מספר טלפון

03-6990735
ל"ב/ 306 לימודי בוקר

"רק בגלל הרוח..."

בית / קורסים / לימודי בוקר / רק בגלל הרוח

מרצים

נינו אבסדזה, ד"ר מיכל אורן, ד"ר רוחמה אלבג, ד"ר שירלי בן דור אבין, ד"ר יגאל בן נון, ברוך בן נריה, מרב ברק, לילי גלילי, נעמה גנות טלמון, יונתן הירשפלד, פרופ' רפי וייכרט, פרופ' אייל נווה, עו"ד קובי סגל, ד"ר מירה צורף.

התכנית העיונית

מתכונת הקורס: לימודים עיוניים וסיורים לסירוגין

הרצאות יתקיימו בין השעות: 08:30 – 13:45, הסיורים כוללים מסלולי הליכה בדרגה קלה-בינונית ויסתיימו בין השעות 16:30 ל-18:30 (בהתאם ליעד הנסיעה ועונות השנה).

טופס הרשמה ללימודי בוקר >>

כינונה והתפתחותה של ארצות הברית: מהצהרת העצמאות למלחמת האזרחים

בסדרה זו נתמקד בהקמתה של ארצות הברית כתופעה ייחודית במאה ה-18 ובעיצובה לאורך המאה וה-19. בין יתר הנושאים נעסוק בניתוק מבריטניה, בחוקה האמריקנית ומשמעותה עד היום, בסתירות הפנימיות של דמוקרטיה ליברלית שמשעבדת מיליוני עבדים, ביחס לילידים האינדיאנים, באפליה כלפי נשים ובאימפריאליזם יבשתי שהרחיב את גבולות המדינה. נסיים בטרגדיה הגדולה – מלחמת האזרחים שהתרחשה במחצית המאה ה-19 ובשיקום שבא בעקבותיה.

בין הנושאים: אדם חדש, עולם חדש; החוקה האמריקנית נסיבות כתיבתה ותכנה; סוגיות העבדות – לקראת סכסוך בלתי נמנע; מלחמת האזרחים בין הצפון לדרום ותוצאותיה;

ארוטיקה, מיניות ותשוקה באמנות

בסדרה זו נסקור את מופעי התשוקה המינית לאורך תולדות האמנות. נתבונן בתפקידים השונים שזו מילאה, וביחס המשתנה לגוף האנושי בתקופות או בתרבויות שונות.  נכיר את הפן הדתי, הפוליטי והפסיכולוגי של התשוקה, ואת חגיגת ביטוייה האסתטיים.

בין הנושאים: קלאסיקה – פורנוגרפיה היוונית לבתי הבושת של פומפיי; רנסנאס – מהארוטיקה של בוטיצ׳לי ועד ההומוסקסואליות של מיכלאנג׳לו; ארוטיקה באמנות המהפכה הצרפתית;  האמנות הישראלית: מהתשוקה של ליליין ועד הגופניות של משה גרשוני.

הרומנים  הגדולים ששינו את היסטוריה

סינדרלה שהקימה את הממלכה הסלבית – אולגה ואיגור, איוון האיום ושמונת נשותיו; יצרים ושנאה ששינו את פניה של רוסיה – פטר הגדול וייקטרינה הראשונה; אהבה קטלנית – הצאר ניקולאי ה-2 ואלכסנדרה רעייתו הגרמנית ועוד.

קיצור תולדות יהוה

התנ״ך אינו ספר אלא ספרייה, מורכבת מטקסטים רבים שנכתבו בתקופות שונות בידי מחברים שונים. מטרת הקורס לבחון סוגיות חשובות בטקסטים המקראיים כדי לגלות בהם מסורות מקבילות המתפלמסות ביניהן. נבחן את הזיקות בין הנאמר במקרא לבין כתובות עבריות עתיקות, ממצאים ארכאולוגיים ותרבות האימפריות ששלטו באזור.

בין הנושאים: הפולחן הישראלי וזיקתו לתרבות האזור; מוצאו של יהוה; מפולחן אלילי למונו-יהויזם; יהוה האֵל של יוצאי מצרים; יהוה בכתובות עתיקות; תכונותיו של יהוה ופמלייתו;  האם היה פסל של יהוה בבית המקדש; סוף העידן הפולחני והולדת היהדות.

כיצד תובנות מודיעיניות מן המאה ה-20 משתקפות בפרשת השבוע?

המודיעין הישראלי נבנה מניסיון עקוב מדם, זאת לאחר שגורם חיצוני לא הסכים לעזור ולספק ידע. משל חלום האוצר מתחת לגשר. בסדרה זו נלמד  על ארבע דוגמאות של תובנות מודיעיניות בסיפורי פרשת השבוע בספר בראשית ושפותחו במהלך ההיסטוריה הארוכה של המקצוע הכמעט הכי עתיק בעולם.

בין הנושאים: "אייכה" – אלוהים מלמד את סודות החקירה; יעקב מול מלאך: חקירת שבויים  בתנ"ך וכיום; אזהרות שלא עוזרות – מחתניו של לוט ועד לאניות חיל הים אילת וחנית.

מצרים – אז והיום

הקשרים בין מצרים לארץ ישראל בתקופות הברונזה והברזל; מי באמת בנה את הפירמידות? צעירים במזה"ת: דור שמרן או דור מהפכן? מה בין משטרו של עבד אל-פתאח אל-סיסי והאחים המוסלמים לזה של גמאל עבד אל-נאצר והאחים – דמיון ושוני; 40 שנה להסכם השלום בין ישראל ומצרים – נורמליזציה א-נומלית.

ישראל – תהליכים המעצבים אותנו בהווה ובעתיד

אירופה? אמריקה? מזרח תיכון? מה אנחנו? המאבק על אופייה וזהותה של מדינת ישראל; 50 גוונים של אנטישמיות – על פניה הרבות של האנטישמיות והגזענות בעידן משתנה; יהודים, ערבים, ותיקים, עולים, מוסלמים, נוצרים – הערים המעורבות. מאבקים חברתיים ופוליטיים מתנקזים אליהן והן בעלות  פוטנציאל נפיץ מאד. נצרת עלית כמשל; מי הוא מנהיג? תשובות רבות, לעתים מפתיעות, יש לשאלה זאת. אופייה של המנהיגות הולך ומשתנה ומתבטא בחילופי אישים. יחד עם זאת, דבר אחד משותף לכולם – הגדרתו של הוגה הדעות קרל שמיט: "ריבון הוא זה שמכריז ראשון על מצב חירום".

מהגרלת הצדפים לתל אביב הקטנה

סיפורה של העיר האוטופית שנועדה לשמש מופת לחברת העתיד היהודית בארץ ישראל, ברוח החזון הציוני. נעסוק בלידתה של תל אביב החל מהגרלת הצדפים, דרך תכנונה כעיר גנים, וכלה בבחירת סגנון הבנייה והקמת המקדש הלאומי – גימנסיה הרצליה.

בין הנושאים: בחיפוש אחר סגנון: מבתי החלומות לבאוהאוס. על חדר אחד בחולות – נווה צדק וראשית תל אביב ביצירת ש"י עגנון; שירים על ת"א יפו; שירים מצפון לירקון – אשר רייך, יוסף שרון, עזריאל קאופמן ואחרים.

תכנית הסיורים

הסיורים כוללים הליכה בדרגה קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 16:30 ל-18:00, (בהתאם ליעד הנסיעה ועונות השנה).

אל סמטאות רחביה וטלביה

כיצד הפכה טלביה הערבית היוקרתית לשכונת האליטה הירושלמית היהודית? הנסן – מבית חולים למצורעים ועד למרכז אמנויות; בעקבות נשים בשכונת רחביה.

בעקבות יער השרון

פארק השרון פרויקט "אלונים שווים לטבע", חרבת צ'רקס, בעקבות האלונים הענקים 'החבויים' במרחבי פרדס חנה כרכור, טיול בטבע "בשביל האלונים הקשישים" באזור חריש.

ככה עלו ואיך נפלו גיבורים בגליל העליון ובכנרת

בית הקברות של הטייסים הגרמנים בנצרת, יבנאל ומנחמיה, האנדרטה לטייסים התורכים בקיבוץ האון, חצר קיבוץ מעגן.

חורש ים תיכוני בגליל

גבעות אלונים-טבעון ושמורת אלוני אבא.

"חולון – כל גן הוא גם סיפור…"

גבעת הפילבוקס – "תצפית חולונית", שכונת אגרובנק – שכונת בני המעמד הבינוני, מגדל המים, גני סיפור במתחם מוטה גור, דרך הביטחון ובתי שכונת מולדת (שכונה שהייתה…), פארק החולות.

נחל פרת

סיור רגלי של כשעתיים (כולל הליכה של כ-2 ק"מ) וביקור בעין מבוע, סיום בתצפית על סנט ג'ורג' וחלקו המזרחי של ואדי קלט ו\או  תצפית ממרפסת ים המלח במצפה יריחו.

פארק בריטניה

שקדיות בדרך בורות המים והגבים, בתקווה לפריחות מרהיבות.

באר שבע המתחדשת – מאברהם אבינו ועד רוביק דנילוביץ

תל באר שבע, העיר העתיקה בתקופה העות'מנית, סיפורה של משפחת גורדון, מוזיאון אנז"ק ומתחם הקטר המשוחזר 70414, סיור רכוב בעיר החדשה המתפתחת.

קמפוס עין גדי – אל נאת המדבר הגדולה (יום ראשון)

* יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה

אתר קומראן ומגילות מדבר יהודה, עין פשחה (עיינות צוקים).

קמפוס עין גדי – אל נאת המדבר הגדולה (יום שני)

* יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה

שמורת עין גדי, בית הכנסת, קיבוץ אלמוג וניחוח אפרסמון.

קמפוס מלכות החרמון (יום ראשון)

* יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה.

חצר תל-חי, הסליק בכפר גלעדי – מוזיאון השומר, מסלול הליכה מכפר-גלעדי עד בית העלמין, פסל "הארי השואג".

קמפוס מלכות החרמון (יום שני)

* יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה.

מטולה – מושבה לדוגמא, מסלול הליכה בשמורת הבניאס – הגשר התלוי והמפל.

* יתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים.

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר