מספר טלפון

03-6990735
ל"ב/307 לימודי בוקר

בטבע שלנו

בית / קורסים / לימודי בוקר / בטבע שלנו

מרצים

ד"ר נועה גדי, פרופ' ידידיה גפני, ד"ר ליאת יקיר, סימה לבני, אילן מנוליס, ד"ר אסף מרום, ד"ר דני סימון, ד"ר אשר עידן, ד"ר רמי קליין, ד"ר רן רובין.

התכנית העיונית

מחיר לתלמיד חדש: 5,400 ש"ח, מחיר לבוגר: 5,190 ש"ח.

 

טופס הרשמה

טופס הרשמה ללימודי בוקר

הצצה למטבחו של אלוהים

במהלך המאה העשרים, בעיקר במחצית השנייה של מאה זו, למד האדם להבין את צפונות המטען הגנטי של היצורים השונים ואף להתערב בחומר התורשתי ולשנותו. הנדסה גנטית הפכה לכלי עבודה הן לטיפול באדם והן לשינוי החקלאות. במקביל הבהרנו לעצמנו טוב יותר את תפקידי מרכיבי המזון שלנו וחשיבותם כמו גם את נזקיהם של סמים ורעלים אחרים. בסדרה זו נתבונן יחדיו על נפלאותיו של הטבע מהיבטו של הגנטיקאי והביוכימאי.

פריצות דרך וגילויים חדשים בחקר היקום

אחד מתחומי המדע הדינמיים ביותר, אשר מתעדכנים חדשות לבקרים, הוא מדע האסטרופיזיקה. הסיבות לכך ברורות וידועות – אנחנו נמצאים בעיצומה של מהפכה דרמטית בשיטות המחקר, שהתאפשרה בזכות שיגור טלסקופים לחלל, הקמת מצפי כוכבים ובהם טלסקופים ענקיים וכן הרחבת יכולתו של המין האנושי "לראות" באורכי גל שנבצר מאתנו עד לפני מספר שנים. כל אלו פתחו צוהר חדש לתהליכים שכלל לא היו ידועים קודם לכן. בסדרה זו נביא סקירה של מיטב החידושים בתחום מרתק זה, לטובת הקהל הסקרן והחקרן.

תרבות דיגיטלית 

כאשר הסרט הראשון בטרילוגיה העתידנית של  ה"מטריקס" יצא לאקרנים, הוא שבר את הקופות. הוא חשף בפני הקהל הרחב תרחיש אפשרי של חיים בתוך מציאות וירטואלית הנשלטת על ידי בינת-על מלאכותית. ב-1950 המתמטיקאי הבריטי אלן טורינג הציע מבחן לאינטליגנציה של מכונות, שקרוי מאז על שמו. "מבחן טורינג" הפך מודל תיאורטי לפיתוח בינה מלאכותית אולם הוויכוח: האם המכונה מסוגלת לחשיבה עדיין לא הוכרע. החזון הקיברנטי המקורי של נורבר וינר בשנות ה-50 של המאה הקודמת מעלה את השאלה המטרידה הנוגעת לעתיד האנושות: האם הגולם יקום על יוצרו? האם אנו בפתחו של עידן מכונות שייאלץ אותנו במוקדם או במאוחר להיערך לקראת שינוי אבולוציוני נוסף?

על ננו טכנולוגיה ועל מזעור ברפואה 

התפתחויות טכנולוגיות בתחומים שונים כמו מזעור חומרים וחומרים "חכמים", מהירות המחשוב ותקשורת מהירה מאפשרים אופן פעולה שונה. ניהול החולה ייעשה באופן אישי, יעיל ומהיר בסביבתו הטבעית. פתרונות טכנולוגיים חדשים לחסר באיברים או תפקוד לקוי יונגשו באופן שגרתי ובעלות נמוכה משמעותית מזו המקובלת כיום.  על האמצעים הטכנולוגיים החדשים שיאפשרו לרופאים ולמטפלים יכולות אבחון, מעקב, ניתוח נתונים וטיפול מהיר ומדויק בסדרה זו.

על פני ימים רבים

קובה בים הקאריבי – לצלול בגני המלכה; אורות מן הצפון – סקוטלנד, איי אורקני ואיי שטלנד; האיים האזוריים באוקיינוס האטלנטי; ומה חדש במפרץ אילת? ההרצאות ילוו בצילומים תת ימיים מרהיבים, קטעי סרטים קצרים וקטעי מוזיקה.

נפלאות עולם החי בעידן של משבר סביבתי

מהקטבים לסוואנה האפריקנית וממרומי הצמרות לחיים התת קרקעיים.

תכנית הסיורים

הסיורים הכוללים הליכה בדרגה קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 16:30 ל-18:00 לערך,

(בהתאם לנושא הסיור ולעונת השנה).

נחל ראש פינה – בתקווה לפריחת חלמוניות.

נחל צין, מעלה דבשון, עין עקב.

נחל חמדיה – מסלול מעגלי בגלבוע – מלכישוע, הר אבנר, חורבת נר.

הבדווים בצפון מדבר יהודה – בעקבות שבט ג'האלין, נבי מוסא – תצפית על האזור, ביקור בביתו של אחד הבדווים המקומיים ותצפית על שכונה בדווית חדשה.

תל שילה, מעלה לבונה, יער אום צפא.

בור חמת, שולי מכתש רמון, מצפה רמון.

מרמת סירין לנחל יבניאל.

צפת בימי תפארתה כולל מסלול הליכה בשביל פסגה בהר מירון.

קמפוס גולן (יום ראשון)

יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה.

נחל זויתן תחתון – בריכת המשושים.

קמפוס גולן (יום שני)

יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה.

מקלעת נמרוד ועד הבניאס (במידה ומזג האוויר יאפשר – נטייל בנחל עורבים).

קמפוס אל מחוזות הגליל (יום ראשון)

יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה.

רמת אדמית, בצת. 

קמפוס אל מחוזות הגליל (יום שני)

יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה.

מצפה הימים, נחל עמוד עליון.

* יתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים.

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר