מספר טלפון

03-6990735
לדעת ארץ

איך נכתבו ספרי המקרא - סופרים, מועדים ומגמות

בית / קורסים / לדעת ארץ / איך נכתבו ספרי המקרא - סופרים, מועדים ומגמות (יום רביעי)

התכנית העיונית

התנ״ך הוא לא ספר, אלא ספריה וארכיון של טקסטים שנכתבו בתקופות שונות, במשך כשמונה מאות שנה, בידי מחברים ועורכים שונים שחיו בממלכת ישראל או בממלכת יהודה. לכותבים אלה היו מגמות שונות על פי מוצאם או עסקיהם כסופרי חצר המלך, ככוהנים או כנביאים. ספרי המקרא מורכבים מסוגות ספרותיות שונות וכוללים כרוניקות היסטוריות, אגדות לאומיות, מיתוסים, שירות פולחניות, פתגמים, ספרי הגות וחוכמה, קבצי חוקים ועוד.

סדרה זו תעסוק בפולמוסים ובסקירות בטקסט המקראי ותבחין בין הבטים דיאכרוניים וסינכרוניים. כמו כן, נבחין בין טקסטים שנכללו בקנון המקראי דרך מסורות בעל פה לעומת טקסטים שנכתבו מלכתחילה בידי סופרים ונביאים.

בין הנושאים: מי גילה את ספר התורה בימי המלך יאשיהו?; לשם מה יצרו את תרמית רציפותה של שושלת בית דוד?; איך יהוה הדיח את אל שדי מן הפולחן הישראלי?; מי יזם את הרפורמה של יהוה אחד שהשפיעה על היווצרות היהדות; האם היו פסלי אלים בבית המקדש בירושלים?; ההתנגדות של סופרי המקרא לתורת הגזע של עזרא ונחמיה; האם יצאנו ממצרים או תמיד היינו כאן?; למה מסתירים מאיתנו את דמותם של יהוה ושל אשרה?; חיתוך העורלה כמנהג דמוני וסיפור חתן דמים; האם יהדות חז״ל יצרה דת חדשה מנוגדת לחוקי המקרא?; תרומתם של הפרסים וההלנים להיווצרות המונותאיזם; מי כתב את הסיפורים על דוד ושלמה?

מועדי המפגשים: 6/3, 13/3, 27/3, 3/4, 10/4, 15/5, 22/5, 29/5, 5/6, 12/6, 19/6, 26/6

*ייתכנו שינויים בתכנית הקורס.

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר