מספר טלפון

03-6990735
לא"י/103 לימודי ארץ ישראל

שנה ג' – ארץ עמים רבים

בית / קורסים / לימודי ארץ ישראל / שנה ג' – ארץ עמים רבים

מרצים

איילת אורפז, ד"ר ירון בלסלב, ד"ר רועי הורוביץ, יסכה הרני, פרופ' רפי וייכרט, ד"ר ענת פלד, ד"ר אמנון קרטין ,עמי תמיר.

התכנית העיונית

הרצאות יתקיימו בין השעות 18:00 – 21:30.

הסיורים הכוללים הליכה בדרגה קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 16:30 ל-18:30,

(בהתאם ליעד הנסיעה ועונות השנה).

היקף התכנית: 48 הרצאות ו-3 סיורים (כולל הדרכה, תחבורה, כניסות לאתרים) 

מס' קורס:  לא"י/103

מבט אחר על התנ"ך – שירה ותיאטרון

אדם וחוה, קין והבל, אשת לוט בשירה העברית ובשירת העולם; תיאטרון יהודי? אוקסימורון – על הסיבות ליחסי האהבה-שנאה שבין התרבות היהודית לתיאטרון, ולמקומו של התנ"ך בקונפליקט זה; "בין שינוי להישנות" – גיבורי התנ"ך על במת התיאטרון הישראלי – האופן שבו משמשות אפיזודות מקראיות וגיבורים מקראיים בידיהם של מחזאים ישראליים מודרניים.

ראשית הנצרות

ראשיתה של הנצרות בין זרמים ותנועות  בעם ישראל במאה הראשונה. הנוצרים הראשונים החלו ככת יהודית וסיימו כקבוצה אוניברסלית. כדי להבין את עולמם ואת השנויים שעברו, נלמד את עולמם של הנוצרים הראשונים דרך כתבי הברית החדשה וכתבים חיצוניים.

בין הנושאים: משפטו ומותו של ישוע; תורת החטא והגאולה; הולדת הכנסייה; הנצרות והאימפריה; אורתודוקסיה, נזירות, פולחן שרידי הקדושים.

ממלכת הצלבנים הראשונה

במסגרת הקורס נצלול אל תקופה רווית יצרים, דמים ומסתורין. נפסע בעקבות מסעות הצלב, נהלך במשעולי מלכים, נגלה מסדרים צבאיים ונחשף אל סודותיה של הממלכה הצלבנית.

בין הנושאים: אירופה ערב מסעות הצלב; כיבוש ירושלים והקמת הממלכה הצלבנית; המלכה מליסנדה; המלך  המצורע ועלייתו של צלאח א-דין; סופה של הממלכה הצלבנית הראשונה.

גיאופוליטיקה של המזה"ת

בסדרה זו נבחן את המאפיינים והתהליכים הדמוגרפיים המרחב המזרח תיכוני.

בין הנושאים: גידול האוכלוסייה, הפסיפס הדתי; תהליכי הגירה תוך ובין מדינתיים; עיצוב המפה המדינית; השפעת הגלובליזציה על המרחב המזרח תיכוני בהדגמה: מצרים וירדן.

עיצוב ארץ ישראל המנדטורית

השלטון הבריטי בארץ נמשך לאורך שלושה עשורים בלבד. אולם חרף משך הזמן הקצר, תקופה זו לוותה בשלל אירועים ששינו את פני הארץ כליל. סדרת המפגשים מתחקה אחר יצירת היחידה המדינית של ארץ ישראל ועיצוב נוף הארץ בתקופת המנדט הבריטי.

בין הנושאים: חלוקת המזרח התיכון; גבול הצפון – בין פריס ללונדון; "אירופה במזרח-התיכון" – פעילות הבריטים לשינוי נוף הארץ; פיתוח עירוני בתקופת המנדט – עיור מואץ וראשית מערכת התכנון; תכניות החלוקה (1947-1937).

עולם הצומח של ארץ ישראל

בסדרה זו נכיר את מאפייני מיני הצמחים וחבורות הצומח המייצגים את בתי הגידול השונים בארץ ישראל. נעסוק בהתנהגות, תמונת מצב אקולוגית, מאפיינים מיוחדים וכיו"ב.

בין הנושאים: צמחייה מדברית; צמחיית בתי גידול לחים; אקולוגיה של האבקה; מבשרי הסתיו והגשם; הקזינו של הטבע – התחזות, רמייה והולכת שולל בפרחים.

תכנית הסיורים

הסיורים הכוללים הליכה בדרגה קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 16:30 ל-18:30,

(בהתאם ליעד הנסיעה ועונות השנה).

אתרים נוצריים סביב הכנרת

טבחה, כפר נחום והר האושר.

בעקבות פרשת הסרג'נטים

בית הגדודים, אביחיל, עץ השקמה בנתניה ואום חאלד, סיפורו של היישוב היהודי באזור.

עכו הצלבנית

ימי הממלכה הצלבנית הראשונה.

* ייתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים.

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר