מספר טלפון

03-6990735
ל"ב/308 לימודי בוקר

לגעת בעבר לגעת במחר

בית / קורסים / לימודי בוקר / לגעת בעבר לגעת במחר

מרצים

נינו אבסדזה, פרופ' ידידיה גפני, יותם יעקבסון, אילן מנוליס, רועי עלוני, אירנה פרידלנד

התכנית העיונית

הרצאות יתקיימו בין השעות 09:00 – 12:30

מחיר לתלמיד חדש: 5,400 ש"ח, מחיר לבוגר: 5,190 ש"ח.

 

טופס הרשמה

טופס הרשמה ללימודי בוקר

רוסיה – 50 גוונים של אופל 

לאחר התפרקות ברית המועצות, רוסיה חוזרת להיות מעצמת על, ושוב מנסה להשפיע על העולם ולערער על מנהיגותה של אמריקה. מה יהיו היחסים בין הקרמלין לבית הלבן בעידן החדש? האם פוטין יתפוס "טרמפ" על טראמפ? האם הרוסים השפיעו על הבחירות בארה"ב? למה המפתח של פריסתם של טילי S300 במזרח התיכון צריך לחפש בקייב, ואיך כל זה ישפיע על ישראל?

ארמניה

העם הארמני שוכן משחר ההיסטוריה בצומת הדרכים הגדול של הקווקז. נסיבות פוליטיות שונות הביאו אותו להיות העם הראשון בעולם שקיבל על עצמו את האמונה הנוצרית. לימים, משהעולם המערבי אימץ לעצמו את אותה אמונה, היה על העם הארמני למצוא דרכים נוספות לבדל את עצמו.

נושאי ההרצאות: הקווקז – גאוגרפיה, אקלים והיסטוריה קדומה; נסיבות התנצרותו של העם הארמני, עלייתה ונפילתה של הממלכה הארמנית, טבח העם הארמני והסכסוך בנגורנו קרבאח.

עדות בישראל

ישראל השוכנת בעיבורו של המזרח התיכון מקודשת ליהדות, לנצרות ולאסלאם. לצד הדתות הגדולות חיים בישראל בני עדות ופלגים קטנים, שחלקם התפצלו ברבות הזמן מן הדתות הללו וחלקם הגיעו לאזור במסגרת חילופי אוכלוסייה ונדידות עמים. נכיר חלק מהמיעוטים החיים בישראל. נתוודע להיסטוריה שלהם,  לאמונתם,  למנהגיהם ולאורחות חייהם.

נושאי ההרצאות: המארונים; הדרוזים; קהילת העבריים מדימונה.

אבולוציה וגנטיקה – מתאוריה למעשה

בסדרה זו נעסוק בנושאים הבאים: סוף עידן האנטיביוטיקה, האמנם?; ממשק מוח-מכונה – העתיד הביוני; ביולוגיה סינטטית – ליצור בצלמו ובדמותו; הגנטיקה של קבוצות הדם; עם מי צמחים מדברים ומדוע?; כולסטרול – הטוב הרע והמכוער; ויטמינים – מי צריך אותם וכמה?; להילחם בסרטן בכלים חדשים.

נפלאות היקום

סדרת הרצאות מרתקת בתחומי האסטרונומיה והאסטרופיזיקה בה נחשוף טפח מן הידע העדכני ונענה על שאלות מגוונות.

נושאי ההרצאות: בריאות בחלל, או: מדוע לא נגיע בקרוב למאדים; מערכת השמש – השכונה שלנו ביקום; לידתו, חייו ומותו של כוכב – על אבולוציה של כוכבים; החיפוש אחר חיים תבוניים ביקום, או: היכן אי. טי.?; מהמפץ הגדול ועד הופעת החיים; 10 התגליות הגדולות של טלסקופ החלל "האבל"; הכחדות המוניות וסכנת האסטרואידים; המכניזם המופלא, או: המונה ליזה של האסטרונומיה

תכנית הסיורים

הסיורים הכוללים הליכה בדרגה קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 16:30 ל-18:00 לערך,

(בהתאם לנושא הסיור ולעונת השנה).

הדר הכרמל – הסיפור הציוני – סיפור ההתיישבות במשמר הכרמל, שריד לתכנית "מצדה בכרמל" (כולל קטע הליכה בטבע), הסיפור הציוני בהדר הכרמל כולל הטכניון הישן.

מחלסה לקרית שמונה ומטולה – שרידיו של הכפר הערבי חלסה, מעברת קריית יוסף (לימים העיר קריית שמונה), ביתו של מוכתר חלסה, והמקום בו נמסר את המפתח לאנשי ההגנה טרם עזיבתו. מטולה – מי הקים את המושבה? סיפורה המעניין של מטולה דרך בניינים הפזורים לאורכו של רחובה הראשי.

"מצל עצי הקוקוס למבואות הנגב" – טיול בעקבות הקהילה הקוצ‘ינית בישראל
בנבטים. סיור במושב, נבקר במוזיאון המקומי ובבית הכנסת. בהמשך נכיר את קהילת העבריים בדימונה ונצא לסיור פריחה עונתי בתקווה לפריחות נרקיסים מרהיבות.

אל צפונות מדבר יהודה – תצפית מעלה אדומים, מנזר אבטימיוס, תצפית ממצפה יריחו, ירידה למנזר סנט ג'ורג' (כולל קטע הליכה – קל עד בינוני), הורקניה (מותנה באישור בטחוני).

גם אנחנו מגש הכסף – סיפורם של אלפי ניצולי השואה שהשתתפו בקרבות מלחמת העצמאות ותרמו תרומה אדירה למאמץ המלחמתי. תצפית על אזור לטרון, אנדרטת המח"ל, בית העלמין הצבאי בנחלת יצחק, תערוכת "גם אנחנו מגש הכסף" בבית הפלמ"ח.

בקעת הירדן – כף הרגל, טיילת הסרטבה, אנדרטת המערה ועוד (מותנה באישור ביטחוני).

ליבו של הגליל התחתון – נחל "פטריות", הכנסייה היוונית בסחנין וביקור בגלריה בתמרה.

מהפנתרים השחורים לקואופרטיב מזון – אל שכונות לא מוכרות בירושלים.

קמפוס בקעת ערד (יום ראשון)   

(יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה)

תצפית על בקעת ערד, תל ערד, ביקור בבית אמן העץ קופילביץ בערד, מצפור יואב.

קמפוס בקעת ערד (שני)   

(יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה)

ירוחם, שדה בוקר, חוות בודדים או תצפית לתחנת החשמל החדשה באשלים.

קמפוס על מושבות קטנות ואנשים גדולים (יום ראשון) 

(יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה)

"קשרים של שתיקה" – סבוטניקים בגליל: מסחה הלא היא כפר תבור, וסג'רה הלא היא אילניה.

קמפוס על מושבות קטנות ואנשים גדולים (יום שני) 

(יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה)

"על אנשים משונים מאוד…" – ראשית ההתיישבות בעמק הירדן: מסלול הליכה מרכס פוריה לעין פוריה  ולמושבה כנרת. חצר כנרת, בית המוטור ובית העלמין בכנרת.

* ייתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים.

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר