מספר טלפון

03-6990735
ל"ב/ 304 לימודי בוקר

תבל ומלואה – אשנב ועוד אחד

בית / קורסים / לימודי בוקר / תבל ומלואה – אשנב ועוד אחד

מרצים

ד"ר רוחמה אלבג, יעל גורי, פרופ' ידידיה גפני, עו"ד דוד יהב, אילן לוטן, אילן מנוליס, עו"ד קובי סגל, ד"ר טל סינס, אלה שופמן.

התכנית העיונית

היקף התכנית:

168 שעות, 32 הרצאות ו-12 סיורים (כולל הדרכה, תחבורה וכניסה לאתרים).

הרצאות יתקיימו בין השעות 10:00 – 13:30.

הסיורים כוללים הליכה בדרגה קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 16:30 ל-18:30 לערך (בהתאם ליעד הנסיעה ועונות השנה).

מס' קורס:  ל"ב/304

חידושים בחקר המוח

חקר המוח מתקדם בקצב מסחרר וגילויים חדשים מתפרסמים מדי יום. אנחנו מתחילים להבין טוב יותר איך פועלים תאי העצב והסינפסות, איך משפיעות תרופות על המוח שלנו, ואיך זורם המידע מכל החושים אל מוחנו וממנו בחזרה לגוף שלנו.

בין הנושאים: "מוח ללא גבולות" – האם יש מציאות אחת או שלכל אדם מציאות משלו? על המוח שלנו ועל מי שאנחנו בפרספקטיבה מדעית; "הקלטת חלומות וקריאת מחשבות" – העתיד כבר כאן? עד כמה אנחנו קרובים ליום הזה? איך יראה העולם? והאם זה חלום או סיוט? אדם ומחשב האם אנחנו אחד? – האם הבינה המלאכותית תהיה נקודת המפנה שתחייב את יצירת האדם-מכונה? מוח ושינה – על הקשר בין השניים; שמים לב לסמים; תעתועי המוח, מדוע איננו רואים מציאות? פרקינסון – מה חדש?

בתחבולות תעשה לך מלחמה

כוח צבאי, טכנולוגיה ויתרון מספרי אינם מנצחים מלחמות. החשיבה המקורית, היצירתיות, היוזמה שמחוץ לקופסא או בקיצור ה"תחבולות" הם אלה המכריעים הקרבות במקרים רבים, ובעקבותיהם גם את גורלן של מלחמות. ברוכים הבאים לעולם האפל של המודיעין, המניפולציות והתככים שהכריעו גורלות הרחק מאור הזרקורים ומספרי ההיסטוריה הרשמיים אל לב העשייה המודיעינית.

בין הנושאים: מלחמת האזרחים בספרד – מלחמת העולם ה(כמעט) שניה; כמו פוקר  בקלפים פתוחים: וייטנאם, ניצחונם של החלשים; מבצע אחד, שלושה סוכנים – ישראל נגד החיזבאללה בסרילנקה.

שינויים במאפייני סיכול הטרור בעידן של מציאות משתנה

רצועת עזה שיש המכנים אותה "בית הסוהר הגדול ביותר בעולם", מהווה את אחד האזורים הטעונים והנפיצים בעולם בכלל ובאזורנו בפרט. נעסוק בהיסטוריה, במקורות דמוגרפיים, בכלכלה ונתהה באם אמנם "יצאנו מרצועת עזה – אך, האם הרצועה יצאה מאתנו"? "אסלאם וטרור המתאבדים" – סיכול, מדיניות ומהלכים בינלאומיים – היסטוריית טרור המתאבדים, תפיסת האסלאם ומקורות הלכתיים לגבי פיגועים אלה; הגורם האנושי בעולם הטרור והסיכול" – אמנות ההשפעה והנעת אנשים, איתור מניעים ותקשורת בינאישית אפקטיבית והפסיכולוגיה שמאחורי הנעת אנשים ע"י ארגוני הטרור ואופן ההתמודדות באמצעות גיוס והפעלת סוכנים. "טרור מודרני-מהמקלדת לפיגוע" – השימוש ברשת האינטרנט להפצת אידיאולוגיה, הכשרת וגיוס פעילים ומימוש פיגועים.

פריצות דרך וגילויים בחקר היקום

אחד מתחומי המדע הדינמיים ביותר, אשר מתעדכנים חדשות לבקרים, הינו מדע האסטרופיזיקה. בסדרה זו, נחשוף טפח משיטות העבודה של אסטרופיזיקאים ונביא סקירה של מיטב החידושים בתחום מרתק זה, לטובת הקהל הסקרן והחקרן.

בין הנושאים: האדם בחלל, או: מדוע לא נגיע בקרוב למאדים; החיפוש אחר חיים תבוניים מחוץ לכדור הארץ, או: היכן אי. טי.? הכחדות המוניות וסכנת האסטרואידים.

חותמן של המעצמות באדריכלות העיר ירושלים

ירושלים שמחוץ לחומות במחצית השנייה של המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 התהוותה כ"שמורה אדריכלית" על רקע התפתחויות פוליטיות בקרב המדינות המשפיעות של התקופה. במפגשינו נתחקה אחר האדריכלות של מדינות אלו בתקופה זו ונבחן את השפעתן על האדריכלות המודרנית בירושלים.

בין הנושאים: אדריכלות של הגרמנים בירושלים; אדריכלות של הצרפתים, רוסים, אתיופים ואיטלקים בירושלים; הבריטים בירושלים.

פרשיות שהסעירו את המדינה

70 שנותיה של מדינת ישראל (וגם השנים שבסמוך להקמתה), עמדו בסימן גיבוש לאומי, עלייה מאסיבית ויצירת מדינת היהודים יש מאין. מאבקים פוליטיים, חברתיים, משפטיים ודתיים "קרעו" את המדינה הצעירה מבפנים, והובילו לא פעם אל סיפה של מלחמת אחים. בסדרה זאת נביא את סיפורם הנשכח של כמה מאותם עימותים, בראי השנים שחלפו.

בין הנושאים: פרשת טוביאנסקי; משפט אייכמן; על עונש המוות בישראל; הסכמי אוסלו – חלום ושיברו.

מקומיות נמשכת – מקומות בארץ, הנצחתם האוהבת בשירה ובספרות העברית

"גם למראה ישן יש רגע של הולדת" – מפגש עם "כוכבים בחוץ" של נתן  אלתרמן.  המשורר ההלך, הפוסע בדרכי העולם ומביאו אלינו; "באת אלי את עיני לפקוח" – מפגש עם לאה גולדברג, ששירתה אינה מזדקנת, חדשה  תמיד ומציבה אתגר; "יש אנשים מגולגלים בתוך נייר עיתון" – מרד ויופי. שירים מן הפריפריה. שירים עזים ומלאי כוח  שכתבו יוצרים בעיירות פיתוח, בשכונות מצוקה, שירים התובעים את הקשב; על חדר אחד בחולות ת"א (ש"י עגנון).

תכנית הסיורים

פנינים בשרון

המבצר הצלבני קאקון, אנדרטה לזכר חללי הטבח הבריטי במצור על גבעת חיים, גשר הצבים ושיקום נחל אלכסנדר, אביחיל – סיפור יוצאי הגדוד העברי, נתניה – עץ השקמה ואום חאלד.

חותמן של המעצמות בירושלים

רחוב הנביאים וסביבתו.

באר שבע וסביבותיה

מתחם תחנת הרכבת העות'מאנית (מתחם 70414), בית הקברות הצבאי של חבר העמים הבריטי, בית העלמין 'הישן' של באר שבע, קו החפירות העות'מאני אשר הגן על העיר ממערב, גן אלנבי, פארק נחל  באר שבע, גשר הרכבת העות'מאני המשוחזר ופארק החייל האוסטרלי.

סיפורה של רצועת עזה.

בין גישור וגשרונים

נחל צלמון , אוהל השלום בסלאמה, בית הספר הדו לשוני "גליל".

בדואים בצפון הארץ

שלבים בהתנחלות: הפזורה הבדואית באזור יודפת – ערב אל חוג'יראת, ערב אל נעים, אתר הנצחה ללוחם הבדואי בצומת המוביל, ישובים בדואים לא מוכרים.

אל מושבות הטמפלרים

בית לחם הגלילית ואלוני אבא, חיפה – סיפורה של המושבה הטמפלרית הראשונה.

אנשים ומפגשים בגליל המערבי

נס עמים, מעלות, הבית המצויר בשלומי או גן הפסלים באילון.

במפגש שלוש היבשות

סיפורו של האגם שנעלם והאגמון שבעקבותיו – ראש פינה, יסוד המעלה, חולתה, אגמון החולה.

בעקבות סופרים ומשוררות בת"א

בעקבות נשים יוצרות: לאה גולדברג, יונה וולך ותרצה אתר, ספרות בלב תל אביב: נתן שחם ועמוס קינן.

קמפוס נצרת לובשת חג – גם אחרי החגים…(שני):

* יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה.

מנזר אחיות הבשורה, כיכר הכנסייה האורתודוכסית, מערות מתחם הבישופות האורתודוכסית, מטחנת הגליל – אל-באבור (סיפורים, מאכלים ומנהגים הקשורים בעונת החגים), הכנסייה הסלזיאנית או כנסיית הבשורה הרומית קתולית.

קמפוס נצרת לובשת חג – גם אחרי החגים…(שלישי):

* יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה.

מנזר אחיות רוזארי, תצפית ממרכז מרים הבינלאומי, קפלת האחדות, מפגש עם כהן דת, סמטאות השוק, תקרה מצוירת בבתי האמידים משלהי המאה ה-19.

* ייתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים.
* הסיורים יסתיימו בין השעות 18:30-16:30 (בהתאם ליעד הנסיעה ועונות השנה).
* הסיורים כוללים: הדרכה, תחבורה וכניסות לאתרים.

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר