מספר טלפון

03-6990735
לא"י/102 לימודי ארץ ישראל

שנה ב' – עוד לא תמו כל פלאייך

בית / קורסים / לימודי ארץ ישראל / שנה ב' – עוד לא תמו כל פלאייך

תכנית עיונית

הרצאות יתקיימו בין השעות 18:00 – 21:30.

הסיורים הכוללים הליכה בדרגה קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 16:30 ל-18:00,

(בהתאם ליעד הנסיעה ועונות השנה).

היקף התכנית: 48 הרצאות ו-3 סיורים (כולל הדרכה, תחבורה וכניסות לאתרים) 

מס' קורס:  לא"י/102

ארון הספרים היהודי – מהמשנה עד התלמוד

במהלך הקורס ננסה להכיר את ארון הספרים היהודי תוך התייחסות לעריכה וקנוניזציה. נלמד טקסטים שונים מתוך הספרים השונים ונעסוק בדמותו של הכותב, הביוגרפיה והרקע לתקופה.

בין הנושאים: חתימת התנ"ך; התפתחות התורה שבע"פ; רבי יהודה הנשיא ומפעל חייו; תלמוד ירושלמי ותלמוד בבלי ועוד.

היסטוריה של ימי הבית השני – תחנות בזמן

במהלך הקורס נכיר את ארץ ישראל לתקופותיה ואזוריה השונים. נכיר את השלטון בכל תקופה – מי שלט, מאפייני התקופה, השפעותיה והשלכותיה על הארץ ותושביה.

בין הנושאים: מיהדות בבל לשיבת ציון, בצל הרפורמות של עזרא ונחמיה, מרד החשמונאים, מדינת החשמונאים, מפעלי הבניה של הורדוס, המרד הגדול – סיבות ומהלכים.

המגילות הגנוזות

חשיפתם של כתבי יד חדשים במנזרים ובמערות, פתחו בפני החוקרים צוהר אל העולם היהודי בתקופה העתיקה. העושר הספרותי שנחשף שפך אור על צדדים בלתי מוכרים של היהדות בתקופת הבית השני וראשית תקופת חז"ל. מטרת הקורס היא להכניס המשתתפים ברזי ספרות זו.

בין הנושאים: גילוי המגילות הגנוזות; קומראן והשאלה הארכיאולוגית; לשאלת הכיתתיות בתקופת הבית השני; חיי יום יום של כת מדבר יהודה.

"על החיים ועל המוות" בארץ ישראל בתקופה הרומית-ביזנטית

השרידים הארכיאולוגיים המרשימים ביותר שנמצאו בארץ ישראל משויכים לתקופה הרומית-ביזנטית (מאות 2 – 7 לפנה"ס). נכיר את הישוב העירוני, את מנהגי קבורה כמשקפי תרבות, חיי הרוח – בית הכנסת כמקדש מעט, בין יהודים, נוצרים ופגאניים ועוד.

שירה עברית – "זוכי פרס ישראל"

שירה עברית נכתבה עוד מימי המקרא, וממשיכה להיכתב עד ימינו. לאורך הדורות התעצבה והשתכללה השירה העברית והיא מופיעה כחוט השני ביצירות חיינו.

בסדרה זו נעסוק ביוצרים הבאים:  עקבות ימים – על שירת טוביה ריבנר, תרצה והעולם הגדול – על שירת דליה רביקוביץ, במורד רחוב הים – על שירת ישראל פנקס, עם ציפור הלב – על שירת ארז ביטון.

עולם הצומח של ארץ ישראל

בסדרה זו נכיר את מאפייני מיני הצמחים וחבורות הצומח המייצגים את בתי הגידול השונים בארץ ישראל. נעסוק בהתנהגות, תמונת מצב אקולוגית, מאפיינים מיוחדים וכיו"ב.

בין הנושאים: צמחיה ים תיכונית בא"י, מלחמת קיום במדבר; מבשרי הסתיו והגשם ועוד.

עולם החי של ארץ ישראל

הקורס עוסק בחולייתנים של ישראל בנופיהם הטבעיים. נערוך היכרות עם הקבוצות ועם הביולוגיה, האקולוגיה וההתנהגות של מינים נבחרים תוך שימת דגש על בעיות שמירת טבע ודרכי ההתמודדות עמן.

בין הנושאים: דו חיים וזוחלים – מבוא, גלגול, לטאות ואחרים; נחשי ישראל; עופות – קינון, דגירה וטפילות; יונקים – הטורפים של ישראל; שוכני המצוקים.

היווצרות המזרח התיכון – גיאופוליטיקה

בסדרה זו נכיר את המאפיינים הפיסיים והאנושיים, הכלכליים והפוליטיים של המרחב המזרח תיכוני. נבחן את הרקע הקונספטואלי להיווצרותו ואת המסגרת הגיאוגרפית לבחינה וניתוח האזור ועיצוב המפה המדינית. כמו כן נעמוד על התכונות הפיסיות המרכזיות כגורמי תשתית להתפתחות האזור. נכיר לעומקה את סוגיית משאבי הקרקע והמים, ונעסוק בתרומת משאבי האנרגיה לעיצוב דמותו החברתית, כלכלית, פוליטית של  האזור.

תכנית הסיורים

הסיורים הכוללים הליכה בדרגה קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 16:30 ל-18:00,

(בהתאם ליעד הנסיעה ועונות השנה).

ירושלים בימי הבית השני

הרובע היהודי, דגם העיר, הרובע ההרודיאני, חפירות הכותל.

שביל המגילות

קומראן, דיר חג'לה, אתר הטבילה בירדן והלאורות בואדי נוחיל.

המאבק על המים – גבולות הצפון

הירדן ההררי, הסכר על הירדן, אתר ספיר, תעלת ההטיה של סוריה וירדן ברמת הגולן, הכנרת – התדיינות המנדטים.

* ייתכנו שינויים בתוכנית הקורס

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר