מספר טלפון

03-6990735
לדעת ארץ

פרשיות שהסעירו את במדינה

בית / קורסים / לדעת ארץ / פרשיות שהסעירו את במדינה

מרצים

עו"ד דוד יהב, עו"ד קובי סגל

התכנית העיונית

70 שנותיה של מדינת ישראל (וגם השנים שבסמוך להקמתה), עמדו בסימן גיבוש לאומי, עלייה מאסיבית ויצירת מדינת היהודים יש מאין. מאבקים פוליטיים, חברתיים, משפטיים ודתיים "קרעו" את המדינה הצעירה מבפנים, והובילו לא פעם אל סיפה של מלחמת אחים. מאבקים אלו היו בפועל נקודות חיכוך בין הקבוצות והשבטים שייסדו את מדינת ישראל, ובין השקפות העולם, והאמונות בהם האמינו, כמו גם החלום על חברה אותה רצו לכונן. כמה מאותם עימותים, נשכחו זה לא מכבר, ואחרים כוסו באבק הדרכים של ההיסטוריה, המעוות ממרחק השנים את אשר קרה שם באמת.

בסדרה זאת נביא את סיפורם הנשכח של כמה מאותם עימותים, בראי השנים שחלפו, הפרות הקדושות שנשחטו, תוך ניסיון (מוגבל מראש בסיכוייו) להבין מה בדיוק התרחש שם מבעד לסיסמאות, ההפגנות והמאבק נגד הצד שכנגד.

בין הנושאים: פרשת קסטנר – העכבר שהוליד הר; "הצנחנים שלא שבו";  דיר יאסין – טרגדיה של טעויות;  פרשת כפר קאסם – הדגל השחור המתנוסס; "עסק הביש" – למי אכפת מי בדיוק נתן את ההוראה?; מלחמת יום הכיפורים – מי אשם בהפתעה שלא הייתה?; פרשת השב"כ – קו 300; בין נשק טהור  ובין פשעי מלחמה: המאבק על אופייה היהודי של מדינת היהודים; פרשת זדורוב – סיפור הירצחה של הנערה מקצרין; בג"צ ומשפט בינלאומי; אנרגיה וגז טבעי.

מועדי המפגשים: 6/3, 13/3, 27/3, 3/4, 10/4, 15/5, 22/5, 29/5, 5/6, 12/6, 19/6, 26/6

*ייתכנו שינויים בתכנית הקורס.

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר