מספר טלפון

03-6990735
ל"ב/ 313 לימודי בוקר

הים התיכון – גלגולו של מרחב

בית / קורסים / לימודי בוקר / הים התיכון – גלגולו של מרחב

מרצים

ד"ר מיכל אורן, אור-לי אלדובי, זיו אלכסנדרוני, ד"ר מאיה גז, גליה דורון, ד"ר שלמה הרציג, ד"ר דניאל זלדס, ד"ר עמיר ירוחם, פרופ' אסף יסעור לנדאו, ד"ר עודד ציון, ד"ר רמי קליין, ד"ר אמנון קרטין, זאב רילסקי

התכנית העיונית

הרצאות יתקיימו בין השעות 8:30 – 13:45

מחיר לתלמיד חדש: 6,150 ש"ח, מחיר לבוגר: 5,950 ש"ח.

 

טופס הרשמה

טופס הרשמה ללימודי בוקר

ים-תיכוניות או יםתיכוניזם?

ים-תיכוניות או יםתיכוניזם? האם ה"שלולית" הקטנה לצידה אנו חיים נחשבת "רגיון"? בסדרה זו ננתח תיאוריות של היסטוריונים וגיאוגרפים, בלווי תיאורים ספרותיים וספרות מסע, אודות שאלת האחדות הנופית והתרבותית סביב הים התיכון. זאת, תוך שימת דגש מיוחד על ים לבנט וארץ-ישראל.

הים התיכון כמרחב אנושי ותרבותי

האמנם מתקיימת תרבות ים תיכונית? מהו מקומו של הים התיכון בתופעת העליות לרגל? ומה מקום הכתב בהתפתחות העולמית של התרבויות ? בסדרה זו נעסוק במגוון נושאים המרכיבים את המרחב התרבותי של הים התיכון. החל מהתייחסותם של אמנים לים התיכון ביצירותיהם דרך האודיסאה: סיפורו של "הנוסע המתמיד" במיתולוגיה היוונית. מהי תרבות האוכל שהתפתחה בצומת הקולינרי שבין אסיה, הבלקן ואירופה? ועוד.

עיר-המדינה היוונית: מרחב, זהות, תרבות

אריסטו הגדיר את האדם כ"חיה-עירונית", ואכן, לא ניתן לדמיין את התרבות היוונית הקלאסית בה גדל ללא מוסד עיר-המדינה. בעבור היוונים, שמעולם לא אוחדו בשלטון דתי או פוליטי משותף, הייתה זו עיר המדינה ומוסדותיה הייחודיים אשר יצרו תחושה של זהות משותפת ושותפות בעקרונות תרבותיים דומים. נעקוב אחר התפתחותה של הפוליס מהראשית הצנועה במאה ה-8 לפני הספירה ועד להפיכתה לדפוס החיים המקובל במרחב הים התיכון בתקופה ההלניסטית. מאחר שהעיר היוותה את מוקד החיים של האדם היווני, דרך סיפורה המיוחד נלמד להכיר את עולמם של היוונים עם דגש על דת ומיתולוגיה, גילוי אופקים חדשים והתיישבות ימית, פוליטיקה וזהות, מוזיקה, ספרות ופילוסופיה.

הים התיכון – משדות ים עד גיברלטר

תנאי הסביבה הימית משתנים בים התיכון במעבר מכיוון מזרח למערב. שינויים אלה יוצרים הבדלים משמעותיים בעולם החי והצומח הימי באזורים הגיאוגרפיים השונים. הגירת בעלי חיים מים סוף לים התיכון משנה בהדרגה את אופיו הביולוגי והאקולוגי של מזרח הים התיכון.

כך הכול התחיל – מקוף זקוף לשליט גלובלי; מסע ההתנחלות המופלא; המהפכה החקלאית – הברכה והקללה.

הים התיכון – "לא נולדנו מן הים" – החיבור הישראלי לים התיכון (מגלות לגאולה – דרך הים); הפלאז'ה של תל-אביב: האמנם "עם הגב לים"?; תל אביב בקולנוע; הקולנוע הספרדי דרך עיניו של פדרו אלמודובר הגדול.

איים בים התיכון

במהלך הקורס נכיר מגוון תרבויות קדומות ייחודיות שיש להן מכנה משותף – הים התיכון. נבחן את המיתוסים האופפים תרבויות אלה, את ההיסטוריה שלהן כיצד התפתחו בדרכן הייחודית. נכיר את הפולחן, הבניה, האמנות ואורח החיים האופייני לכל אחת מן התרבויות מן העבר הרחוק ועד ימינו.

אנדלוסיה כמשל – מפגש דתות בים התיכון

"מפגש הדתות באנדלוסיה בימי הביניים" היה לעידן מיוחד שבו חיו שלוש תרבויות הגדולות של הים התיכון, בין זמנים של סובלנות ויצירה עצומה ובין מאבקים ופולמוס עצום.

פרנקופיליה – "הסודות הצרפתיים"

צרפת, אחת מהמדינות השוכנות באגן הים התיכון, מהווה בסיס מפורסם ודוגמה למדינה המכילה תרבות שסועה – זאת הדרומית והים תיכונית, והאחרת צפונית בעלת נטיות אירופיות. ההרצאות יתווכו את הפער הקיים בזהותה של צרפת ויסקרו את המיקרוקוסמוס הצרפתי הים תיכוני.

היבטים גיאופוליטיים של ארצות המגרב – מרוקו, תוניס, אלג'יר ולוב – תנועות הגירה (חיצונית ופנימית), תיירות ועוד.

תכנית הסיורים

12 סיורים הכוללים הליכה בדרגה קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 16:30 – 18:30 לערך,

(בהתאם לנושא הסיור ולעונת השנה).

פרהיסטוריה ברכס הכרמל – נחל מערות ושרידי התיישבות האדם הקדמון במערות הכרמל.

פיניקים וישראלים בגליל המערבי.

עמק האלה ושפלת יהודה – חורבת קייפא ומערות בית גוברין, בין צרעה לאשתאול – יער צרעה כולל דרך הפסלים וביקור ביקב מקומי.

ירושלים – מוזיאון ארצות המקרא.

מישור פלשת – אשדוד, אשקלון, המוזיאון לתרבות הפלישתים, גן לאומי אשקלון.

"איטליה בירושלים" – הר הזיתים, בית החולים האיטלקי, כנסיית דומינוס פלוויוס, גת שמנים, בית הכנסת האיטלקי, עין כרם – כנסיית הביקור האיטלקית.

"יפו יפת הימים" – העיר העתיקה, נמל יפו, שוק הפשפשים, שכונת עג'מי, סביל אבו-נבוט, אבו כביר, הכנסייה הרוסית ופארק החורשות.

חוף נחשולים – תל דור, מחצבת הכורכר, רכס הכורכר ומערכת המפרצונים בחוף.

נהריה – "יקים" לחופי הים התיכון – בתים מספרים: יוסף לוי, שטראוס, ליברמן, מגדל המים, בתי הקפה והפנסיונים, מסלול הליכה מן הכפר הדרוזי ינוח ועד קיבוץ יחיעם (כ-3 שעות – הליכה קלה).

חבצלת השרון – סיפורו של הרוג המלכות יעקב וייס ופרשת הסרג'נטים, בית הגדודים באביחיל, עין התכלת ומצפה ים, כפר ויתקין וגשר הצבים בנחל אלכסנדר.

קמפוס אתרים פגאנים, יהודים ונוצרים בגליל העליון (יום ראשון)

יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה.

חורבת שמע, בית הכנסת במירון; עתיקות קדש.

קמפוס אתרים פגאנים, יהודים ונוצרים בגליל העליון (יום שני)

יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה.

המרחב הפולחני בבניאס – טיול רגלי בשמורת הבניאס; עמרית – המקדש הרומי, הכפר תלמודי המשוחזר בקצרין, מוזיאון קצרין.

* ייתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים.

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר