות בתוך התרבות היהודית מחד, ולחגי החורף המתרחשים בשיא החורף ברחבי העולם, מאידך. כיצד התגבש חנוכה הציוני והישראלי וכיצד הוא מתכתב עם העבר לעיתים בהסכמה ולעיתים בקונפליקט.

מפגש 3: הרב ד"ר אפרים זדוף – ט"ו בשבט כחג יהודי וישראלי:

גילגולו של ט"ו בשבט: הפעם נתבונן במציאות החג הישראלית ונלך אחורה בזמן לחשוף מקורותיה. יום הולדת של ה"כנסת", "חג הנטיעות", "ראש השנה לאילנות", "חג הקיימות ואיכות הסביבה" מה מקור השמות והמנהגים האלה? מהי משמעותם ומה חשבו דורות שונים שראוי לציין? מהם המנהגים שליוו ומלווים אותנו היום.

מפגש 4: הרב אורן יהי שלום – חג פורים, חג גדול ליהודים:

מה נמצא מאחורי המסכה? מה מסתתר מאחורי החג "התמים" האהוב על ילדים ומבוגרים רבים, איך התגלגלו משמעויותיו מסיפור המגילה על תהפוכותיו, לתחפושות ומסכות, משלוחי מנות, שמחה ושחרור, פורים שפיל ותהלוכות העדלאידע. הלגיטימציה התרבותית להתחפשות ולבישת דמויות נחשקות ההופכת בימינו לעניין צרכני.

מפגש 5: הרב סיון מס – פסח, חג של סיפור מכונן:

חג החירות, חופש ממה? חופש למה? גלגולו של החג ערכיו וביטוייו בתרבות היהודית. מה בחרו חז"ל לספר? מה רצו התנועה הציונית והחוויה הישראלית לספר? מה רוצה המשפחה שלי ואני לספר על פסח ואיך לעשות זאת? פסח ישראלי, כחג החירות והריבונות יכול לבטא ולחגוג לגיטימציה לשינוי וגיוון, פרשנות מעודכנת וטקסים חדשים.

מפגש 6: הרב אבי פסקל – בין פסח לעצמאות:

"הימים הנוראים החילוניים" – יום השואה ויום הזכרון ומה שביניהם. על משמעות החגים האזרחיים במדינת ישראל, ואיך בוראים חג? איך נבנה המהלך  מיום השואה ליום העצמאות, חזון ופרקטיקה, ודרכי ביטוי שונות. האם אלה חגים יהודים? ישראלים? גם וגם? נתבונן בדיאלוג ובמחלוקת שנוצרה בעולם היהודי.

מפגש 7: הרב אורן יהי שלום – וחג שבועות תעשה לך:

חג חקלאי חג תורני, חג ציוני, שמחת הקציר וחג מתן תורה, מגילת רות וסיפור הגיור ומכאן לשאלה: מיהו יהודי ומהו הסיפור היהודי? האם אנו חוגגים את מתן התנ"ך או את מתן התורה? סיפורי נשים במקרא ומה נותר לאישה לעשות כדי לשנות את גורלה?

מפגש 8: הרב סיון מס – ט"ו באב, חג האהבה היהודי-ישראלי

איך חוגגים אהבה בישראלית? התחלנו את הסדרה ביום טוב ונסיימה ביום טוב, כנאמר: "אמר רבן שמעון בן גמליאל: לא היו ימים טובים לישראל כחמשה עשר באב וכיום הכיפורים…" מהו יום טוב? התפתחות החג הישראלי, הלגיטימיות של חופש הבחירה והמשפחה הישראלית, המאבק על החופש בטקסי חתונה.

*ייתכנו שינויים בתכנית הקורס

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר