מספר טלפון

03-6990735
ש/402 שישי במכון

חפש את האישה במקרא ובנצרות

בית / קורסים / שישי במכון / חפש את האישה במקרא ובנצרות

מרצים

שלי אשכולי, יסכה הרני

התכנית העיונית

מחיר לתלמיד חדש: 3,450 ש"ח, מחיר לבוגר: 3,300 ש"ח.

 

טופס הרשמה

טופס הרשמה לשישי במכון

נשים במקרא – לקרוא אותן אחרת

סדרת הרצאות מרתקת המביאה מבט רענן בקול צעיר ועכשווי על דמויות נשיות מן התנ"ך ועל הסיפורים והקולות שהוסתרו.

בין הנושאים: אברהם, הגר והאוהל במדבר – על ארבע אימהות – ועוד אחת; מלכת שבא – סיפור על אהבה – סיפור סוחף על אהבה במבחן הזמן; עתליה: "משחקי הכס" בממלכת יהודה; יעל, סיסרא, ומה שכמעט קרה; אסתר – הסוד מאחורי הפרגוד – על המהפך בנפשן של הדמויות; ציפורה – על אישה ומסע שכמעט והיה – איך היו נראים חיינו אילו לא השארנו אותה במדבר?;  בת יפתח – הכוח להתחיל מחדש; אשת לוט מביטה עד כלות.

חפש את האישה … בכנסייה!

על נשים, מעמדן ופועלן ב-2000 שנות הכנסייה והנצרות

מעמד האישה בנצרות שונה ממעמדן ביהדות ובאסלאם. סיפורי היסוד על הדמויות הנשיות נקראו לאורך ההיסטוריה מהברית החדשה ומסיפורי הקדושות ("הגיוגרפיה")  וכך נבנו מודלים של האישה "המופתית".  באיזה מידה שינתה הנצרות את תפישת האישה ביחס לתרבות בה היא חיה? האם שוויון ומעמד מקודש לאישה מתאפשר רק במחיר וויתור על מיניותה?

בין הנושאים: בין חוה לחוה 'החדשה' (מרים הבתולה) – בחירה, חטא ומיניות; פולחן מרים הבתולה בכלל, במגרש הכדורגל ובזירת השוורים בפרט; מריה מגדלנה – הגיבורה האמיתית (ולא רק ב"קוד דה וינצ'י"); יומני מסע למזרח של נשים נחושות ואמיצות במאה ה-4 לספירה: פאולה ואיגריה; נזירה וקדושה עם שמונה ילדים – סיפורה של בריגיטה הקדושה, פטרונית שוודיה; המהפכה הפרוטסטנטית – פריצת דרך למעמד האישה או ציד מכשפות? אחות אברהם (קירסטן סטופרגן-פדרסון) 1932 – 2016: סיפורה של לותרנית שהפכה קתולית, דנית שעברה לכנסייה האתיופית, פמיניסטית ומורדת אשר בחרה את ירושלים לביתה.

תכנית הסיורים

הסיורים כוללים הליכה בדרגה קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 16:30 ל-18:00 לערך (בהתאם לנושא הסיור ולעונת השנה).

תמר ויהודה בעמק האלה – תצפית לעמק האלה ולהרי חברון, מסלול הליכה בעמק עדולם, חרבת קייפא, שמורת עצי אלה אטלנטית; כרמים וגפנים ואם יוותר זמן נבקר גם ביקב מקומי.

על תופעת הנזירות במדבר יהודה – מנזר מרטיריוס, מנזר אבטימיוס, תצפית על סנט ג'ורג', אתר הטבילה – קאסר אל יהוד.

למגדלה על שפת הכנרת בעקבות מרים המגדלית – סיפורו של אתר שהתפרסם בזכות אישה ייחודית…עיירה, בית כנסת, שוק ומזח מימי הבית השני לצד כנסייה מודרנית וקהילה דתית קתולית; הכנסייה הרוסית, ימק"א ובית ברכה במגדל.

מלחמת דבורה וברק בכנענים – הר הקפיצה, הר דבורה ונחל קיני.

מעיר האבות להר חברון – תל רומיידה והחפירות החדשות, ירידה דרך המעיין למערת המכפלה; מעון וסיפור אביגיל ודוד; הר עמשא – שמורת הטבע ותצפית על דרום הר חברון ומדבר יהודה. (מותנה באישור בטחוני).

נצרת גלילית – כפרים ערביים וערים ערביות בגליל התחתון בדגש על הקהילות הנוצריות.

קמפוס ירושלים:  בעקבות נשים בעיר (יום ראשון)

יידרש תשלום עבור לינה, כלכלה ומנהלה.

רחוב הנביאים – ממגרש הרוסים למחנה יהודה אליזבטה – אשת סרגי; לאה אבושדיד – היפה בבנות ירושלים; אנא טיכו – ציירת ואשת חברה; מלכת שבא וקשריה לירושלים; הלנה כגן – הרופאה הירושלמית; ברברה פרופר; רחל ישראל שיריזלי; הנשים לבית בנאי ואחרות.

קמפוס ירושלים:  בעקבות נשים בעיר (יום שני)

יידרש תשלום עבור לינה, כלכלה ומנהלה.

מורד הר הזיתים והעיר העתיקה – הנרייטה סאלד; מרים המגדלית; מרים אם ישוע; מליסנדה – המלכה הצלבנית; האחיות מציון וסיפורה המרתק של הנזירה רג'ין קנטי; הדמויות הנשיות בדרך הייסורים (ורוניקה, נשות ירושלים) ואחרות.

* יתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים.

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר