מספר טלפון

03-6990735
ל"ב/ 306 לימודי בוקר

רק בגלל הרוח

בית / קורסים / לימודי בוקר / רק בגלל הרוח

מרצים

נינו אבסדזה, מרב ברק, ד"ר מאיה גז, יונתן הירשפלד, ד"ר שלמה הרציג, פרופ' רפי וייכרט, פרופ' אייל נווה, פרופ' דניאל סינקלר, אירנה פרידלנד, פרופ' מדלן שכטר, ד"ר מרב שניצר.

התכנית העיונית

הרצאות יתקיימו בין השעות 08:30 – 13:45.

מחיר לתלמיד חדש: 6,150 ש"ח מחיר לבוגר: 5,950 ש"ח

 

טופס הרשמה

טופס הרשמה ללימודי בוקר

כשהלכה יהודית וערכים דמוקרטיים נפגשים

הקורס עוסק במפגש בין הלכה יהודית וערכים דמוקרטיים במסגרת של המשפט הישראלי במיוחד בתחום הביו-רפואי שבו קיימת השפעה משמעותית של המשפט העברי על המשפט הישראלי. אולם, המשפט העברי גם מושפע מהמשפט הישראלי ומהערכים החילוניים שאותם הוא מייצג. מטרת הקורס היא ללבן סוגיית ההשפעה ההדדית של שתי מערכות המשפט הנ"ל.

שירה עברית חדשה

אהבה, אמונה ומלחמה בשירת יהודה עמיחי; יתמות ומחוזות אגדה בשירת דליה רביקוביץ; אהבה ואובדן בשירי אורי ברנשטיין; תשוקה וטירוף בשירת יונה וולך; זעם, עיר ואנטי ממסדיות בשירת מאיר ויזלטיר; תל אביביות, מיניות ונעורים בשירת רוני סומק.

ספרות ישראלית עכשווית

על מקומה של הספרות בגל המחאה החברתית של שנות האלפיים: קריאה ביצירותיהם של אתגר קרת, אמירה הס, יודית שחר, עדי קיסר, רון דהן ואחרים.

אמריקניזציה וגלובליזציה: האם ארה"ב עדיין הגמונית? 

המושג גלובליזציה חדש יחסית אבל בהקשר האמריקני הוא נוכח כבר קרוב למאה שנים מאז עלייתה של ארצות הברית לדרגת מעצמת על. בקורס נעמוד על שלבי הגלובליזציה שהתרחשו במהלך המחצית השנייה של המאה העשרים ונקשור זאת להגמוניה האמריקנית בפוליטיקה, בכלכלה ובתרבות. בסיומו נסקור את תקופתנו אנו כתקופה של גלובליזציה ללא חזון וללא מעצמה מנהיגה.

אמנות אמריקנית? אמנות רוסית? 

מהי האמנות האמריקנית? האם זאת תרבות מגוונת, אשר ממזגת בתוכה רב צבעוניות של קבוצות אתניות ומספר לא מבוטל של תרבויות מהגרים? האם זאת תרבות עצמאית בעלת מאפיינים ייחודיים מובהקים? אולי גם וגם? בהרצאות נפנה גם זרקור לסגנונות שונים במוזיקה ובציור ברוסיה, החל מימי הביניים ועד המאה ה-20.

רוסיה – 50 גוונים לקרמלין

רוסיה מפטר הגדול עד וולדימיר פוטין – מה השתנה במדינת הענק ולאן פניה? מיהו נשיא רוסיה – דיקטטור כפי שחושבים במערב, או פטריוט כפי שרואים אותו במולדתו?

המוזות של שאנל

"שאנל" – אחד ממותגי העל הבלתי מעורערים של אופנת העילית בפריז, טומן בחובו סיפור מרתק של אישה פורצת דרך ששורשי יצירתה טמונים עמוק בהיסטוריה הצרפתית ובמסורת של נשים מובילות אופנה. זהו גם סיפור התהוות העיר פריז כמרכז אופנה עולמי, תהליך ששורשיו עמוקים ומתפרשים על פני מאות שנים. בקורס נכיר זוויות חדשות בסיפורה של העיר פריז ואת הסיפור המפתיע של אותן נשים מובילות אופנה. נברר גם כיצד הדיון באופנה חושף בפנינו סיפור היסטורי אחר. השיעורים ילוו במצגות ובהן תיאורי אופנה מתקופות שונות.

פרנקופיליה – "הסודות הצרפתיים"

צרפת היא "סמן ימני" של עולם התרבות. ספרות, אמנות, קולנוע ומוזיקה הם רק חלק מתחומי התרבות ששולטים בה מאז ועד היום. ההרצאות יתחקו אחר פרטים פיקנטיים ופחות ידועים בכל הנוגע לעולם הרוח והתרבות הצרפתית.

הנשגב בפילוסופיה ובאמנות

מושג הנשגב הוא אחד מהנושאים המאתגרים ביותר בתרבות המערבית. הקורס יכלול שלושה היבטים: הנשגב מהעת העתיקה עד למאה ה-18; הנשגב בפילוסופיה מא. בורק (Burke) עד קאנט (Kant ); הנשגב באמנות הרומנטית ובאמנות המודרנית.

היצירות האחרונות של המאסטרים הגדולים

הקורס יתבונן ברגעי השיא של היצירה המאוחרת, של הצוואות הרוחניות של האמנים הגדולים ברגעיהם האחרונים: מיכלאנג'לו והפייטות המאוחרות; טיציאן המאוחר – הרוחניות הנשגבת והציור כגוף; קראווג'יו  – ציורים אחרונים; גויה: עולם הסיוט של הציורים השחורים.

אופרה? לא מה שחשבת!

סדרת הרצאות החושפת את אמנות האופרה כאמנות רב תחומית המאגדת בתוכה ספרות, מוזיקה, תיאטרון, מחול והאמנויות הפלסטיות. ההרצאות מציגות את אמנות האופרה בגובה האוזניים תוך התייחסות להיבטים של היסטוריה, פוליטיקה, מגדר, תרבויות ועוד. לחובבי אופרה, אך גם לחוששיה מובטחת הנאה מפתיעה ומחכימה.

תכנית הסיורים

הסיורים הכוללים הליכה בדרגה קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 16:30 ל-18:00 לערך,

(בהתאם לנושא הסיור ולעונת השנה).

סתיו בהר מירון – ייחודו של הר מירון והסובב אותו תוך התמקדות ביחסי אדם-צומח. נערוך היכרות עם שמורת טבע; נתבשם מפריחת הסתיו ומצבעי השלכת.

ראש פינה – בית הכנסת, בתי הרומנים, בית המורה וילקומיץ, ביתו של פרופסור גדעון מר, מדרגות הדמעות, מלון אלתר שוורץ ועוד. נמשיך לנבי יושע ולמוזיאון הרעות.

ארכיאולוגיה, אקולוגיה ומפגש בין מים מתוקים וים המלח – אל השמורה הנמוכה ביותר בעולם עינות צוקים הלא היא עין פשחה  – ביקור בשמורה, כולל השמורה הסגורה (אפשרות לשכשוך במים).

אתרים נוצריים סביב הכנרת – כולל קטע הליכה קל בשביל סובב כנרת.

בעקבות "קופסה שחורה" של עמוס עוז – בין חדרה לזיכרון יעקב.

הפילוג בתנועה הקיבוצית – תל יזרעאל, עין חרוד, בית אלפא, מעין חרוד ועוד.

עמק חפר כפי שלא הכרתם – חוות הנוי בכפר מונש, האגם בעמק חפר, יער האילנות בתקווה לפריחת אירוסים (כולל מסלול הליכה קל).

בעקבות הידיד – אורד וינגייט – עפולה – כיכר "דוד", "מחנה ישראל" – אחת מתחנות "פלגות הלילה המיוחדות", בית שטורמן, טירת צבי, "תל תאומים".

קמפוס גליל מערבי (יום ראשון)

(יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה)

קיבוץ כפר מסריק, שמורת עין אפק, כפר ורדים – ל"מארג" בו עובדים ויוצרים אנשים בעלי מוגבלויות, פקיעין.

קמפוס גליל מערבי (יום שני)

(יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה)

מוזיאון חניתה, ביקור ב"קשת אילון", גן דודסון שבקיבוץ אילון, סיור רגלי בתרשיחא.

קמפוס עמק בית שאן (יום ראשון) 

(יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה)

בנתיב נדידת הציפורים – מרכז הצפרות כפר רופין, מהר ברקן לתל יוסף הישנה  (כ-3.5 שעות, דרגת קושי: בינונית), שיקום נופי במחצבת השיש של בית אלפא, דגם ההתיישבות "חומה ומגדל" בניר דוד, מעיינות עמק בית שאן, המפעל ההיסטורי של מיהול מי מעיינות עמק בית-שאן ליד קיבוץ מסילות.

קמפוס עמק בית שאן (יום שני) 

(יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה)

רכבת העמק – מסלול הליכה מנווה אור לגשר הישנה במקביל למסלול רכבת העמק (כ-4 שעות הליכה, דרגת קושי: קלה). "ירדן בלי ויזה" – ביקור מקיף באזור נהריים, תחנת הכוח של רוטנברג, אי השלום, תחנת רכבת העמק, תחנת המשטרה המנדטורית.

* ייתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר