מספר טלפון

03-6990735
ל"ב/306 לימודי בוקר

רק בגלל הרוח - "לצאת מהקופסה"

בית / קורסים / לימודי בוקר / רק בגלל הרוח - "לצאת מהקופסה"

מרצים

איילת אורפז, ד"ר רוחמה אלבג, זיו אלכסנדרוני, ד"ר גלעד בן צבי, ד"ר ענת גואטה, פרופ' ידידיה גפני, יסכה הרני, פרופ' עלי יסיף, זאב רילסקי.

התכנית העיונית

הרצאות יתקיימו בין השעות 08:30 – 13:45

הסיורים כוללים הליכה בדרגה קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 16:30 ל-18:30 (בהתאם ליעד הנסיעה ועונות השנה).

היקף התכנית: 224 שעות  – 48 הרצאות ו-12 סיורים (הכוללים: הדרכה, תחבורה וכניסות לאתרים)

מס' קורס:  ל"ב/306

הראש היהודי ממציא לנו פטנטים

תרבות של דעת השכלה ופלפול הצמיחו גאונים יהודים בכל תחומי החיים. בקורס נכיר אחדים מהם במדעי הטבע. נלמד על האנשים ועל תגליותיהם שלרבים מהם הביאו פרס נובל. נכיר את ד"ר ג'ייקל ומיסטר הייד, את החונק מבוסטון ואת צמא הדם מוינה, כולם חתני פרס נובל. ומה לרעב בצפת ולפרס הנכסף? ומי היא האישה שעסקה בצלליות ונשארה בצל? ולמה עמדו לוי וכהן לפני מלך שבדיה? על אלה ואחרים נרכל ונתפעל.

חברה, קהילה וכלכלה בראי הקולנוע

מאה השנים האחרונות הביאו איתן תמורות גדולות בכול תחומי החיים: פוליטיקה, כלכלה, אקולוגיה, תקשורת ואפילו בתפיסת המציאות. לפעמים אנשים בודדים יצרו שינוי גדול ולפעמים הוא נוצר ע"י אנשים רבים. במסגרת הסדרה נתבונן בחלק מהתמורות הללו כפי שבאו לידי ביטוי בקולנוע.

בין הנושאים: פמיניזם – המהפכה שהצליחה; קולנוע עם כיפה – דת ואמונה בקולנוע הישראלי; אקולוגיה וסביבה בראי הקולנוע; מסך קטן בתוך מסך גדול – הטלוויזיה בקולנוע; סטיב ג'ובס – האיש שהקים את "אפל" ושינה את חיינו ועוד.

סיפורי נוסעים יהודים לארץ ישראל

בקורס זה נעסוק בסיפוריהם של נוסעים יהודים לארץ ישראל מן המאה ה-12 ועד המאה ה-17. דרך סיפורי הנוסעים ותיאור מסעותיהם נתוודע לעולמות ולתרבויות מהם באו, לדרכים ולאמצעי התחבורה, נטייל בארץ ונכיר את תמונות עולמם, אמונותיהם ואורחות חייהם.

בין הנושאים: בנימין מטודלה ופתחיה מרגנשבורג; הרמב"ן; אשתורי הפרחי; משולם מוולטרה; משה מבאסולה; שבתאי צבי.

בין הסהר לצלב

הנצרות הגיחה לעולם במאות הראשונות לספירה, מתהדרת בהיותה "ישראל החדש", "היורשים" ו-"בני אברהם". האימפריה חיבקה את הדת החדשה ואת מוסדותיה ונדמה היה שהבלעדיות על האמת היא ללא עוררין… אלא שבמאה השביעית, פרצה דת נוספת המתיימרת להיות יורשת "אמיתית" של אברהם. האם בהכרח נידונו שתי הדתות הללו לעימות? בקורס זה נלמד על היחסים בין הנוצרים במרחב ארץ הקודש והמוסלמים הכובשים, נדון בגורלן של השפות המקומיות במפגש עם השפה הערבית, בהשפעות ההדדיות בשיתופי הפעולה ובקונפליקטים.

בין הנושאים: המאה השביעית: הצלב לראשונה תחת הסהר; התמודדות הנצרות המזרחית עם האסלאם; מסעי הצלב:  לא רק נגד מוסלמים… ועוד.

הספרות העברית בימי הביניים: על נדודים, אהבים, שֵדים וגויים 

הקורס יפתח בפני השומעים את עולמה רב הרבדים של תקופת ימי הביניים, באמצעות הספרות העברית המגוונת והעשירה שנוצרה בתקופה זו. יהודי ימי הביניים, כחברת מיעוט בתוך חברת רוב חזקה ודורסנית, התמודדה עם מתחים רבים, אך השכילה תמיד להעמיד אתגרים תרבותיים ורוחניים שהגיעו אלינו באמצעות הספרות שנוצרה בתקופה זו.

בין הנושאים: "חשכת ימי הביניים" – לא מה שחשבנו; "אגדת ארבעת השבויים": כמשקפת מאבק על מרכז ופריפריה, על היסטוריה וספרות; "נישואי אדם ושֵדה": על שדים, בני אדם ועולמות של מטה; "רבי משולם הגדול נחטף לבבל": יהודי ימי הביניים כנודדים נצחיים ועוד.

ציוויליזציות על דרך המשי – בין מזרח ומערב

השם "דרך המשי" נטבע על ידי הרפתקנים וחוקרים אירופיים במאה ה-19 לציון רשת הקשרים בין מזרח ומערב לאורך צירי ההיסטוריה. שיירות של גמלים דו דבשתיים עמוסי מטענים של משי, אטלס, תבלינים ושנהב עשו דרכם בין התרבויות ועטו מסך של אקזוטיקה וסיפורת. בסדרה ננסה להכיר את הצבעים והרבדים ההיסטוריים של הקשר בין מזרח ומערב, את המאבקים והסכסוכים האתניים. הבודהיזם שחדר לסין מהודו, הנצרות הנסטוריאנית הגיע מן המזרח התיכון. המצאות ופילוסופיות נדדו בערבות אסיה שהפכה לשדה קרב בין מונגולים, תורכים ועמים שנעלמו מעל במת ההיסטוריה העולמית.

שירה עברית בת ימינו

אגי משעול –  ביקור בית – "מה לך ולים השיבולים" תוהה המשוררת העוסקת במשבר ההגירה, ובכתיבה על הנופים משם ומכאן, ביקור בית בין שבילי השירה -צמתים ותחנות בתולדותיה. ארז ביטון – ציפור בין יבשות על שירתו חובקת כל, על חייו שבין חושך לאור, בין שמחה לרגישות על חיי מהגרים, השנים בירושלים ועוד.

תכנית הסיורים

הסיורים כוללים הליכה בדרגה קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 16:30 ל-18:30 (בהתאם ליעד הנסיעה ועונות השנה).

"לא דובים ולא יער" – על הצומח שהיה ונעלם ברחבי השרון (כולל הגלריה בטבע – ארסוף קדם).

יהודי ספרד בעכו

מהרמב"ן עד חיים פרחי: תל עכו – שער היבשה, היכן היה בית הכנסת של אחאב? בית כנסת הרמח"ל, בית חיים פרחי, הסראייה ומצודת עכו.

מהעיר המוקפת חומה אל קמפוס הנמל

העיר העתיקה של חיפה, בית החסד – כנסייה יוונית קתולית (המקיים פרויקט חברתי ייחודי), קריית הממשלה וסיפורו של ואדי סאליב, קמפוס הנמל, גלריית האגף (יוזמת אמנים צעירים) וסיום במפגש ייחודי עם אמנית (תיאטרון הבוטו היפני).

68 שנים למבצע "חורב"

עוג'ה-אל חפיר – משלט הקומנדו הצרפתי, שמורת חמוקי ניצנה, תל ניצנה, חורשת בארותיים/עזוז.

אשקלון נקודות על ציר הזמן

ביקור בתחנת הכוח רוטנברג, משהאד שיח' חוסייני, המכלול האדריכלי (המכללה האקדמית אשקלון), בית העם והסרקופגים. במידה ויוותר זמן נבקר גם בגן הלאומי אשקלון.

חבל עדולם

בית שמש, בית ג'מאל, פארק האותיות ומסלול הליכה בטבע.

סובב בקעת בית נטופה

רכס יודפת, מבדד נטופה ואמן נחושת בעילבון.

שכונות הענק שנבנו סביב ירושלים לאחר מלחמת ששת הימים

שכונת פסגת זאב ונווה יעקב; רמות, תלפיות מזרח וגילה.

אל הגליל המערבי – אל ציון שבו

סיפורי התיישבות ומורשת מן המושבה שבי ציון לנהריה.

קמפוס אילת – אל גבולות הדרום (שלישי):

* יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה

ציר צבעי הרמון, נאות סמדר בקעת עובדה, מצפה שחרות.

קמפוס אילת – אל גבולות הדרום (רביעי):

* יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה

הקניון האדום (נחל שני), בקעת תמנע, אתר הקשתות, הפטרייה, אתר המרכבות, עמודי שלמה.

קמפוס אילת – אל גבולות הדרום (חמישי):

* יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה

חוות בן ציון, תצפית על הפלמינגו, הפוגארות, עמודי עמרם, דקלי הדום, נווה יטבתה, כביש השלום, ג'בל חופירה, מו"פ חצבה – תחנת יאיר.

* ייתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים.
* הסיורים יסתיימו בין השעות 18:30-16:30 (בהתאם ליעד הנסיעה ועונות השנה).
* הסיורים כוללים: הדרכה, תחבורה וכניסות לאתרים.

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר