מספר טלפון

03-6990735
ל"ב/305 לימודי בוקר

תבל ומלואה

בית / קורסים / לימודי בוקר / תבל ומלואה

מרצים

נינו אבסדזה, פרופ' ידידיה גפני, ד"ר רונן הופמן, דני ינאי, ד"ר ליאת יקיר, ד"ר אסף מרום, פרופ' אייל נווה, אירנה פרידלנד

התכנית העיונית

הרצאות יתקיימו בין השעות 10:00 – 13:30.

מחיר לתלמיד חדש: 5,400 ש"ח מחיר לבוגר: 5,190 ש"ח

 

טופס הרשמה

טופס הרשמה ללימודי בוקר

המאה האמריקאית – תולדות ארה"ב במאות ה-20 – 21 

המאה ה-20 מאופיינת בהגמוניה של ארה"ב. במאה ה-21 יש הטוענים שהגמוניה זו מגיעה לקיצה או לפחות נמצאת בתהליך שקיעה. בשלוש ההרצאות נעסוק בעלייה של ארה"ב לדרגת המעצמה העולמית, בניצחונה הגלובלי לקראת סוף המאה העשרים, ובאפשרות שקיעתה במאה ה-21.

יחסי ישראל-ארה"ב

יחסי ישראל-ארה"ב בראי הגיאופוליטיקה של המזרח-התיכון  "לכשכש בכלב" – שכר ועונש ביחסי ישראל-ארה"ב.

רוסיה – 50 גוונים לקרמלין

רוסיה מפטר הגדול עד וולדימיר פוטין: מה השתנה במדינת הענק ולאן פניה? ומיהו נשיא רוסיה, דיקטטור כפי שחושבים במערב, או פטריוט כפי שרואים אותו במולדתו. בין הנושאים: נשים – היהלום שבכתר; גברים שלא רצו לשלוט; חרושצ'וב בנעלי סטאלין; מעידן הקרח עד להתפרקות ברית המועצות; האביב הסלאבי; פוטין – ג'יימס בונד מהקרמלין.

אמנות אמריקאית? אמנות רוסית?

מהי האמנות האמריקנית? האם זאת תרבות מגוונת, אשר ממזגת בתוכה רב-צבעוניות של קבוצות אתניות ומספר לא מבוטל של תרבויות המהגרים? האם זאת תרבות עצמאית בעלת מאפיינים ייחודיים מובהקים? זרקור על מספר סגנונות במוזיקה וציור ברוסיה, החל מימי הביניים ועד המאה ה-20.

בין הנושאים: "כל הג'אז הזה" – העולם המוזיקלי של ג'קסון פולוק; צליל וצבע באמנות האמריקאית של שנות ה-50 וה-60; איך אומרים רוקוקו ברוסית?;  תמונות לפסנתר – סרגי רחמנינוב וציורים מאת ציירים רוסים.

קוריאה הצפונית – "מסע אל מעבר למסך הברזל האחרון"

מסע מצמרר אל מדינת המשטרה המסוגרת בעולם, קוריאה הצפונית. מה לא רוצה קים ג'ונג און שנדע על שלטון האימים של משפחתו ועל העם המדוכא בעולם? איך מצליחים אנשי צפון קוריאה לשרוד? מה מספרים אלו שהצליחו להימלט ממחנות העבודה? ומה היה הדבר הקשה ביותר עבור ישראלי בצפון קוריאה?

הראש היהודי ממציא לנו פטנטים

תרבות של דעת השכלה ופלפול הצמיחו גאונים יהודים בכל תחומי החיים. בקורס נלמד על האנשים ועל תגליותיהם שלרבים מהם הביאו פרס נובל. פרס נובל לזלמן. מיהו נובל ומיהו זלמן?; קרל לנדשטיינר – צמא הדם מוינה; פאול ארליך –  אבי הכימותרפיה; יהודה פולקמן – החונק מבוסטון; יהושוע הפרוע וחיי המין של החיידקים; אריק קנדל – האיש שלא שוכח; על אלה ואחרים נרכל ונתפעל.

התפתחות המוח

מבנה המוח בראי האבולוציה: מה ניתן ללמוד ממאובנים על התפתחות המוח האנושי בחמישה מיליון השנים האחרונות?; מוח וזיכרון: על המבנים המוחיים המסבירים את יכולת הזיכרון והלמידה, כיצד הם משתנים במהלך החיים — האם ניתן לשנות מהלך זה?

על מכונת הרגשות האנושית – המדע של האהבה והשנאה  

המוח הרגשי – מהו רגש? כיצד נוצרים רגשות במוח? ומדוע רגשות כל כך מניעים אותנו?

תכנית הסיורים

הסיורים הכוללים הליכה בדרגה קלה – בינונית ויסתיימו בין השעות 17:30 ל-19:00 לערך,

(בהתאם לנושא הסיור ולעונת השנה).

חיפה של מעלה – סיור בפינות הנסתרות במרכז הכרמל בחיפה בעקבות סיפורי בתים, ספריה של יהודית קציר וסיפורי אהבה. נבקר באזור יפה נוף, מנזר האחיות הברומאיות, לאורך בתי הטמפלרים ברחוב קלר ושדרות הצבי.

ראש הנקרה – אל הלגונות הכחולות – החי והצומח בחוף אכזיב ונקרות ראש הנקרה; נקרות וסלע קרטוני רך, צוקים תלולים הנושקים לים, היכרות עם מגוון המינים החיים בלגונות.

סיפורה של הדיונה האחרונה באשדוד וביקור בשפד"ן – נחל לכיש, הדיונה הגדולה, שימור מול פיתוח, בוסתנים עתיקים, חקלאות מסורתית במרזבות, בריכות מי תהום, חולות ניצנים, ברכת רוברטס, בית הקברות ניצנים.

בקעת הירדן – היסטוריה, נוף וציונות בכפיפה אחת – מעלה מכמש, נחל פרת (קלט), דרך אלון, אנדרטת הבקעה, תצפית לסרטבה, מפגשים עם חקלאים מקומיים בבקעה.

אל היישובים ה"כתומים" – יישובי מפוני גוש קטיף: מבאר גנים ועד החלוציות.

גוש משגב – להכיר את השכנים – הכנסייה היוונית בסחנין, גלריה לאמנות בתמרה ומסלול הליכה בנחל המכונה בפי המקומיים – נחל "פטריות".

מנזר יוחנן במדבר, פארק מטרופולין ירושלים, נחל חלילים ועמק הארזים כולל הליכה בת כשלוש שעות בדרגה קלה – בינונית.

פנינים ברמות מנשה – מצפה אוכברג, א-גורייסע מציאה (קיבוץ יפעת), עין השופט, נחל השניים שהמשכו נחל השופט, תחנת הרכבת אל-רואי, כולל הליכה קלה בפארק העמקים (קריית טבעון).

עמק חפר – חקלאות, קיימות, מים ומה שביניהם – איפה פוגשת החקלאות המסורתית את החקלאות החדשנית? איך מתמודדים עם מגבלות ומחסור בעולם הולך ומשתנה? סיור באזור "ארץ המאגרים" (עמק חפר המזרחי) וכיצד הופכים מפגע למשאב?

קמפוס אילת והערבה (3 ימים) – מודלים חברתיים בדרום (יום ראשון)

(יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה)

שיטים – אשראם במדבר; נאות סמדר – קיבוץ שאין דומה לו;  קיבוץ קטורה – חקלאות מתוחכמת והגן הבוטני.

קמפוס אילת והערבה (3 ימים) – מודלים חברתיים בדרום (יום ראשון)

(יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה)

הרי אילת – נחל גשרון עליון-עליון (הליכה של 3 שעות בדרגה קלה-בינונית); בקעת תמנע – החזיון האור-קולי, ציורי הסלע, אתר הקשתות, מכרות הנחושת, האגם, עמודי שלמה והמקדש המצרי.

קמפוס אילת והערבה (3 ימים) – מודלים חברתיים בדרום (יום ראשון)

(יידרש תשלום בעבור לינה, כלכלה ומנהלה)

יטבתה – ראשון היישובים בערבה, ביקור בתחנת מחקר העוסקת בפיתוח זנים של פירות וירקות והתאמתם לתנאי מדבר; לוטן – קיבוץ אקולוגי; מעבר צופר – מעבר חקלאי משותף ישראל-ירדן; עין יהב – מושב העובדים הראשון בערבה. ביקור בחממות ותצפית על השטחים החקלאיים.

* ייתכנו שינויים בתכנית הלימודים והסיורים.

הקודם הבא הצג הכל

רישום לרשימת דוור

ניוזלטר