מספר טלפון

03-6990735
ל"ב/ 314 לימודי בוקר

בין שתי מלחמות עולם

בית / קורסים / לימודי בוקר / בין שתי מלחמות עולם

מרצים

נינו אבסדזה, בתיה דביר, יסכה הרני, פרופ' מוטי גולני, אירנה פרידלנד, אבשלום קאפח, אלון קליבנוב, ד"ר אושי שהם–קראוס.

התכנית העיונית

הרצאות יתקיימו בין השעות 08:30 – 13:45.

עשרת הימים שזעזעו את העולם

100 שנים לאחר מהפכת אוקטובר, כאשר הבולשביקים השתלטו על האימפריה הצארית והפכו אותה לברית המועצות, 25 שנים לאחר התפרקות האימפריה הקומוניסטית, רוסיה חוזרת להיות מעצמת על, מנסה שוב להשפיע על העולם ולערער על מנהיגותה של אמריקה.

בין הנושאים: נשים – היהלום שבכתר הרוסי; עשרת הימים שזעזעו את העולם; סטלין דרך היין; גיאורגיה – מארגונאוטים עד לאוליגרכים.

יריית הפתיחה למלה"ע השנייה   

מדוע כשלו ניסיונות הפוליטיקאים באורח כה קטסטרופלי להחזיר את השלום וכיצד הונחו היסודות למלחמת העולם הבאה? הנושאים בהם נעסוק: חוזה ורסאי; מוסוליני ועלייתה של איטליה; הצאר האדום; רוזוולט – הנשיא שהציל את אמריקה; פייסנות מול נבואה – צ'רצ'יל היה הראשון שהתפכח, זיהה את הסכנה והזהיר מפניה;  היטלר, עלייתה של גרמניה והדרך למלחמה.

תרבות ורוח בין מלחמות עולם

הסדרה תתמקד בתהליכים וסגנונות בולטים באמנות ובמוזיקה באירופה וברוסיה בתקופה הדרמתית שבין המלחמות. הזרקור יינתן על האקספרסיוניזם הגרמני, הפוטוריזם האיטלקי, הקונסטרוקטיביזם הרוסי ועוד. המפגשים כוללים נגינה, מצגת והסברים.

מאימפריה העות'מנית לתורכיה המודרנית

קוים בתולדות האימפריה העות'מנית; מהפיכת התורכים הצעירים; תורכיה ומלחמת העולם הראשונה; היהודים בתורכיה ובארץ ישראל; כמאל אתא טורק – המייסד של תורכיה; תורכיה החדשה ממסד ואליטות חדשות; בין הזדמנות להחמצה, מדיניות וחברה.

סיפורה של הכנסייה בין שתי מלחמות עולם

הכנסייה בעקבות מלחמת העולם הראשונה; נצרות, הכנסייה ותורת הגזע; מרטירים יהודים, מרטירים נוצרים: סיפורה של אדית שטיין היהודיה שהתנצרה ונשלחה לאושוויץ.

יהדות פולין בין שתי מלחמות העולם

בסדרה זו נעסוק בתנועת ההשכלה היהודית בפולין במאה ה-20; על פוליטיקה יהודית בפולין שבין שתי מלחמות העולם; על  החברה האורתודוכסית בתמורות העיתים, ועל תנועות הנוער היהודיות בפולין.

הזירה המזרח תיכונית והיישוב היהודי בין שתי מלחמות עולם

תקופה טובה או רעה מאוד – האם היו השנים שבין שתי מלחמות העולם תקופת של תקווה גדולה ופריחה תרבותית? או שמא מדובר בשנות הדגירה על הזוועה הגדולה בהיסטוריה? והיכן המקרה היהודי, הציוני, המזרח תיכוני והיישובי בסיפור הזה?

בין הנושאים: נוראות מלחמת העולם ה-1; המופע הגדול בפריז – 1919; הבועה של ארץ ישראל התפוצצה, 1929-1920; האימפריאליזם הבריטי החדש והשפעתו על המזה"ת; מהפך בפלשתינה/א"י; המרד הערבי בפרספקטיבה אימפריאלית בריטית; האם אפשר היה אחרת?

רציונליות בין שתי המלחמות

תקופת רפובליקת ויימר הייתה תקופה אינטנסיבית מבחינה תרבותית. בתקופה זו נוצרו שתי אסכולות שונות הקשורות לחשיבה רציונלית ולאופי שלה. בהרצאה נדבר על הלוגיקה שפיתח לודוויג ויטגנשטיין, ומצד שני על ביקורת הרציונליות המכשירנית ובירושת התרבות שפיתחו, אדרונו, הורקהיימר וולטר בנימין.

האוטופיות והדיסטופיות של המאה ה-20

שני ספרים דיסטופיים נכתבו בתקופה שבין שתי המלחמות. שני ספרים שמתארים עתיד נורא לאנושות. האחד הוא "עולם חדש ומופלא" של אלדוס האקסלי והשני "1984" של ג'ורג' אורוול. בהרצאה נכיר את החיבורים האלה וההקשר ההיסטורי סוציולוגי פילוסופי שלהם, ונראה עד כמה הם התגשמו במציאות שלנו.

תכנית הסיורים

הסיורים הכוללים הליכה בדרגה קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 16:30 ל-18:00 לערך,

(בהתאם לנושא הסיור ולעונת השנה).

סיפורם של הכפרים הערביים בגליל בין שתי מלחמות עולם.

עקבות מסעו של נפוליאון בארץ ישראל – תל קאקון, עכו, חוף טנטורה.

בין שתי ערים – ת"א ויפו – נמל יפו, בית העולים, כיכר השעון והעיר העתיקה, שדרות המלך קינג ג'ורג', שדרות רוטשילד, לב ת"א, חצי האי הירקוני.

עין כרם עת פריחת השקדיות – מנזר האחיות מציון, מתחם מוסקוביה ומסלול הליכה קלה בטבע.

צ'רקסים ודרוזים בגליל העליון המזרחי כולל מסלול הליכה קלה בטבע.

רמלה ולוד בתקופה העות'מאנית – ח'אן אל פֻחָ'אר –מבט במחוץ, שוק רמלה, מבנים לאורך רחוב המעפילים, חמאם רדואן, המנזר היווני-אותודוכסי; לוד: באר השלום, כנסיית גיאורגיוס הקדוש, בתי בד עתיקים, תחנת הרכבת העות'מאנית.

מעין יעקב דרך נחל מירב לחורבת געתון – נפסע בשביל יפיפה בחורש וחורבה מרשימה עם סיפור מעניין, הקשור לימי העות'מנים ומשפחות אפנדים.

כביש, גדר, מצודה ומשטרה – נופי משאר בריטיים בגליל המערבי

הבריטים באים – ראשית שלטונה של הממלכה המאוחדת בירושלים.

בעקבות הידיד – אורד וינגייט – עפולה, "מחנה ישראל", עין חרוד – בית שטרומן, תל תאומים וטירת צבי.

קמפוס מצפה רמון (יומיים):

יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה.

מכתש רמון: הנגרייה; פרסת נקרות מחאן סהרונים לעין סהרונים; קיר האמוניטים.

בורות לוץ; קרני רמון (מצפור לזכרו של אילן רמון), תצפית על המכתש מזווית לא מוכרת ומסתורי ה- K-Line.

* יתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים.

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר