מספר טלפון

03-6990735
לא"י/101 לימודי ארץ ישראל

שנה א' - מניחים יסודות

בית / קורסים / לימודי ארץ ישראל / שנה א' - מניחים יסודות

מרצים

ד"ר מיכל אורן, ד"ר שי בר, בתיה דביר, גליה דורון, יסכה הרני, מוטי זיק, ד"ר דני סימון, ד"ר עודד ציון.

התכנית העיונית

היקף התכנית: 48 הרצאות ו-3 סיורים (יום מלא)  (כולל הדרכה, תחבורה, כניסות לאתרים) 

הרצאות יתקיימו בין השעות 18:00 – 21:30.

הסיורים הכוללים הליכה בדרגה קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 16:30 ל-18:00,

(בהתאם ליעד הנסיעה ועונות השנה).

מס' קורס:  לא"י/101

נוף ארץ ישראל והתהוותו

הקורס יעסוק בגיאולוגיה תוך השמת דגש על הגיאולוגיה של א"י. נלמד על דרך היווצרותם של סלעי ישראל, החל מן השלב בו ים התטיס הקדמון כיסה את פני הארץ, ועד לשלב של התרוממות קרקעית הים וחשיפת ישראל לכוחות הבליה של המים, הרוח וכד'.

בין הנושאים: דרך היווצרותם של תאי מגמה והרי געש; כיצד נוצרה רמת הגולן;  התפרצויות געשיות לאורך ההיסטוריה האנושית; כוחות החיצוניים המשנים את נופי כדור הארץ ועוד.

התגליות החשובות בארכיאולוגיה של ארץ ישראל

במהלך קורס זה נכיר את החברות האנושיות השונות שחיו ופעלו בארץ ישראל מן התקופות הפרה-היסטוריות הקדומות ועד סוף תקופת בית ראשון. נלמד להבין את משמעות הממצא הארכיאולוגי ואת הסיפור האנושי שעומד מאחורי ממצא אלם זה.

בין הנושאים: "המהפכה החקלאית"; ה"מהפכה העירונית הראשונה"; עולמם של חרשי המתכת הראשונים – התקופה הכלקוליתית; תקופת הברונזה המאוחרת – ארץ כנען תחת שלטון מצרים; הארכיאולוגיה בעימות עם המקרא – מהי תקופת ה"כיבוש וההתנחלות"?

זוגיות וחיי משפחה בתנ"ך

הקורס יעסוק בסוגיות היסוד שבספרות המקראית וידון בסיפורי הבריאה, בדמויות ובשאלות של מנהיגות ועימותים בין נביא לבין מלך ונתמודד עם הבדלי הגישות שבין פרשנות מסורתית לגישות ביקורתיות.

בין הנושאים: "בראשית ברא…"  מדוע שני סיפורי בריאה? אברהם אבי האומה – פרשת "לך לך"; עקדת יצחק; משה  – קוים לדמותו של מנהיג; מבית אב לממלכה: בין שמואל לשאול.

הנוצרים הראשונים

בקורס זה נתחקה אחרי ראשוניה ומייסדיה של הדת הנוצרית. בעיקר נשתמש בכתבי הברית החדשה כדי להבין מי הם היו, מה בקשו וכיצד ניסחה הברית החדשה את אמונתם.

בין הנושאים: "נאה דורש ונאה מקיים" – האם יש "מוסר נוצרי"?, הצליבה של ישוע – רשמון, "תורת הצלב" של פאולוס, "כי מציון תצא תורה" – קהילת השליחים הראשונה לאחר פנטקוסט, מקהילה מקומית לכנסייה אוניברסלית, קהילות מקדשי השם (של ישוע).

ראשית האסלאם

הקורס סוקר את היסודות ההיסטוריים, הפוליטיים והמחשבתיים של דת האסלאם אז והיום. נעסוק בעיקרי ההלכה, התיאולוגיה והאמונה ונסקור את הפילוגים והפיצולים בתוך האסלאם ואת יחסה של דת האסלאם לדתות האחרות. נתעמק גם בסוגיית האסלאם המודרני הרדיקלי ויחסו אל המערב.

בין הנושאים: תקופת הח'ליפים הראשונים ותקומתה של אימפריית האסלאם; הקוראן – ספר הספרים: מבנה הספר, תוכנו ומוטיבים עיקריים; פילוגים וסיעות – סונה, שיעה ודרוזים.

עולם החי של ארץ ישראל

הקורס עוסק בחולייתנים של ישראל בנופיהם הטבעיים. נערוך היכרות עם הקבוצות ועם הביולוגיה, האקולוגיה וההתנהגות של מינים נבחרים תוך שימת דגש על בעיות שמירת טבע ודרכי ההתמודדות עמן.

בין הנושאים: דו-חיים וזוחלים – מבוא, גלגול, לטאות ואחרים; נחשי ישראל; עופות – קינון, דגירה וטפילות; יונקים – הטורפים של ישראל; שוכני המצוקים.

ראשית ההתיישבות בארץ ישראל

מתי החלו לעבוד אדמה בארץ ישראל? 'עבודת האדמה וגאולת הארץ': מנחלת שבעה לפתח תקווה; מושבות הישוב הישן – חזון ומציאות; מושבות חובבי ציון ותנועת ביל"ו; הברון רוטשילד נחלץ לעזרת המושבות; פעילות חברת יק"א במזרח הגליל התחתון.

יהדות פולין בין שתי מלחמות העולם משואה לתקומה

מעל שלושה מיליון יהודים חיו בפולין בין שתי מלחמות העולם. פולין, הייתה באותן שנים ערש ינקותה של פוליטיקה יהודית ייחודית, ובה נרקמה תת התרבות המהפכנית בדמות תנועות הנוער היהודיות. כ-90% מיהודי פולין נספו בשואה, אך ניסיונות שארית הפליטה היהודית לשקם את חייה בפולין עלו בתוהו. ההיסטוריה של מאות שנות יחסי יהודים-פולנים, ידעה עליות ומורדות, ובעשור השני של המאה ה-21, הגיעה לנקודת שפל עמוקה.

בין הנושאים: התגבשותו של הקיבוץ היהודי בפולין; שינויים ותמורות בצביון יהדות פולין; כעוף החול שמת בשריפה וקם לתחייה; אקורד אחרון.

תכנית הסיורים

הסיורים הכוללים הליכה בדרגה קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 16:30 ל-18:00,

(בהתאם ליעד הנסיעה ועונות השנה).

אל הלגונות הכחולות – החי והצומח בחוף אכזיב ונקרות ראש הנקרה; נקרות וסלע קרטוני רך, צוקים תלולים הנושקים לים, היכרות עם מגוון המינים החיים בלגונות.

פולחן בראשית ישראל – אתר הטבילה, מתחם כף הרגל, גדר אדם וביקור במחרוק (מותנה באישור בטחוני).

"בין דגניה לכנרת" – ביתניה עילית, חצר כנרת, אתר אום ג'וני וראשיתה של דגניה, בית הקברות בכנרת, כולל מסלול הליכה קצר.

* ייתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים.

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר