מספר טלפון

03-6990735
ל"ב/304 לימודי בוקר

בין הרגש לבין השכל - מאות 17 – 18

בית / קורסים / לימודי בוקר / בין הרגש לבין השכל - מאות 17 – 18

מרצים

ד"ר ענת גואטה, ד"ר שמעון גת, בתיה דביר, יסכה הרני, ד"ר גוסטב מייסלס, ד"ר אליק מישורי, אילן מנוליס, פרופ' אייל נווה, אירנה פרידלנד, ד"ר עודד ציון, אלון קליבנוב, פרופ' מדלן שכטר.

התכנית העיונית

מחיר לתלמיד חדש: 6,150 ש"ח מחיר לבוגר: 5,950 ש"ח

 

טופס הרשמה

טופס הרשמה ללימודי בוקר

עידן המהפכות

במאות ה-12–18 התרחשו באירופה ובצפון אמריקה המהפכות הקשורות לתופעת הנאורות. נעמוד על מאפייני מהפכות אלה על ידי הגדרת מושג המהפכה והתוודעות לביטוי ההיסטורי של מהפכת הנאורות כמהפכה מחשבתית. כמו כן נדון בשתי מהפכות פוליטיות הקשורות לנאורות: המהפכה האמריקנית והמהפכה הצרפתית.

בין הרגש לשכל 

מרפורמציה לקונטרפורמציה; "המדינה זה אני" – לואי ה- 14; פטר הגדול ועלייתה של רוסיה; הקונצרט האירופי – בשבח האיזון; פריץ הזקן – פרוסיה של פרידריך הגדול; מסע להודו; בריטניה – ממלחמת אזרחים לאימפריה עולמית.

תמורות פילוסופיות

בסדרה זו נתמקד באקלים האינטלקטואלי ובשינויים שחלו בפילוסופיה החל מסוף המאה ה-17 ועד לסוף המאה ה-18. מאה שנים אלו, המתגלות כתקופה עשירה ומשמעותית בתרבות המערבית – תקופה שבה מתרחש מעבר מהרציונליזם לאמפיריציזם בפילוסופיה. נעסוק במעבר הגותי מרתק זה, שבא לידי ביטוי בשקיעתן של התיאוריות הניאו-קלאסיות באמנות ובעלייתה של האסתטיקה, ששיאה בתורתו של קאנט.

פיסול וציור במאות ה-17–18  

מובילי הציור והפיסול בהולנד, צרפת ואנגליה במאות ה-17 וה-18: רמברנדט, ז'ק-לואי דויד והוגארת. בסדרת מפגשים זו נסקור את התחום החדש בציור: "טבע מת": חפצים המספרים סיפור שטרם סופר: Cravaggio, Vanitas, ו- Cotan. צלילי המוזיקה, חמשת החושים האנושיים ושגעון פרחי הצבעוני: על דיוקנאות כלי נגינה והנצחת פרחי הצבעוני בציור. ולסיום, מקבצי חפצים מוזרים: הצד האפל של ציורי טבע דומם, כפי שבא לידי ביטוי ביצירות של כמה מגדולי אמני התקופה.

לראות את המוזיקה, לשמוע את הציור – בארוק בצלילים ובצבעים, הקלות הבלתי נסבלת של מוצארט ומהפכה על פי בטהובן.

פולין במאות ה-17 – 18

הסופר הפולני הנריק סנקביץ, זכה בפרס נובל לספרות 1905, על שלושת חלקי הטרילוגיה ההיסטורית הגדולה של אומתו, העוסקת בתולדות פולין במאה ה-17; באירועים שהובילו להתפוררותה של אחת המעצמות המשגשגות והגדולות באירופה, שהיוו את הפתיח להיעלמותה מן המפה הפוליטית האירופאית בשלהי המאה ה-18. במסגרת ארבעת מפגשי הסדרה, נעמוד על אירועים אלה והשפעתם על האוכלוסייה הפולנית והיהודית של האיחוד הפולני-ליטאי.

שבתאות חסידות וראשית ההשכלה

"המשיח" של אמצע המאה ה-17, שבתאי צבי", טלטל את כל קהילות העם היהודי מאמסטרדם המערבית ועד לצנעא שבתימן.  קהילות היהודים ששמרו מאות שנים על מסגרת קבועה של חיים ופולחן מגיבות לטלטלה בדרכים שונות. בקורס זה נעסוק במסגרות שנופצו ובקולות החדשים שנשמעו בחברה היהודית במזרח ובמערב אירופה. נלמד פרקים בקורותיה של תנועת החסידות שקראה תיגר על ההנהגה וההרגלים הישנים ותנועת ההשכלה שנפצה את המסגרות הישנות והחדירה לתוכן תכנים חדשים ומאיימים.

ברוך שפינוזה

ברוך שפינוזה היה מגדולי אנשי הרוח שצמחו בעולם היהודי. שפינוזה היה האדם החילוני המוחלט, ותפיסת עולמו המהפכנית חרגה הרבה מעבר לזמנו, והשפיעה באופן ניכר על עולם המחשבה המודרני של תרבות המערב.

א"י בתקופה  העות'מאנית

ארץ ישראל במאות 17 – 18 חולשת השלטון מול עליית כוחם של שליטים מקומיים; הדרוזים באים – פח'ר אל דין שליט הגליל; ט'אהר אל עמר – הבדווי שהפך שליט הארץ; אחמד באשא אל ג'זאר – שליט הארץ ביד רמה ובזרוע נטויה; מסע נפוליון לארץ ישראל – סופה של תקופה?

הנצרות המערבית, היווצרותה והתפתחות הזרמים בה

המהפכה של לותר – לידתה של הפרוטסטנטיות; לוחמי הוותיקן – מסדר הישועים; אנגליה והיווצרות הכנסייה האנגליקנית; פניני הספרות הנוצרית – גן העדן האבוד מאת ג'ון מילטון, הגיגים מאת בליז פסקל ועוד; אקסטאזה דתית או ההתעוררות הגדולה!

התחדשות מסעות הגילוי – המאה ה-18

לאחר עידן התגלויות הגיאוגרפיות הגדולות שהובילו ספרד ופורטוגל, שחקנים חדשים נכנסו לזירה – הולנד, צרפת ובעיקר בריטניה. הללו כיוונו למחוזות חדשים והגיעו לשיאים במאה ה-18 וראשית המאה ה-19. על מגלי ימים ויבשות כגון אבל טסמן (ההולנדי), הקפטן ג'יימס קוק (הבריטי), ג'ול ד-אורביל (הצרפתי), פביאן בלינגהאוסן (הרוסי!) והרפתקאותיהם נשמע במסגרת זו.

תכנית הסיורים

השפעותיה של אמנות ואדריכלות הבארוק והרוקוקו בירושלים סיור במוזיאון ישראל בנושא "אמנות המאות 17-18", בית המשפט העליון – "השפעות אדריכלות הבארוק האיטלקי על האדריכלות הפוסטמודרנית".

ואלס בלי באשיר – הר מירון, ברעם – בית הכנסת היהודי הקדום ושרידי הכפר המארוני הנטוש בירעם. גוש חלב – כנסיית הכפר החדשה ופרויקט החייאת השפה הארמית.

כפרים ערביים בגליל – שבטי בוייזיה – שבטי הע'וורנה, טובה זנגריה, ג'עוני וחלסה.

"יצירות מדברות" – מוזיאון תל אביבהמאות 17–18 –בעקבות יצירות המבטאות את רוח התקופה והשפעותיה – אז והיום (יפורט בהתאם לתערוכות מציגות – סיור בהגעה עצמית).

מוקדם ומאוחר בהיכלי הקודש – מסע אנתרופולוגי מרתק אל קהילת הקראים וביקור בבית הכנסת, רצפת הפסיפס המעוטרת בחורבת מעון, בית הכנסת בקיבוץ סעד, תצפית לרצועת עזה מאנדרטת פעמוני הרוח, אנדרטת המזבח בבארי, מפגש עם דמות מהעיר שדרות.

בעקבות מסעו של נפוליאון בארץ ישראל – אל יפו, חיפה ועכו.

"לחיות בארץ הקודש" – הזרם הקתולי בירושלים – אכסניית נוטרדאם, השער החדש,  הפטריארכיה הלטינית, הכנסייה המלכיתית, כנסיית הקבר, במורד ויה דולורוזה: כנסיית ההלקאה, סנטה אנה וסיום בגת שמנים.

בעקבות סופרים ומשוררים בעמק יזרעאל – מכפר תקוה לכיכר הבונים על "חבורת הרועים" עם שירי אלכסנדר פן, אברהם שלונסקי, ברכה צפירה ואליעזר שמאלי. מאיר שלו ויונתן גפן בנהלל ו…גם נעמי שמר ו"שניים מאותו הכפר", כולל מסלול הליכה ב"שביל אילן".  

נופים, פריחות ואנשים מיוחדים – גלבוע ורותם – דרך נוף הגלבוע, "שביל התנ"ך" – כתף שאול, הכפר מלכישוע ורותם כולל מפגשים עם תושבי המקום, אם יוותר זמן נבקר גם בעין מודע.

עכו העות'מאנית, המסגד השאזילי וזרמים באסלאם – אז והיום.

מתחם קריית המלאכה – בעקבות גלריות חתרניות בתל אביב (הגעה עצמית).

קמפוס צפת וסביבותיה (יום ראשון)

יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה

מן המיסטיקה העברית הקדומה ועד הקבלה – מתחם קברו של רבי שמעון בר יוחאי ובית הכנסת העתיק במירון, הרובע היהודי העתיק בצפת לאורך המאות 16 – 18, מפגש עם אמן העוסק בתחום הנסתר.

קמפוס צפת וסביבותיה (יום שני)

יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה

בעקבות הפולקלור – "קברי צדיקים": נחמן קטופא (הינוקא מברעם), אזור גוש חלב, כולל מסלול הליכה ביערות ביריה.

* ייתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים.

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר