מספר טלפון

03-6990735
ל"ב/ 308 לימודי בוקר

לגעת בעבר, לגעת במחר

בית / קורסים / לימודי בוקר / לגעת בעבר, לגעת במחר

מרצים

ד"ר רוחמה אלבג, ד"ר יגאל בן-נון, פרופ' ידידיה גפני, רועי הורוביץ, פרופ' רפי וייכרט, ד"ר טל סינס, רועי עלוני, רן רובין.

התכנית העיונית

מתכונת הקורס: לימודים עיוניים וסיורים לסירוגין

הרצאות יתקיימו בין השעות: 09:00 – 12:30, הסיורים כוללים מסלולי הליכה בדרגה קלה-בינונית ויסתיימו בין השעות 16:30 ל-18:30 (בהתאם ליעד הנסיעה ועונות השנה).

טופס רישום ללימודי יום >>

איך נכתבו ספרי המקרא: סופרים, מועדים ומגמות

התנ״ך הוא לא ספר, אלא ספריה וארכיון של טקסטים שנכתבו בתקופות שונות, במשך כשמונה מאות שנה, בידי מחברים ועורכים שונים שחיו בממלכת ישראל או בממלכת יהודה. ספרי המקרא מורכבים מסוגות ספרותיות שונות וכוללים כרוניקות היסטוריות, אגדות לאומיות, מיתוסים בהם מככבים אלים וניסים, שירות פולחניות, מזמורים, שירי עם,  פתגמים, ספרי הגות וחוכמה, קבצי חוקים ועוד. בסדרה זו נבחן את הזיקות בין הנאמר במקרא לבין כתובות עבריות עתיקות, ממצאים ארכאולוגיים לבין התרבות האימפריות ששלטו באזור.

בין הנושאים: תככי חצר בסיפורי שאול, דוד ושלמה; כנענים, עברים, ישראלים ויהודאים; ארון הברית, אלוהים, כרובים, פסלים, מצבות ובמות; איך חוברו הסיפורים על יציאת מצרים?

ספרות, שירה ותיאטרון – רק בגלל הרוח…

ש"י עגנון – כרטיס ביקור; עמוס עוז – מוקדם ומאוחר – סיפור על אהבה וחושך; רחל המשוררת – פרקי חיים – דגניה תחנה סופית; לאה גולדברג – ימים לבנים – החיים והשירים; מבט נכון על החיים – טיול מודרך בשירתה של ויסלבה שימבורסקה; לאהוב את העולם – שמונה עשורים ועוד שנה לכוכבים בחוץ (אלתרמן); יהדות ותאטרון – יחסי אהבה-שנאה; חנוך לוין – האיש ויצירתו; ניסים אלוני – האופציה הבארוקית של התיאטרון הישראלי.

גאווה ישראלית – כחול לבן

בסדרה זו נכיר פריצות דרך מדעיות, אשר ישנו את תפיסת העתיד שלנו בעשורים הקרובים. נספר על מזעור, חומרים "חכמים", מהירות מחשוב, חדר הניתוח העתידני ואף הקלטת חלומות. נדבר גם על האנשים מאחורי הקלעים, ממציאים שהביאו תהילת עולם למדע ולעצמם.

בין הנושאים:  ננו טכנולוגיה ומזעור ברפואה; חדר הניתוח העתידני; רובוטים בשרות הרפואה; המוח – הקלטת חלומות וקריאת מחשבות – האם המדע כבר שם? מלחמות הפטנטים – מרעיון למיליון; מדענים בעלי שם וצבעם כחול לבן: חיים סידר – מדען מהסרטים; עדה יונת – העולם מבעד החור בריבוזום; סיפורו של הקופקסון, סיפורה של הצלחה.

מלחינים יהודים מפורסמים

מהקלאסי אל הג'אז, ג'ורג' גרשווין – כיצד הצליח ג'ורג' גרשווין היהודי הברוקלינאי הצנום לעצב את התרבות המוסיקאלית האמריקאית; "מוצארט הגרמני" – פליכס מנדלסון – נעסוק בדואליות הצורנית המצויה ביצירותיו – מסורות המוסיקאליות של המאה ה-18 מול מיניאטורות מוסיקאליות (אחד מסמליה המובהקים של המאה ה-19); הדיקן של המוסיקה האמריקנית, אהרון קופלנד – במפגש זה נציץ אל עולמו המוסיקאלי של אחד היוצרים המרתקים בעת המודרנית, ונבחן כיצד הצליח למצוא את האיזון המסובך בין מודרניזם והפולקלור האמריקני; איש הרנסנס של המאה ה-20, לאונרד ברנשטיין.

תכנית הסיורים

הסיורים הכוללים הליכה בדרגה קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 16:30 ל-18:30,

(בהתאם ליעד הנסיעה ועונות השנה).

כסף וזהב בתל אביב

בין רוטשילד לביטקוין נחבא עולם שלם של כלכלה. נלך בעקבות השטרות, המטבעות והאנשים ונראה איך נראה הכסף מזוויות שונות. בחלקו השני של היום נפסע בנווה צדק בעקבות סיפורי האהבה הגדולים – שלוש, רוקח ועגנון (סיור בהגעה עצמית).

יוון שבכרמל

מסלול הליכה יפיפה מסטלה מאריס למערת אליהו.

סיפורן של הדיונות האחרונות

חוף פלמחים, שפך נחל שורק והצבים רכי השיריון ואם יתאפשר נבקר במתקן להתפלת מים.

"כן" לציפור מעל המערה החשמלית בגן העצמאות

פסל השחף לזכר "הטייסים שנפלו בהגינם על תל אביב", ונטייל בגן ובסביבתו הקרובה בהשראת "המערה החשמלית" של חסמב״ה (סיור בהגעה עצמית).

לפתחו של גן העדן

בית שאן – נפתח את היום בתצפית יפיפייה לכיוון עמק יזרעאל, נבקר בשרידיה המרשימים של העיר בית שאן העתיקה ובסיומו של היום נבקר בחוות אלמו – מרכז לשימור מורשת יהדות אתיופיה.

ארץ בנימין

מבית אל לסיפורי שמואל הנביא – מעלה בית חורון, תצפית אל גבעון – סיפור הגבעונים, ביקור ביקב פסגות בארץ בנימין: יין ואידיאולוגיה, בית אל – סיפור חלום יעקב, פסגות – מבט אל העיר המקראית מצפה ואל רמאללה.

חבל עדולם

חרבת מדרס, תל שוכה, חרבת קייפה.

בעקבות הסבוטניקים בגליל

כפר תבור, מוזיאון חצרות האיכרים, נלך ברחוב של מסחה, סג'רה – ביקור בבית המשפחה, בית קשת ויער אלוני התבור של בית קשת. אם יוותר זמן נבקר גם בכדורי או בכפר כמא.

אייכמן בירושלים

קיבוץ רמת רחל, מרתף השואה, קבר אוסקר שינדלר ומסלול מכיכר ציון עד מרכז ז'ראר בכר.

קמפוס חמוקי ניצנה (יום ראשון)   

* יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה

תחנות הכוח הסולאריות באזור טללים, העיר הנבטית שבטה, סיור חקלאי במושב קדש ברנע, כפר הנוער ניצנה, ומסלול הליכה בחמוקי ניצנה – גבעות גיר לבנות שעוצבו ע"י הטבע, אנדרטת מבצע חורב למרגלות תל ניצנה וסיום בתחנת הרכבת התורכית הסמוכה.

קמפוס חמוקי ניצנה (יום שני)   

* יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה

ממצפה חגי לחניון הרועה, ביקור בצריף בן-גוריון – כולל המיצג החדש, פארק ירוחם -החורשה, סכר והאגם בו שוהים עופות מים. אם יוותר זמן וכוח נצא בחיפוש אחר פריחת הנרקיסים בנחל דימונה.

קמפוס אצבע הגליל (יום ראשון)

יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה

חצר תל חי – "טוב למות בעד ארצנו", סיפורם של הכפרים הבדואים טובה וזנגוריה, שכונות ההרחבה בקיבוצים.

קמפוס אצבע הגליל (יום שני)

* יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה

מחלסה למטולה – תצפית ממטולה לעמק עיון, בתים מספרים את סיפורה של מושבת העלייה הראשונה – מטולה, חלסה הכפר הערבי הגדול במרחב עמק החולה לפני עזיבתו את האזור.

* יתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים.

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר