מספר טלפון

03-6990735
ש/406 שישי במכון

ישראל – אבני דרך

בית / קורסים / שישי במכון / ישראל - אבני דרך

מרצים

זיו אלכסנדרוני, לילי גלילי, ד"ר אלון גן, רועי הורביץ, ד"ר שלמה הרציג, ד"ר אהרון כהן, עו"ד קובי סגל

התכנית העיונית

מחיר לתלמיד חדש: 3,450 ש"ח, מחיר לבוגר: 3,300 ש"ח.

 

טופס הרשמה

טופס הרשמה לשישי במכון

פרשיות מודיעיניות שהסעירו את המדינה

התגבשות קהילת המודיעין דרך ארגוני המחתרות השונים. השגים ראויים לציון וכישלונות מביכים מקצועית ומוסרית. על סוכנים כפולים והוויכוח בין התפקיד שמילאו ובין מה שבאמת קרה. לבסוף, בין אדם לטכנולוגיה – שובו של הסוכן האנושי הישן והטוב בדור רווי טכנולוגיה.

מכור היתוך לפלורליזם

החברה הישראלית עברה תהליכי שינוי רב ממדיים ורב תחומיים לאורך השנים. בסדרה זו נתחקה אחר הנסיבות ההיסטוריות וההקשרים הרחבים בהם התרחשו תהליכים אלה, תוך הכרת פניה השונות של החברה בישראל. בין הנושאים: סיפורה של עלייה; שדרות כמשל – כולל הקרנת הסרט "חלוצים בעל כורחם"; המיליון ששינה את המזה"ת; העלייה מאתיופיה.

אנטומיה של אהבות נכזבות: חלומות ושברים בחברה הישראלית

סדרה זו מבקשת לערוך אנטומיה של אהבות נכזבות בהיסטוריה הישראלית, אנטומיה המבקשת להתחקות אחר המחירים הנגזרים הן מעוצמת האמונה והן מעוצמת האכזבה מאי התממשותה. הסדרה תעסוק במספר פרשיות ותהליכים בחברה הישראלית בהם הפער בין הרעיונות והחלומות למציאות יצר מגוון של דרכי התמודדות ועיבוד כגון: "הרומן" של השמאל הישראלי עם ברית המועצות, "הרומן" של הקיבוץ המאוחד עם ארץ ישראל השלימה, "הרומן" של חלקים מהציונות הדתית עם המדינה עד ההתנתקות ועוד.

סיפורו של התיאטרון הישראלי

"ישראל – ברוכים הבאים לאימפריה תיאטרונית!" – סקירת מפת הפעילות התיאטרונית בארץ ישראל; דמויות המפתח בתיאטרון המקומי – מיהם המשפיעים ביותר?

"נגיעות" מעולם התרבות והאמנות בישראל

דוד גרוסמן, זוכה פרס ישראל לספרות – על היוצר ועל היצירה. סיפורה של מדינת ישראל בראי הקולנוע.

תכנית הסיורים

הסיורים כוללים הליכה בדרגה קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 16:30 ל-18:00 לערך (בהתאם לנושא הסיור ולעונת השנה).

חיפה – יחסי ערבים יהודים – טיילת יפה נוף, המושבה הגרמנית, ואדי ניסנאס ובית הגפן כמוקד פעילות פסטיבל החג של החגים. שכונת כבביר וסיפורה של העדה המוסלמית האחמדית, סיור בשכונת וואדי סאליב המתחדשת.

ירוחם ודימונה – סכר ירוחם וסיפורו של שמחה בלאס המתכנן, שביל הנרקיסים (בתקווה לפריחות), מוזיאון יהדות קוצ'ין והעבריים מדימונה.

מוקדם ומאוחר בהיכלי הקודש – קהילת הקראים, רצפת הפסיפס בחורבת מעון, בית הכנסת האמנותי בקיבוץ סעד, אנדרטת פעמוני הרוח ותצפית על עזה, אנדרטת המזבח בקיבוץ בארי וסיור כלניות בשוקדה (בתקווה לפריחות מרהיבות).

פסיפס זהויות בין אשדוד לאשקלון – מוזיאון מונארט לאמנות; פארק החולות – היכרות עם עולם החי והצומח בדיונות, פארק לאומי אשקלון, שכונת אפרידר – יהודי דרום אפריקה.

ירושלים כמיקרוקוסמוס לחברה הישראלית – מהפנתרים השחורים ועד קואופרטיב מזון.

ציונות בת זמננו – שייח' אברק – מפגש עם אנשי "השומר החדש"; מפגש בקיבוץ העירוני "נעמה" (נצרת עילית או מגדל העמק); מפגש במכינה הקדם צבאית או בישיבה החדשה בנצרת עלית; ביקור ומפגש במרכז המבקרים במצפה "אלון הגליל".

"בלדה לאישה" – בעקבות משוררות בתל אביב – יונה וולך, תרצה אתר, לאה גולדברג ורחל בלובשטיין (רחל המשוררת) – מהגדולות שחיו ויצרו בנוף התרבות הישראלית. (סיור בהגעה עצמית).

קמפוס אל נופי גבעות האלונים (יום ראשון):

יידרש תשלום עבור לינה, כלכלה ומנהלה

הרדוף, נחל ציפורי ושמורת אלוני אבא – גלריית חירם, מצודת שפרעם, טחנת הנזירים בנחל ציפורי. סיור פריחות בשמורת אלוני אבא, ביקור במושבה וסיפורם של הטמפלרים.

קמפוס אל נופי גבעות האלונים (יום שני):

יידרש תשלום עבור לינה, כלכלה ומנהלה

רכבת העמק ובית שערים – טיילת רכבת העמק בין אלרואי לקריית חרושת, בית שערים, גבעת זייד, "שביל האילן" בחורש אלוני התבור.

* יתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים.

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר