מספר טלפון

03-6990735
ל"ב/ 303 לימודי בוקר

כך היינו - ישראל שנות האלפיים

בית / קורסים / לימודי בוקר / כך היינו - ישראל שנות האלפיים

מרצים

זיו אלכסנדרוני, ד"ר צבי בראל, לילי גלילי, ד"ר אלון גן, ד"ר רונן הופמן, נפתלי הילגר, ד"ר שלמה הרציג, מואב ורדי, עו"ד קובי סגל, קארין עדן, ד"ר אושי שהם קראוס, ד"ר רן רובין.

התכנית העיונית

מחיר לתלמיד חדש: 5,400 ש"ח; מחיר לבוגר: 5,190 ש"ח

 

טופס הרשמה

טופס הרשמה ללימודי בוקר

קורבנותם אומנותם: משיח קורבני לשיח ריבוני

דומה שבשנים האחרונות הקורבנוּת הייתה לאופנה. הוגים, סופרים, אמנים, אנשי אקדמיה, קולנוע ותיאטרון – כולם הפכו את קורבנותם לקרדום לחפור בו, וכולם מציגים לפני החברה תלי-תלים, גוני-גונים ונימי-נימים של הווייתם הקורבנית. בסדרה נבקש להתחקות על מאפייני סוד הקסם הקורבני ולהצביע על המחיר שהחברה הישראלית משלמת בעקבות בולטותו הגוברת והולכת של השיח הקורבני בעיצוב הזהות הישראלית. לאחר ניתוח השיח הקורבני נעסוק בעיצוב שיח אלטרנטיבי – שיח ריבוני המבקש להחזיר לאדם ולחברה את מושגי הבחירה והאחריות.

ישראל – פוליטיקה ויחסי חוץ בשני העשורים האחרונים

במפגשים נעסוק בנושאים הבאים: אתגרים והזדמנויות למדיניות החוץ הישראלית; הדיפלומטיה הישראלית בזירה העולמית ובזירה המזרח-תיכונית; ומדיניות החוץ בראי תפיסת הביטחון הלאומי.

"מציאות מתעתעת" – איך כותבים ואיך משכתבים היסטוריה?

"האם ישו היה פולני"? ההרצאה על האנטישמיות החדשה – ישנה בפולין, שורשיה וסיבותיה; איך השתבשו לנו המושגים בשנות ה-2000? בין המושגים בהם נעסוק: גבורה, קורבן, זכויות אדם; סוכני הזיכרון – את מי אנו זוכרים, איך אנחנו זוכרים ומי מכתיב לנו איך ומה – שינוי בדפוסי הזיכרון  וההנצחה בשנות ה-2000.

כלכלה וחברה בשני העשורים האחרונים, מ-ה-פ-כ-ה

מביטקוין ועד לחפצים עם תיק במס הכנסה – מהו בעצם ביטקוין? ומהם כל המטבעות הדיגיטליים (ביטקוין, האיטריום והריפל)? חוזים שאוכפים את עצמם, ארגונים שלא שייכים לאיש ומכוניות עם תיק אישי במס הכנסה.

האם ימי הביניים חוזרים? כמה מילים על הכלכלה החדשה – האם אנחנו חיים בסוף עידן הקפיטליזם? האם העולם הכלכלי שלנו עומד להשתנות לגמרי? ואיך השפיעו הרשתות החברתיות על החיים הכלכליים שלנו?

ספרות זועמת

על מקומה של הספרות בגל המחאה החברתית של שנות האלפיים: קריאה ביצירותיהם של רוני סומק, אתגר קרת, אמירה הס, יודית שחר, עדי קיסר, רון דהן ואחרים.

אמנות מודרנית בארץ ישראל

בסדרת מפגשים זו נעסוק בנושאים הבאים: החזרה לאמנות פיגורטיבית ריאליסטית באמנות בישראל; אמנות רחוב וגרפיטי בישראל; העולם שאחרי הווידאו: אמנות מדיה חדשה בישראל.

טכנולוגיה רפואית פורצת דרך

התפתחויות טכנולוגיות בתחומים שונים כמו מזעור חומרים וחומרים "חכמים", מהירות המחשוב ותקשורת מהירה מאפשרים אופן פעולה שונה. ניהול החולה ייעשה באופן אישי, יעיל ומהיר בסביבתו הטבעית. פתרונות טכנולוגיים חדשים לחסר באיברים או תפקוד לקוי יונגשו באופן שגרתי ובעלות נמוכה משמעותית מזו המקובלת כיום.  על האמצעים הטכנולוגיים החדשים שיאפשרו לרופאים ולמטפלים יכולות אבחון, מעקב, ניתוח נתונים וטיפול מהיר ומדויק בסדרה זו.

תקשורת דעת קהל ומהפכות במזה"ת

מהפכות "האביב הערבי" מיוחסות במידה רבה לשימוש בכלי התקשורת החדשים, לאינטרנט, פייסבוק וטוויטר. אולם מהפכת התקשורת הערבית החלה שנים רבות לפני כן והיא הצמיחה דעת קהל פעילה ומגוונת, יצרה קהילות ידע חדשות והטביעה חותמה על הפוליטיקה באזור. במהלך הקורס נכיר את המהפכה התקשורתית ואת השפעותיה, נבחן את ההיבטים הפוליטיים של דעת הקהל ואת השפעתה על המשטרים הערביים. במהלך הקורס נצפה בקטעי וידיאו ונכיר אתרים מרחבי מדינות ערב ונעמוד על השפה העיתונאית הייחודית של התקשורת הערבית.

הפרדוקס האירני ורשמים מתימן: אלף לילה ולילה – מהדורת המאה ה–21

סדרת הרצאות ורשמים אישיים ממסע לאורכה ולרוחבה של פרס העתיקה ואיראן העכשווית, בניסיון להבין את הפרדוקס האיראני. כיצד דמוקרטיה משתלבת עם מהפכה אסלאמית? האם הגעגועים לאימפריה הפרסית העתיקה קובעים את סדר היום במזרח התיכון החדש? בנוסף, על תימן – קשר אישי של עשרות שנים עם קהילה יהודית קטנה ומאוימת שמתלבטת בין מגורים בניו יורק, בצנעא או ברחובות. ההרצאות מלוות בצילומים נדירים ובחוויות אישיות מרגשות.

תכנית הסיורים

בדואים בצפון הארץ – שלבים בהתנחלות, אתר הנצחה ללוחם הבדואי, הפזורה הבדואית באזור יודפת, ישובים בדואים לא מוכרים, ערב אל חוג'יראת וערב אל נעים.

"חופים הם לפעמים געגועים לנחל…" – אמנים וחקלאים ביישובי ים המלח (בית הערבה, לידו, אבנת) ומסלול הליכה בנחל פרצים (הליכה בדרגה קלה).

קריית המלאכה – גלריות בת"א (סיור בהגעה עצמית).

אל גן נעול ­– סיפורו של קיבוץ גן שמואל, כולל מסלול הליכה (בתקווה לפריחות מרהיבות).

פיתוח וטכנולוגיה בעמק בית שאן – שדה אליהו, עידן טכנולוגיות, עדן – מרכז פיתוח חקלאי ומסלול הליכה בעמק המעיינות.

דרום מישור החוף –  קיבוץ יד מרדכי, שמורת כרמיה – נחל שקמה (כולל קטע הליכה), קיבוץ אור הנר – נתיב המוראלים.

בעקבות הדרוזים והצ'רקסים בגליל – ינוח, כיסרא (פארק הסלעים), חורפיש וריחנייה.

צפת וסמטאותיה – ישן וחדש – הר כנען וסיפורה המופלא של שרה לוי, מייסדת המלונאות באזור. העיר העתיקה – בתי כנסת ייחודיים (האר"י ואבואב). סיפורה של צפת בתש"ח – בעקבות אלעד פלד, ביקור במחלבה של המאירי.

גרפיטי בתל אביב (סיור בהגעה עצמית).

קמפוס ירושלים  (יום ראשון):

ידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה.

מהפנתרים השחורים לקואופרטיב מזון "מירושלים המחולקת ועד ירושלים של המחר" – בעקבות מתחים חברתיים, פרויקטים קהילתיים ומה שביניהם.

קמפוס ירושלים  (יום שני):

ידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה.

ירושלים – תמונת מצב – מהם האתגרים של ירושלים כיום? איפה באמת נמצא "מרכז העיר"? וכמה מרכזים למעשה יש? בין הגבולות הנעלמים והנוכחים.

קמפוס אני את והרוח הגלילית (יום ראשון):

ידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה.

דרך נוף טורען, מבדד נטופה (הליכה קלה כשעתיים), מפגש עם אישה מקומית, הרדוף.

קמפוס אני את והרוח הגלילית (יום שני):

ידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה.

אשבל – סיור בבית ספר יהודי ערבי; אקומיוניטי – מפעל המעסיק בעלי מוגבלויות, מעלה צביה.

* ייתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים.

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר