מספר טלפון

03-6990735
ל"ב/309 לימודי בוקר

אימפריות נופלות ו...קמות - א"י בימי רומי וביזנטיון

בית / קורסים / לימודי בוקר / אימפריות נופלות ו...קמות - א"י בימי רומי וביזנטיון

מרצים

רונה אביסף, פרופ' ציונה גרוסמרק, ד"ר שמעון גת, גליה דורון, יסכה הרני, ד"ר נעמה וילוז'ני, ד"ר גוסטב מייסלס, ד"ר חגי עמיצור, ד"ר אדולפו רויטמן, ד"ר יואל רפל.

התכנית העיונית

מחיר לתלמיד חדש: 6,150 ש"ח, מחיר לבוגר: 5,950 ש"ח.

 

טופס הרשמה

טופס הרשמה ללימודי בוקר

בין מרד החורבן לבין מרד בר כוכבא

במשך שבעים שנה, (66-135) כשנותיה של מדינת ישראל, מרד עם ישראל שלוש פעמים. המרד הראשון היה המרד הגדול שהחל בשנת 66 לספירה ובמהלכו חרב בית המקדש ושונו לחלוטין פניה של היהדות. המרד השני (115-117) היה ׳מרד התפוצות׳ שבעיקרו התנהל בערים מעורבות באגן הים התיכון  שבהן חיו יהודים בצד חברה לא יהודית גדולה. המרד השלישי הוא מרד בר כוכבא שנמשך שלוש שנים (132-135) ונגמר בתוצאות טראגיות ובחורבן היישוב היהודי בארץ ישראל.

תולדות ארץ ישראל בתקופה הרומית

האימפריה הרומית שלטה במשך מאות שנים שבמהלכן הטביעה חותמה על העולם בכלל ועל ארץ ישראל בפרט. בתקופה זו התרחשו תמורות מרחיקות לכת ביניהן, ראשית הנצרות, המאבק מול האסלאם העולה, א"י והעולם היהודי במתח מול העולם הרומי, מפעלי בניה, פרשיות שלטון, שינויי שפה ותמורות רבות נוספות קשורות לתקופה זו.

בין הנושאים: אוגוסטוס והקיסרות הרומית; עלייתה ונפילתה של האימפריה הרומית; שלבים בהפיכתה של א"י לפרובינציה רומית; מוסדות ההנהגה היהודית – נשיאות וסנהדרין; מרד גאלוס ופרשת יוליאנוס ה"כופר" ועוד.

הארכיאולוגיה של התקופה הרומית-ביזנטית

השרידים הארכיאולוגיים בא"י המרשימים ביותר, משוייכים לתקופה הרומית-ביזנטית, בין המאה השנייה למאה השביעית לספירה. במהלך ההרצאות נכיר את המאפיינים של התרבות העירונית המרשימה שפרחה בארץ – נכיר ערים מרהיבות כבית שאן וציפורי  ואת ערי הנגב המפתיעות. ננסה להכיר את חיי היום יום על סמך שרידי התרבות החומרית ואת מנהגי הקבורה המשקפים את מגוון התרבויות בארץ. נעמוד על הביטוי החומרי של חיי הרוח דרך התפתחות בתי הכנסת, ונכיר את א"י דרך  הכנסיות והמנזרים באותה תקופה.

סוגיות נבחרות בחיי האמונה והמיסטיקה 

מהרגע שנפרדו הדרכים, הדמות של ישו והפולמוס סביבו עמדו במרכז היחסים בין היהודים והנוצרים לאורך כל התקופה הרומית-ביזנטית. מטרת הסדרה היא לבחון את יחסי היהדות והנצרות בימים אלה דרך האספקלריה של הפרשנות המקראית, מתוך רצון לעמוד על המשותף והמבדיל שביניהן.

ארון הספרים היהודי

במהלך התקופה הרומית ביזנטית (ימי הבית השני ותקופת המשנה והתלמוד) החלו להתגבש ספרי היסוד של העם היהודי. לימוד התורה שנעשה בע"פ הועלה על הכתב והפך את העם היהודי לעם הספר. במהלך הקורס נעסוק בהבנת האירועים השונים שהביאו ליצירת הספרים השונים,  מי כתב אותם, מי ערך, וכיצד נתקבעו אצל העם היהודי כספרי יסוד. במהלך הקורס נעסוק גם בלימוד סוגיות מתוך ספרים אלה ונבין כיצד התפתח "בית המדרש" והפלפול היהודי. נדון בספרי כמו המשנה, התלמוד, הגמרא, מדרש תנאים ומדרש אמוראים ומה ההבדל בין מדרש הלכה למדרש אגדה.

הנצרות בימי רומא וביזנטיון 

האמונה הנוצרית חוותה מהפך דרמטי במאה הרביעית, במעבר מ"אמונה" ל"דת". זאת ועוד: מדת נרדפת הפכה לדת שלטת, הנשענת על עוצמת הקיסר והקיסרות. באופן "סכיזופרני" נוצרה כנסייה מנצחת אבל עם זיכרון של סבל ורדיפות. במהלך הקורס נלמד על ישו ופאולוס ואת תורותיהם דרך כתבי הברית החדשה, ונתחקה אחרי התגבשות עקרי האמונה  לאורך התקופות הרומית והביזנטית. בנוסף נדון באספקטים שונים של עולם הכנסייה: הכמורה, תנועת הנזירות והקיסרים אשר עשו את ההיסטוריה הנוצרית בתקופה והפיצולים בכנסייה לעדות שונות.

האימפריה הנשכחת: המעצמה הפרסית סאסאנית

במקביל לאימפריה הרומית והביזאנטית, התקיימה מעבר לגבולן המזרחי, אימפריה חזקה ומפותחת, שהמאבקים עמה היו לחם חוקם של הרומאים והביזאנטים. בניגוד לתשומת הלב הרבה לה זכו שתי אימפריות אלה, כמעט לא עוסקים ביריבה הגדולה: האימפריה הפרסית סאסאנית. המלחמות בין אימפריה זאת לעולם הקלאסי ממערב לה, השפיעו עמוקות על ארץ ישראל.

אמנות וארכיטקטורה

האמנות האטרוסקית והשפעתה על התרבות הרומית; ראשית הפיסול הרומי –  בין העולם האטרוסקי לבין העולם ההלנסיטי; אמנות רומית – פרסקו; אדריכלות רומית-ביזנטית; גנים בתקופה הרומית.

המזרח נגד המערב (לקראת האסלאם)

כיצד התישו המלחמות בין הפרסים לביזאנטים את שתי המעצמות הללו, מה שאפשר, במהלך המאה ה-7, את הכיבוש הערבי של המזרח התיכון.

תכנית הסיורים

ציפורי – פאר הגליל – צפת הפסיפס, המוזיאון ומרכז המבקרים, בית הכנסת, מאגר המים הרומי.

אמות המים לקיסריה: פארק אלונה (כולל הליכה במים); אמות המים ליד בית חנניה ; הסכר הרומי במעגן מיכאל ; קיסריה- האמה הגבוהה.

המיסטיקה העברית הקדומה – קברו של רבי שמעון בר יוחאי, בית הכנסת העתיק במירון וצפת בתקופת המשנה והתלמוד.

נזירים ומנזרים – אתרי לטרון: הכנסייה באמאוס והמנזר בלטרון, מנזר דיר רפעאת וכנסיית סטפן הקדוש.

עתיקות בית שאן – התל, בית המרחץ, מקדש אפולו, הנימפאון, התיאטרון והאמפיתיאטרון.

בעקבות הסנהדרין – עתיקות טבריה, בית הכנסת חמת טבריה, בית הכנסת בבית אלפא.

יודפת העתיקה – תל יודפת והר עצמון או נחל "פטריות".

לאורך הדרך הרומית-ביזנטית מירושלים לשפלה – עין יעל בנחל רפאים, עין חנייה, חרבת חנות וגל גוליית, הליכה רגלית במורד לעבר עמק האלה בדרך הקיסר, חרבת מדרס.

ירושלים בתקופה הרומית ביזנטית – המצודה, הקארדו, כנסיית אנה ואתרים נוספים.

בית שערים הרומית ביזנטית.

קמפוס בין מקדש למקדש מעט (יום ראשון)

יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה

אתרים יהודיים מול אתרים פגאניים בגליל העליון ובגולן – חורבת שמע, בית הכנסת הקדום בברעם – עתיקות קדש.

קמפוס בין מקדש למקדש מעט (יום שני)

יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה

המרחב הפולחני בבניאס – טיול רגלי בשמורת הבניאס, חורבת עומרית.

יתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים.

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר